میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۳۰
 
 
یک مقام وزرات خارجه آمریکا اعلام کرد
صدور فرمان قتل خاشقچی از زبان بن سلمان

پس از هفته‌ها گمانه‌زنی رسانه‌ای سرانجام یک مقام وزرات خارجه آمریکا به یکی از شبکه‌های خبری این کشور گفت که بررسی اطلاعات سیا نشان می‌دهد که شخص ولیعهد سعودی فرمان قتل روزنامه‌نگار منتقد این رژیم را داده است.
یکی از مقامات وزارت خارجه آمریکا که نسخه‌ای از ارزیابی آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) درباره قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی را روئیت کرده است به شبکه خبری ABC گفت که کاملا واضح است که «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی فرمان قتل خاشقچی را داده است.
این مقام آمریکایی که نامش فاش نشده گفت: «کاملا روشن است که (چنین اقدامی) به (رده‌های) بالا ارتباط دارد.درباره اینکه حاکمیت در این اقدام دست داشته است، اجماع قدرتمندی وجود دارد و هیچکس در دولت درباره این موضوع بحث نمی‌کند.» روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست» نوشت که سیا فایل صوتی قتل خاشقچی را شنیده است و نوشت: «بنابر گفته‌های منابع آگاه، مقامات سیا به فایل صوتی ضبط شده که مقامات ترکیه می‌گویند ثابت می‌کند خاشقچی را تیم عوامل سعودی به قتل رسانده و تکه‌تکه کرده است، گوش فرا داده‌اند اگر این امر تائید شود، صدای ضبط شده مزبور باور روایت سعودی‌ها توسط کاخ سفید را سخت می‌کند که می‌گوید مرگ خاشقچی یک اتفاق بوده است». واشنگتن‌پست در این خصوص از یک سخنگوی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا سوال کرده بود، اما وی حاضر به پاسخگویی نشده است.
در همین حال «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه می‌گوید که پاریس افرادی را در ارتباط با قتل جمال خاشقچی، روزنامه نگار منتقد سعودی مورد تحریم قرار می‌دهد و به زودی در این زمینه تصمیم گیری خواهد شد. وی به شبکه Europ ۱ گفت: ما در این زمینه در همکاری نزدیک با دولت آلمان هستیم و تصمیم خودمان را برای تحریم افراد مشخصی از عربستان سعودی، تا آنجا که درباره عوامل قتل خاشقچی می‌دانیم، هدف تحریم قرار خواهیم داد.
در این میان وزیر خارجه سعودی با بیان اینکه محمد بن سلمان نقشی در قتل جمال خاشقچی نداشته است تاکید کرد که ملک سلمان و ولی‌عهد خط قرمز هستند و اجازه نخواهند داد آسیبی متوجه آنها شود. عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان سعودی می‌گوید که اجرای عدالت در پرونده قتل جمال خاشقچی قبل از اینکه خواسته جامعه بین المللی باشد خواسته ریاض است.
وی با اشاره به اینکه ترکیه تایید کرده است که اتهامی متوجه محمد بن سلمان در این موضوع نیست تاکید کرد که ملک سلمان پادشاه سعودی و ولی‌عهد این کشور خط قرمز هستند و ما اجازه نخواهیم داد که آنها آسیبی ببینند. وی همچنین گفت: ارزیابی سازمان سیا که در آن گفته شده است که بن سلمان دستور قتل خاشقچی را صادر کرده است درست نیست و با واقعیت منطبق نیست. ما این ادعا را به طور قطعی رد می‌کنیم.
در این میان منابع نزدیک به دربار سعودی می‌گویند که بسیاری از شاهزاده‌ها و اعضای خاندان پادشاهی سعودی در تکاپوی این هستند که از شاه شدن محمد بن سلمان بعد از مرگ ملک سلمان جلوگیری کنند. سه منبع آگاه در داخل خاندان سلطنتی عربستان سعودی خبر داده‌اند که به دنبال تحولات مربوط به قتل جمال خاشقچی در کنسولگری این کشور در استانبول، بسیاری از اعضای خاندان پادشاهی در تکاپوی ممانعت از شاه شدن محمد بن سلمان هستند. خبر دیگر آنکه افشاگر مسائل پشت پرده خاندان آل سعود فاش کرد علی‌رغم اینکه پادشاه عربستان به آلزایمر و نارسایی قلبی مبتلاست، ولیعهد سعودی تلاش می‌کند اوضاع را عادی نشان دهد.

کد مطلب: 106918
 
Share/Save/Bookmark