میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۰۲:۴۳
 
 
اخبار ضد و نقیض از مرگ پادشاه سعودی و بازداشت گسترده شاهزادگان توسط ولیعهد
قربانیان جاه‌طلبی قاتل کودکان یمن
قربانیان جاه‌طلبی قاتل کودکان یمن
 

رسانه رسمی حکومت آل سعود تصاویری از حضور پادشاه عربستان در مراسم تقدیم استوارنامه سفرای جدید در این کشور را در حالی منتشر کردند که طی روزهای اخیر تعداد دیگری از شاهزادگان بلند پایه سعودی قربانی جاه‌ طلبی‌های ولعیهد بی تجربه و جنگ افروز سعودی شده‌اند. طی روزهای گذشته و همزمان با بازداشت شاهزاده‌های بلندپایه سعودی و رقبای سیاسی محمدبن سلمان، برخی منابع از مرگ پادشاه عربستان و زمینه‌چینی برای پادشاهی بن سلمان خبر دادند. رسانه رسمی حکومت آل سعود دیروز تصاویری از حضور ملک‌ سلمان در مراسم تقدیم استوارنامه سفرای جدید در این کشور را منتشر کرد که خود سندی بر این است که شاهزادگان قربانی جاه طلبی ولیعهدی شده‌اند که نقش مزدور آمریکا و صهیونیست‌ها را برای بحران‌سازی در منطقه ایفا می کند. در ادامه تحولات اخیر در عربستان سعودی، دو منبع آگاه نزدیک به خاندان سلطنتی از بازداشت چهارمین شاهزاده سعودی به دستور ولیعهد این کشور خبر دادند. بنا به گفته دو تن از منابع آگاه سعودی نزدیک به خاندان سلطنتی، چهارمین شاهزاده سعودی نیز که ریاست سابق اطلاعات ارتش عربستان را برعهده داشته، به دستور «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان بازداشت شد.بامداد رسانه‌های آمریکایی از دور جدیدی از بازداشت‌ها به دستور «محمد بن سلمان» به اتهام خیانت خبرد دادند و آنطور که روزنامه آمریکایی «نیویورک‌تایمز گزارش کرده است این حجم از بازداشت‌ها در سه روز اخیر، سؤالاتی را درباره تلاش بن سلمان برای به دست گرفتن کامل قدرت بعد از پدرش ملک سلمان مطرح می‌کند.
پیش از این گزارش شده بود که صبح جمعه هفته گذشته، شاهزاده «احمد بن عبدالعزیز» برادر شاه سعودی و «محمد بن نایف» و «نواف بن نایف» برادر کوچک‌تر محمد بن نایف به اتهام خیانت به دستور محمد بن سلمان بازداشت شده‌اند.
روزنامه انگلیسی «میدل ایست آی» نیز به دنبال انتشار خبر بازداشت این شاهزاده‌های سعودی به نقل از منابع آگاه از احتمال اعدام یا محکومیت حبس ابد آنها خبر داد.بنا به گزارش روزنامه نیویورک‌تایمز، موج بازداشتی‌های اخیر در عربستان، دامن شاهزاده «نایف بن احمد» رئیس سابق اطلاعات ارتش عربستان را نیز فرا گرفته است. این روزنامه آمریکایی ادامه داد، محمد بن سلمان ۳۴ ساله پیش از این نیز قدرت خود را برای جانشینی پدر ۸۴ ساله‌اش تثیبت کرده بود اما بنا به گفته چندین تن از افراد نزدیک به خاندان سلطنتی ریاض، بازداشت‌های اخیر نشان می‌دهد که ولیعهد عربستان تا چه اندازه برای محاصره مخالفانش در خاندان سلطنتی پیش می‌رود و در میان هم رده‌های خود ایجاد رعب و وحشت می‌کند.
با اینحال، دو منبع آگاه نزدیک به ولیعهد عربستان در دفاع از تصمیم اخیر وی در صدور بازداشت شاهزاده‌های سعودی گفتند که ولیعهد عربستان از گزارش‌هایی آگاه شده مبنی بر اینکه شاهزاده‌های بازداشت شده در دورهمی‌های خانوادگی علیه او گلایه و شکایت کرده‌اند و او این مسئله را تاب نیاورده است.«فؤاد ابراهیم» معارض سعودی مقیم لندن گفته است که بازداشت‌های اخیر به آینده سیاسی بن سلمان مربوط می‌شود و احتمال حبس یا اعدام آنها وجود دارد زیرا زنده بودن آنها «خطرناک» است. یک مقام مسئول به رویترز گفت که شاهزاده‌های بازداشت شده در عربستان قصد داشتند علیه بن سلمان کودتا کنند و دستور بازداشت آن‌ها را شخص سلمان بن عبدالعزیز امضاء کرده است. مجتهد، فعال توییتری سعودی بعد از افشای بازداشت چند شاهزاده و امیر در عربستان، گفت به احتمال زیاد پادشاه سعودی مرده یا به حال احتضار افتاده است.
«مجتهد»، فعال توییتری افشاگر عربستانی می‌گوید به احتمال زیاد پادشاه سعودی «سلمان بن عبدالعزیز آل سعود» مرده است یا در حال مرگ است.
همزمان با انتشار اخبار بازداشت برادر شاه سعودی و ولی‌عهد سابق این کشور، برخی از شاهزاده‌ها در فضای مجازی شروع به تملق و تمجید از محمد بن سلمان کرده‌اند.از این رو هشتگ «کلنا محمد بن سلمان» (همه ما محمد بن سلمان هستیم) در توئیتر در سطح گسترده‌ای بازنشر شده است. برخی از شاهزادگان نیز با درج این هشتگ، به تمجید و ابراز ارادت و فرمانبرداری از محمد بن سلمان پرداخته‌اند. «سطام بن خالد آل سعودی» و «عبدالعزیز بن متعب» هر کدام به طور جداگانه یک قطعه شعر معروف در مدح بن سلمان را توئیت کردند.

کد مطلب: 113118
 
Share/Save/Bookmark