میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۷ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۴۵
 
 
اندیشکده:
با آشفتگی آمریکا در زمان کرونا، دنیا برای نقش ضعیف واشنگتن آماده می‌شود

یک اندیشکده آمریکایی با مقایسه عملکرد ایران و آمریکا در مقابله با پاندمی کرونا و با اذعان به عملکرد بهتر تهران در این مواجهه،نوشت که آشفتگی اقتصادی و سیاسی آمریکا، شرکا و مخالفان واشنگتن را به فکر دنیایی انداخته است که در آن واشنگتن نقش پررنگی ندارد.
جو بی. آلترمن، یکی از معاونان ارشد و مدیر برنامه خاورمیانه اندیشکده «مرکز مطالعات راهبردی و بین‌الملل» (CSIS) مستقر در واشنگتن در مقاله‌ای با عنوان «کووید‌ــ‌۱۹، ایرانی‌ها و ما» که در وب‌سایت این اندیشکده منتشر شد، نوشت: تنها چند ماه پیش، کارشناسان پیش‌بینی می‌کردند که دولت جمهوری اسلامی ایران طعمه شیطنت خود شود. موارد ابتلای به کووید‌ــ‌۱۹ به‌سرعت در حال افزایش بود. دولت ظرفیت و اعتبار کافی برای مقابله مؤثر با ویروس کرونا را نداشت. ناظران مسائل ایران وقوع بحرانی در این کشور را پیش‌بینی می‌کردند که بین حکومت و شهروندان فاصله می‌انداخت. در حالی که ایران زیر بار فشار گسترش پاندمی بود، سخن از این که سایه ۴۰ساله جنگ ایران و آمریکا در حال ورود به مرحله جدیدی است پربیراه نبود.
آلترمن تصریح کرد: جمهوری اسلامی بی‌تعادل شد اما به زمین نخورد، در این مثال درسی است درباره دشواری پیش‌بینی سیاست. وی با اذعان به بی‌اثر بودن این دست تحولات بر ایران، نوشت: سیاست در ایران مسیر و روند ترتیبات خاص خود را دنبال می‌کند.
در ادامه این گزارش با اشاره به وضعیت آمریکا آمده است: اما همزمان در آن سوی دنیا، نمی‌توان تأثیری را که پاندمی کرونا بر جایگاه دشمن همیشگی ایران یعنی آمریکا گذاشته است کتمان کرد. آشفتگی اقتصادی و سیاسی که این پاندمی برای آمریکا داشته و آسیبی که بر اعتبار آمریکا وارد کرده است کنار نحوه‌ای که این امر آمریکایی‌ها را از فکر کردن درباره نقش جهانی این کشور منحرف می‌سازد، برای ایران و چین و دیگر کشورها فرصت لازم را فراهم کرده است تا به‌دنبال تغییر وضعیت کنونی جهانی باشند.
در گزارش این اندیشکده آمده است: در حالی که واکنش ایران به ویروس فاجعه‌بار بود اما واکنش آمریکا به این ویروس نیز بدتر بوده است. بنا بر اعلام دانشگاه جانز هاپکینز، ایران آمار ۱۷ مرگ به‌ازای ۱۰۰ هزار نفر دارد درحالی که این تعداد در آمریکا ۴۳ نفر است. ایران ۳۳۷ نفر آلودگی به‌ازای ۱۰۰ هزار نفر دارد در حالی که این تعداد در آمریکا ۱۱۶۰ نفر است. این اختلاف آمار درحالی که نمودار ایران خطی است و نمودار آمریکا صعودی، بیشتر خواهد بود.
بنا بر این مقاله، آمریکایی‌ها از این افزایش در تعداد مبتلایان و مرگ‌ومیرها احساس ناراحتی می‌کنند ولی در عین حال هراس آنها از بین رفته است. همزمان با افزایش فشارها برای بازگشایی مراکز در آمریکا و با وجود افزایش شمار مبتلایان، باید انتظار داشت که این پاندمی تأثیری فزاینده بر اقتصاد آمریکا و تأثیری غیرمستقیم بر بودجه‌های دولتی در سطح ملی، ایالتی و محلی داشته باشد.
هزینه‌های درمانی فزاینده در سطح وسیعی بر دوش کشور خواهد افتاد و کمک اقتصادی برای افراد بیکار یا کم‌درآمد همچنان بر جیب مردم فشار خواهد آورد. مزایای خارج از کار فشار بیشتری بر هزینه‌های اختیاری آمریکا اعمال خواهد کرد و ارتش آمریکا نیز از آن در امان نخواهد ماند. در ادامه این گزارش با اشاره به قطبی شدن جامعه آمریکا آمده است: سیاسی کردن پاندمی همزمان با انتخابات ریاست جمهوری، آمریکایی‌ها را بیش از پیش قطبی کرده و تنش‌ها میان دولت‌های ملی،‌ ایالتی و محلی را افزایش داده است. این تنش‌ها احتمال دارد به‌خاطر کاهش دریافت مالیاتی ایالتی و محلی و سقوط منابع خدمات عمومی، تشدید پیدا کند، در عین حال،‌ اعتماد به دولت فدرال از زمان حملات ۱۱ سپتامبر به این سو به‌طور مرتب روندی نزولی داشته و حتی پیش از ویروس کرونا حدود ۱۷ درصد بوده است.
بنا بر این گزارش، در حالی که این امر مخالفان آمریکا را خشنود می‌کند اما برای شرکای آن ناگوارتر خواهد بود چرا که آنها با دنیایی نابسامان‌تر و خطرناک‌تر مواجه خواهند بود و باید خود را برای ناکامی‌ آمریکا در آینده آماده کنند و از این رو بسیاری به‌دنبال همراهی بیشتر با دشمنان آمریکا خواهند بود. جنگ سرد آمریکایی‌ها را روی یک رقابت متقارن بین دو کشور با ایدئولوژی‌های مخالف با یک بازی دوسرباخت متمرکز کرد، اکنون این مسابقه متفاوت است، آنچه به‌عوض می‌بینیم، مخالفانی هستند که در پی رقابت‌های نامتقارن بی‌رحمانه و ابتکاری با سود حاشیه‌ای هستند.

کد مطلب: 114711
 
Share/Save/Bookmark