میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۱۷
 
 
طرح تعیین تکلیف معلمان حق‌التدریس به کمیسیون آموزش برگشت
واکنش لاریجانی به هجمه‌ها علیه کمیته امداد

نشست علنی مجلس روز گذشته به ریاست علی لاریجانی برگزار شد. ادامه بررسی طرح مربوط به تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق‌التدریس اولین دستور کار جلسه علنی پارلمان بود.
همچنین مجلس طرح تحقیق و تفحص از ۲ باشگاه استقلال و پرسپولیس را تصویب کرد.
ازسوی دیگر علی لاریجانی رئیس مجلس در پاسخ به تذکر نادر قاضی پور نماینده مردم ارومیه در مورد هجمه علیه کمیته امداد، گفت: هجمه‌ها به کمیته امداد ناحق است کمیته امداد از کمک‌های مردم برای خود مردم ایران استفاده می‌کند. این یک خط تخریبی علیه کمیته امداد است تا خللی در اراده ملت ایران به وجود آید.

بازگشت مجدد طرح تعیین تکلیف معلمان حق‌التدریس
طرح تعیین تکلیف معلمان حق التدریس در نشست علنی دیروز مجلس به کمیسیون آموزش و تحقیقات ارجاع شد.
نمایندگان پس از بحث و تبادل‌نظر و همچنین استماع نظرات موافقان و مخالفان، طرح مذکور را برای اصلاح و بررسی بیشتر مجدداً به کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ارجاع دادند.

موافقت مجلس با تحقیق و تفحص از استقلال و پرسپولیس
نمایندگان مجلس در جلسه دیروزخانه ملت با تقاضای تحقیق و تفحص از دو باشگاه استقلال و پرسپولیس موافقت کردند. نمایندگان با ۱۷۸ رأی موافق، ۲۶ رأی مخالف و ۵ رأی ممتنع از مجموع ۲۵۴ نماینده حاضر در جلسه با این تقاضا موافقت کردند.

موافقت با بررسی خارج از نوبت لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز
وکلای ملت با ۱۵۰ رأی مثبت با بررسی خارج از نوبت و با اولویت لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در صحن علنی مجلس موافقت کردند.

ارجاع لایحه الحاق ایران به پیمان مودت به مجمع تشخیص
لایحه الحاق ایران به پیمان مودت و همکاری در جنوب شرقی آسیا اعاده شده از شورای نگهبان با اصرار نمایندگان بر مصوبه قبلی خود برای تعیین تکلیف نهایی به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شد.

قرائت گزارش اقدامات نظارتی مجلس
معاون نظارت مجلس گزارش اقدامات نظارتی مجلس در اجلاسیه دوم دوره دهم پارلمان را در نشست علنی دیروز خانه ملت قرائت کرد. حسین مظفر معاون نظارت مجلس این گزارش را در صحن علنی قرائت کرد.

انتقاد کوهکن از اظهارات محبی‌نیا
نماینده مردم لنجان در مجلس گفت: بهتر بود محبی‌نیا به جای اینکه بگوید ما همه قاچاقچی هستیم می‌گفت احساس مسئولیت‌مان در مبارزه با قاچاق را از دست داده‌ایم.
محسن کوهکن با استناد به اصل ۷۲ قانون اساسی درد پاسخ به تذکر محبی‌نیا اظهار داشت: محبی‌نیا گفت که ما همه قاچاقچی هستیم به نظر من نباید اینگونه سخن گفته شود تا برخی‌ها از آن سوءاستفاده کنند.
وی تصریح کرد: هرچند محبی‌نیا احساس مسئولیت می‌کرد اما لازم بود به او بگوییم که این سخنان نباید به گونه‌ای بیان شود که موجب سوءاستفاده شود. بر این اساس علی لاریجانی رئیس مجلس در پاسخ به تذکر کوهکن عنوان کرد که بله درست است اما تذکر ایشان هم همین منظور را می‌رساند.

