میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۴۳
 
 
شکست سازمان‌ملل در برابر بحران‌ انسانی یمن

همزمان با استمرار حمایت غرب از جنایات سعودی علیه مردم یمن، معاون دبیرکل سازمان ملل در امور بشردوستانه هشدار داد مبارزه با قحطی در یمن با شکست مواجه بوده و شرایط کنونی این کشوربه طرز نگران‌کننده‌ای وخیم شده است.
«مارک لوکوک» به شورای امنیت گفت که وخامت اوضاع در یمن به نقطه اوج و ممکن است دیگر امکان جلوگیری از مرگ عده زیاد به دلیل قحطی گسترده در این کشور وجود نداشته باشد. لوکوک در جلسه شورای امنیت هشدار داد که مبارزه علیه قحطی در یمن در حال شکست خوردن است و شرایط کنونی یمن «جانفرسا» است. وی تاکید کرد طی هفته‌های اخیر شرایط زندگی در یمن به طرز نگران‌کننده‌ای وخیم شده است. معاون دبیرکل سازمان ملل در امور بشردوستانه طی جلسه‌ای در شورای امنیت سازمان ملل گفت «ما وضع ناراحت‌کننده‌ای را می‌بینیم که مانند شرایط قحطی است از جمله مواردی که مردم برگ [گیاهان] را می‌خورند».
این عضو سازمان ملل همچنین گفت، کاهش ۳۰ درصدی ارزش پول ملی یمن و درگیری‌های شدید اطراف بندر «الحدیده» که مکانی کلیدی برای ارسال غذا، دارو و دیگر تجهیزات ضروری به یمن است، تهدید علیه عملیات امداد و نجات در یمن خواهد بود. لوکوک از شورای امنیت خواست اقدامات فوری برای تثبیت شرایط اقتصادی یمن انجام دهد و خواستار محافظت از غیرنظامیان،‌ مدارس، بیمارستان‌ها و دیگر زیرساخت‌ها غیرنظامی در یمن شد.
چند روز پیش از این نیز «صندوق نجات کودکان» درباره خطر قحطی برای بیش از یک میلیون کودک دیگر یمنی هشدار داد که در مجموع ۵.۲ میلیون نفر کودک یمنی را در معرض قحطی قرار می‌دهد.
طی جنگ سه‌ونیم ساله (تاکنون) که ائتلاف سعودی با حملات هوایی علیه مردم یمن به راه انداخته، حداقل ده هزار نفر که اکثرا غیرنظامی هستند، جان خود را از دست داده‌ و ده‌ها هزار نفر نیز مجروح شده‌اند و میلیون‌ها نفر در معرض بیماری‌ و قحطی و آوارگی قرار دارند. همچنین «عدنان حزام» سخنگوی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در یمن؛ اوضاع انسانی در شهر «الحدیدة» را بحرانی دانست.وی در گفت‌وگو با رادیو «سوا» اظهار داشت: بسیاری از مردم یمن، کشورشان را به دلیل اوضاع بد و اسفبار، ترک کرده‌اند و شهروندان باقی مانده در شهر الحدیدة، نیازمند کمک‌های انسانی فوری در زمینه‌های مختلف به ویژه، بخش بهداشت و پزشکی هستند.
این در حالی است که حمله دیروز جنگنده‌های سعودی به شهرستان «الحالی» در استان «الحدیدة» نیز ۲ کشته و ۲ زخمی برجای گذاشت. ساکنان الحدیدة از سازمان ملل و مارتین گریفیت، فرستاده ویژه آن خواسته‌اند که برای پایان دادن به درد و رنج آنها وارد عمل شود. آنها سازمان ملل را به نادیده‌گرفتن شرایطشان متهم می‌کنند.
البته جنایات سعودی صرفا معطوف به یمن نبوده بلکه در داخل عربستان نیز سرکوب شیعیان به شدت ادامه دارد. شمار زیادی از شیعیان در عربستان سعودی در صف اعدام قرار دارند اما محاکمه این افراد به شکل آشکار، ناعادلانه بوده است. پایگاه اینترنتی دیده‌بان حقوق بشر در مطلبی به قلم آدام کوگل به بررسی آنچه که اصلاحات در عربستان سعودی نامیده می‌شود پرداخت و در این‌باره نوشت این اصلاحات، شامل بردباری در برابر شیعیان نمی‌شود و تبعیض شایع علیه شیعیان در این کشور همچنان ادامه دارد.
از جدیدترین موارد این تبعیض‌ها می‌توان به ممانعت از برگزاری برخی جنبه‌های عمومی مراسم عاشورای امسال اشاره کرد. به علاوه، مطالب ضد شیعیان در کتاب‌های درسی مدارس عربستان همچنان به چشم می‌خورد.
دستگاه مذهبی عربستان چندین دهه است که انتقادهای شدید و سرسختانه‌ای را علیه شیعیان مطرح می‌کند و مراسم مذهبی شیعیان را به شیوه‌ای بدی جلوه می‌دهد. این در حالی است که برخی از بدترین موارد سوء‌استفاده‌های نظام عربستان سعودی از شهروندان شیعه این کشور و محدود کردن توانایی آنها در انجام دادن امور مذهبی‌شان بدون تغییر باقی مانده است.

کد مطلب: 106116
 
Share/Save/Bookmark