میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۱۳
 
 
فلسطینی‌ها بر مقابله با اقدامات صهیونیستی آمریکا تاکید کردند
پاسخ اعتصابی به پنس
پاسخ اعتصابی به پنس
 

در اعتراض به سفر مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا به منطقه، اعتصاب سراسری سرزمین‌های اشغالی (فلسطین) را فرا گرفت در حالی که مردم و گروه‌های مقاومت فلسطین بر پاسخگویی بر رفتارهای صهیونیستی آمریکا تاکید کردند.
اعتصاب سراسری در پاسخ به دعوت نیروهای ملی و اسلامی فلسطین برای محکوم کردن تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا درباره انتقال سفارت این کشور از تل‌آویو به قدس و در اعتراض به سفر مایک پنس معاون ترامپ به منطقه صورت گرفت. اعتصاب سراسری در فلسطین اشغالی شامل همه نهادهای رسمی و داخلی به جز بخش‌های بهداشت و آموزش است؛ فروشگاه‌ها و اتحادیه‌های حمل ونقل نیز با اعلام تعطیلی و شرکت در اعتصاب، نقل و انتقال دانشجویان و موارد انسانی را از این امر مستثنی کردند. پنس در سفر به فلسطین اشغالی در چارچوب سفر منطقه‌ای خود گفت: مایه افتخار من است که در قدس پایتخت اسرائیل (رژیم صهیونیستی) حضور یافته ام.
وی همچنین متعهد به انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس قبل از سال ۲۰۱۹ شد. پنس متوهمانه ادعا کرد: به رسمیت شناختن قدس به پایتختی اسرائیل به رسمیت شناختن واقعیت است و تنها پایه و اساس واقعیت، صلح دائم است.
از زمان اعلام تصمیم ترامپ درباره قدس در ۱۵ آذر گذشته انتفاضه سوم فلسطینی‌ها آغاز شد و طی این مدت دهها فلسطینی شهید یا زخمی و صدها تن دیگر نیز به اسارت رژیم صهیونیستی درآمده‌اند. او از دیوار ندبه دیدار کرد که با اعتراض فلسطینی‌ها همراه شد. از سوی دیگر تیم مذاکره کننده آمریکایی در راستای طرح صلح ترامپ در خاورمیانه، پیشنهاد داده است که ۱۰ درصد از کرانه باختری به مناطق تحت اشغال رژیم صهیونیستی الحاق شود.
طبق اسنادی که «صائب عریقات» رئیس تیم مذاکره کنندگان فلسطینی در جلسه هفته گذشته شورای مرکزی سازمان آزادی‌بخش ارائه کرد، تیم مذاکره‌کننده آمریکایی در طرح خود پیشنهاد می‌دهد ۱۰ درصد از کرانه باختری به اسرائیل الحاق شود. به نوشته وبگاه «عروتص شوع» در طرح تیم ترامپ، دولت فلسطینی آتی باید خلع سلاح باشد، پایتخت آن در حومه شهر قدس بوده و اسرائیل حضور نظامی خود در کرانه باختری رود اردن و دیگر نقاط استراتژیک را حفظ خواهد کرد. همچنین بخشی از فرودگاه «بن گوریون» و بنادر حیفا و اشدود برای استفاده فلسطینیان اختصاص داده خواهد شد. جاده‌ای نیز از نوار غزه به کرانه باختری کشیده خواهد شد. یک مقام کاخ سفید اما با رد جزئیات ارائه شده از سوی عریقات گفت: متعصب کردن مردم نسبت به طرحی که هنوز کامل نشده و ندیده‌اند، تاسف‌بار است.
خبر دیگر آنکه سه جنگ رژیم صهیونیستی علیه نوار غزه، تأثیرات عمیقی بر مردم این منطقه گذاشته تا جایی که کودکان فلسطینی در بازی‌های کودکانه خود متأثر از این حملات هستند. سه جنگ رژیم صهیونیستی علیه نوار غزه در سال‌های ۲۰۰۸، ۲۰۱۲ و ۲۰۱۴ انجام شد و این جنگ‌ها هزاران شهید و زخمی داشت؛ این جنگ‌ها علاوه بر تمام تأثیرات مادی، تأثیرات روحی بسیار زیادی بر مردم نوار غزه داشت که برخی از آنها بلند مدت است.
در بین گروه‌های سنی، کودکان از گروه‌هایی هستند که بیشترین ضربه‌ها را از این جنگ‌ها می‌خورند؛ دیدن صحنه‌های جنگ و کشتار صهیونیست‌ها از ذهن‌های کودکان فلسطینی پاک نمی‌شود، کودکانی که با تفکر و روش مقاومت بزرگ شده‌اند و در لابلای ذهن خود، تفکر مقابله با این رژیم جنایتکار را دنبال می‌کنند.
میزان تأثر کودکان فلسطین از این جنگ‌ها و تفکر مقاومت را می‌توان از خلال بازی‌های جنگی آنها دریافت به خصوص بازی مشهور کودکان نوار غزه به نام «عرب و یهود». لازم به ذکر است دادگاه رژیم صهیونیستی پس از آن که جلسه محاکمه کوچکترین اسیر فلسطینی را بارها به تعویق انداخت، بالاخره وی را به ۴ ماه حبس به همراه جریمه نقدی محکوم کرد. عبدالرووف فقط ۱۳ سال سن دارد و دادگاه وی برای صدور حکم بارها به تعویق افتاده بود. وی برادر یکی از اسرای آزاد شده است و علاوه بر این یک برادر دیگر او به نام «علاء» اکنون اسیر صهیونیست‌هاست. خبر دیگر آنکه ۴ کشور اروپایی تصمیم دارند در پاسخ به اقدام آمریکا علیه قدس، دولت فلسطین را به رسمیت بشناسند. مقامات صهیونیست می‌گویند چهار کشوری اروپایی اسلوونی، لوکزامبورگ، بلژیک و ایرلند قصد دارند فلسطین را به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت بشناسند. خبر دیگر آنکه«اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی حماس درباره تصمیم‌های آمریکایی و اسرائیلی اخیر علیه آرمان فلسطین هشدار داد.

کد مطلب: 102912
 
Share/Save/Bookmark