سوال کریمی قدوسی ار وزیر اطلاعات
سوال کریمی قدوسی از وزیر اطلاعات درباره نفوذی ندانستن دری اصفهانی در صحن علنی مجلس اعلام وصول شد.
اکبر رنجبرزاده عضو هیأت رئیسه مجلس سوال ملی سیدجواد کریمی قدوسی از سیدمحمود علوی، وزیر اطلاعات درباره علت اعلام موضع درباره دو تابعیتی و نفوذی ندانستن عبدالرسول دری اصفهانی را اعلام وصول کرد.

تصمیم هیأت رئیسه برای بررسی پنج سوال
رئیس مجلس در پاسخ به تذکر نماینده محلات، از تصمیم هیأت رئیسه برای بررسی پنج سوال نمایندگان در جلسات علنی هر هفته خبر داد.
علیرضا سلیمی در اخطار و تذکری آیین‌نامه‌ای، اظهار داشت: بر اساس گزارش نظارتی معاون نظارت، ۲۴۳۶ تذکر کتبی در یکسال گذشته مطرح شده که نتیجه این تذکرات معلوم نیست، همچنین ۸۳۴ سال مطرح شده که تنها ۳۹ سوال در صحن مطرح شده است، ۴۷ مورد تحقیق و تفحص در دستور کار قرار گرفته که تنها یک مورد به قوه قضاییه ارجاع شده است.
وی افزود: اگر قرار باشد نمایندگان اینطور به وظایف نمایندگی‌شان عمل کنند، دیگر نمی‌توانند به وظایف نظارتی‌شان به خوبی عمل کنند. درخواست ما این است که مجلس در بحث نظارتی فعال‌تر باشد.
در ادامه این جلسه، علی لاریجانی در پاسخ به اظهارات سلیمی توضیح داد: این موضوع در هیأت رئیسه مجلس مطرح و قرار شد که چهار یا پنج سوال در هفته در دستور کار مجلس قرار گیرد.

خروج طرح بازنشسته‌شدن روستائیان از دستور
طرح بازنشسته‌شدن افرادی که در سن بازنشستگی بوده و هنوز حق بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر پرداخت می‌کنند، از دستور کار مجلس خارج شد.
این طرح که پیش از این در مجلس تصویب شده و به شورای نگهبان ارجاع شده بود، با ایرادات بار مالی و مشخص نبودن سن بازنشستگی برای روستاییان و عشایر مواجه شد لذا مجلس برای تامین نظر شورای نگهبان، ماده واحده و تبصره‌های این طرح را حذف و آن را از دستور کار خارج کرد

تعیین نحوه پرداخت مزایای کارکنان بنگاه‌های واگذارشده
نمایندگان مجلس به منظور تأمین نظر شورای نگهبان قانون اجرای سیاست‌های اصل ۴۴ را اصلاح و نحوه پرداخت مزایای کارکنان بنگاه‌های واگذارشده را تعیین تکلیف کردند.
نمایندگان با بررسی این طرح و انجام اصلاحاتی به منظور تأمین نظر شورای نگهبان این طرح را به تصویب رساندند.

اختصاص ۲۰ هزار میلیارد برای جبران کوتاهی دستگاه‌های نظارتی
نماینده مردم قم در مجلس گفت: اختصاص ۲۰ هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی برای جبران کوتاهی‌های دستگاه‌های نظارتی در بحث مؤسسات مالی گناهی است که با بک یا الله شب قدر هم بخشیده نمی‌شود.
حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنوری در نطق میان دستور خود گفت: این مردم پای انقلاب ایستاده‌اند ولی عملکرد بد دستگاه‌ها باعث رنجش آنها شده، فقر و فساد تبعیض موضوعاتی است که رهبر معظم انقلاب بارها فریاد آن را سر دادند و رؤسای ۳ قوه را مأمور به برخورد با آن کردند.
نماینده مردم قم در مجلس اظهارداشت: آقای رئیس جمهور در مورد سوال مربوط به موسسات مالی حاضر نشدید به قانون اساسی و نظر نمایندگان مردم احترام بگذارید. با فشار و تهدید با رودربایستی قراردادن و انواع ترفندها نمایندگان را بعضاً وادار به انصراف کردید، چرا نمی‌گذارید نمایندگان مردم به وظیفه‌شان عمل کنند؟

کد مطلب: 104712
 
Share/Save/Bookmark