میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۱۹
 
 
وقتی جانسون و اتحادیه اروپا برای هم خط و نشان می‌کشند
اروپا و انگلیس در وضعیت اظهارات بی‌شرمانه
اروپا و انگلیس در وضعیت اظهارات بی‌شرمانه
 

تنش‌ها میان لندن و اتحادیه اروپایی که نشانگر تشدید تزلزل در اروپای واحد است از همان آغاز نخست وزیری جانسون که می‌خواهد ترامپ اروپا باشد نمایان شده است چنانکه اتحادیه اروپا در واکنش به اظهارات جانسون‌ که گفته بود تا پایان اکتبر انگلیس را با توافق یا بدون توافق از اتحادیه اروپا خارج می‌کند، اعلام کرد این سخنان، وعده‌های توخالی و اظهاراتی بی شرمانه است.
فرانس تیمرمانس، معاون اول رئیس کمیسیون اروپایی با رد سخنان بوریس جانسون، نشان داد که این اتحادیه، به هیچ وجه آماده گفتگوی دوباره بر سر برکسیت نیست و انگلیس نباید به فکر معامله با این نهاد باشد در این میان «اورسولا فون در لاین» رئیس آتی کمیسیون اروپا هشدار داد که «بوریس جانسون» نخست وزیر جدید انگلیس چالش‌ها و مسائل دشواری پیش رو دارد.
فون در لاین که اول ماه نوامبر (دهم آبان) رسماً ریاست شورای اروپا را برعهده می‌گیرد، اظهار داشت: مسائل دشوار و متفاوت زیادی وجود دارد که باید با هم با آنها مقابله کنیم. ما روزهای پرچالشی پیش رو داریم.«میشل بارنیه» مذاکره‌کننده ارشد اروپا در زمینه برگزیت نیز در واکنش به انتخاب جانسون گفت، امیدوار است نخست وزیر جدید انگلیس «وقتی کارش را شروع می‌کند تصویب توافقنامه خروج از اتحادیه اروپا را تصویب کرده و زمینه یک برگزیت منظم را فراهم کند.«چارلز میشل» نخست وزیر بلژیک نیز که به عنوان رئیس آتی شورای اتحادیه اروپا برگزیده شده است، اظهار داشت: چالش‌های مهمی مانند برگزیت را پیش رو داریم. جانسون در اولین نطق خود به عنوان نخست وزیر جدید انگلیس، اجرای برگزیت را اصلی ترین اولویت دولت جدید خود عنوان کرد. وی که روز سه‌شنبه در سالن تشریفاتی الیزابت دوم برای اعضا حزب محافظه‌کار سخنرانی می‌کرد، بازگرداندن وحدت در داخل کشور را از دیگر چالش‌های دولت جدید خواند.جانسون سال گذشته در اعتراض به راهبرد دولت «ترزا می» درباره نحوه خروج انگلیس از اتحادیه اروپا از وزارت خارجه استعفا کرد و در این مدت علاوه بر نمایندگی مجلس، به کار روزنامه‌نگاری برای نشریه دیلی تلگراف مشغول بود. پس از یک ماه نبرد سخت و پرحرف و حدیث، سرانجام جانسون توانست تا با کسب ۶۶ درصد آرا، جرمی هانت وزیر امور خارجه و رقیب خود را شکست دهد و سکان دولت را بدست بگیرد. نتایج نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد هنوز اختلاف نظر مردم انگلیس درباره برکسیت ادامه دارد. حال بوریس جانسون باید این پرونده را دنبال کند آن هم سه سال پس از آنکه مردم انگلیس با شرکت در همه پرسی اعلام کردند به طرح برکسیت رای مثبت می‌دهند.
بوریس جانسون که زمانی هدایت دستگاه دیپلماسی انگلیس را برعهده داشت حال باید با گذر از موقعیت وزیر امور خارجه پیشین کشورش با حضور در پلاک شماره ده خیابان داونینگ لندن که محل کار نخست وزیر است، برای حل معضل برکسیت چاره اندیشی کند. مردم انگلیس می‌گویند بوریس جانسون باید هرچه سریعتر برای حل این مسئله چاره اندیشی کند و نباید این شرایط استمرار داشته باشد.
روز گذشته هم شماری از انگلیسی‌ها در نزدیک مقر حزب محافظه کار جمع شدند تا این گفته خود را به گوش بوریس جانسون برسانند. آن‌ها می‌گفتند روند برکسیت بسیار طولانی شده است.در این میان «بوریس جانسون» نخست‌وزیر جدید انگلیس به «جرمی هانت» وزیر امور خارجه کنونی این کشور سمت وزارت دفاع را پیشنهاد، اما وی آن را رد کرده است. از سوی دیگر رهبر حزب کارگر از هواداران خود خواست روز پنج شنبه با برپایی تجمع خیابانی درخواستشان را مبنی بر برگزاری انتخابات زودهنگام در انگلیس اعلام کنند. رهبر حزب کارگر انگلیس از طرفداران این حزب خواست برای برگزاری انتخابات زودهنگام تجمع اعتراضی برگزار کنند.
کوربین در توئیتی نوشت: این پنج شنبه به ما بپیوندید تا درخواست خود را درباره برگزاری انتخابات زودهنگام اعلام کنیم تا مردم کشور بتوانند رهبر خود را انتخاب کنند. دونالد ترامپ در گردهمایی نومحافظه کاران آمریکایی درباره نخست‌وزیر شدن بوریس جانسون در انگلیس بوریس جانسون را مرد خوبی دانسته و او را ترامپ انگلیس نامید.احزاب و صاحبان صنایع آلمان نسبت به سیاست‌های پوپولیستی نخست‌وزیر جدید انگلیس و تصمیم او مبنی بر بریگزیتِ بدونِ توافق با اتحادیه اروپا در حالی ابراز نگرانی کردند که تنها حزب پوپولیست راست‌گرای این کشور از انتخاب بوریس جانسون خرسند است.
آخیم پُست، نایب‌رئیس فراکسیون حزب سوسیال دموکرات در پارلمان آلمان گفت، فرهنگ دموکراتیک انگلیس از این پس با آزمایشی سخت مواجه خواهد شد. فرانسیسکا براتنر از حزب سبزها ابراز تأسف کرد از این که اعضای حزب محافظه‌کار انگلیس یک دروغگوی حرفه‌ای و بی‌مسئولیت را به رهبری خود انتخاب کرده‌اند.

کد مطلب: 110058
 
Share/Save/Bookmark