میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۳۳
 
 
افتضاح آمریکا
ناکامی مجدد واشنگتن در برابر اقتدار ملت ایران
افتضاح آمریکا
 

نشست دو روز پیش شورای امنیت در ارتباط با بررسی تحولات اخیر ایران در حالی به کار خود پایان داد که شکست و ناکامی دیگری را برای آمریکا در مقابل اقتدار ایران رقم زد و با ادبیات دیگر باید بگوییم با مردود دانستن بیشتر اعضای این نشست نسبت به ادعای آمریکا در واقع یک افتضاح برای دولتمردان آمریکا به بار آمد و در مقابل اقتدار جمهوری اسلامی ایران نتوانستند دوام بیاورند، به نظر می‌رسد سیر این شکست‌ها ادامه دار باشد.
نشست جمعه شب به وقت ایران شورای امنیت در ارتباط با بررسی تحولات اخیر ایران در حالی به کار خود پایان داد که نه تنها هدف مورد نظر آمریکا از برگزاری آن محقق نشد بلکه بار دیگر شکست و ناکامی آن را در مقابل اقتدار ایران و سیاست‌های اصولی آن به تصویر کشید.
شورای امنیت جمعه شب به درخواست آمریکا و با حمایت مالی عربستان نشستی را تحت عنوان بررسی «اعتراض‌های اخیر » در ایران برگزار کرد؛ اقدامی که موجب تعجب بسیاری از اعضای دائم وغیر دائم این شورا شد.
پایان نشست فوق‌العاده شورای امنیت بدون نتیجه رضایت بخش برای آمریکا به معنی شکست جدی آن در برابر ایران و مواضع اصولی و مستحکم آن است آن هم در شرایطی که واشنگتن به منظور اعمال فشار بر ایران بر برگزاری نشست مزبور پافشاری داشت.
این شکست در حالی است که از ناکامی‌های سیاست خارجه آمریکا در منطقه و نیز در مقابل محور مقاومت چه در خصوص مبارزه با تروریسم داعشی و تکفیری در سوریه و عراق تحت حمایت آمریکا و عربستان زمان زیادی نمی‌گذرد.
بهترین شاهد این ناکامیها، شکست سنگین مربوط به نمایش استعفای « سعد حریری» نخست وزیر لبنان بود که از ریاض اعلام شد و نتایجی که پس از آن به دنبال داشت و موجب برملا شدن بیش از پیش مقاصد بن سلمان ولیعهد سعودی و ارباب آمریکایی آن در منطقه یا همان ترامپ شد.

موضوعات داخلی کشورها به شورای امنیت ارتباطی ندارد
با نگاهی گذرا به اظهارات نمایندگان کشورهای حاضر در نشست شورای امنیت در ارتباط با اعتراض‌های اخیر در ایران
می‌‌‌توان به تعجب و شگفتی این سیاستمداران از درخواست آمریکا به سازمان ملل در خصوص برگزاری این نشست پی برد زیرا این یک موضوع داخلی است بدون اینکه به شورای امنیت هیچ ارتباطی داشته باشد.
در همین ارتباط می‌توان به اظهارات برخی از نمایندگان کشورهای حاضر در نشست مزبور اشاره کرد:
غلام علی خوشرو نماینده ایران در سازمان ملل در سخنرانی خود در نشست مزبور تاکید کرد برگزاری این نشست اعتماد به شورای امنیت را از بین می‌برد زیرا یک موضوع کاملا داخلی را مطرح می‌کند و نشان می‌دهد این شورا از طرح مسائل واقعی از جمله اشغال طولانی مدت سرزمین فلسطین و نیز بمباران کورکورانه یمن در طول سه سال گذشته که کشته شدن هزاران انسان بیگناه و شیوع بیماری‌ها را به دنبال داشته است، ناتوان مانده است.
وی از اینکه شورای امنیت با وجود مخالفت برخی اعضا این نشست را برگزار کرد، ابراز تاسف کرده و گفت شورای امنیت با این کار به خود اجازه داد مورد سوء استفاده دولت کنونی آمریکا قرار بگیرد و از چارچوب وظایف خود خارج شود و بر این اساس ناتوانی آن در انجام وظیفه اصلی و واقعی خود مبنی بر حفظ صلح و امنیت جهانی روشن شد.
نماینده روسیه در سازمان ملل نیز خطاب به نیکی هیلی گفت: به جای اینکه امکانات و توجه شورای امنیت را برای حل و فصل بحران‌ها در افغانستان، سوریه و لیبی به کار بگیرید آن را برای دخالت در مسائل داخلی یک کشور به هدر می‌دهید، چرا آمریکا بر برگزاری این نشست پافشاری کرد در حالی که اوضاع داخلی ایران امن و عادی است؟ البته باید از آمریکا تشکر کرد زیرا پیامی که برای ایرانی‌ها ارسال کرد موجب همبستگی و وحدت آنان و تقویت احساسات ضد آمریکایی شد.
آنطور که تسنیم نوشته، نماینده چین نیز در این نشست احترام به تمامیت ارضی و حاکمیت ملی کشورها را خواستار شده و تاکید کرد، شورای امنیت باید از دخالت در امور داخلی کشورهای دیگر خودداری کند.
«دی لاتر» نماینده فرانسه نیز اظهار داشت: آنچه در ایران رخ داد، تهدیدی برای صلح وامنیت جهانی به شمار نمی‌آید و نباید از بحران کنونی برای اهداف دیگر سوء استفاده کرد زیرا اوضاع را متشنج‌تر می‌سازد و پاریس نیز حفظ توافق هسته‌ای با ایران را خواستار است.
در اینجا باید به اوضاع سیاسی در کویت و سایر کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس اشاره کرده و این سوال را مطرح کنیم که آیا آزادی بیان که العتیبی به آن اشاره کرد از سوی مسئولان این کشورها مجاز است؟ آیا همه در برابر قانون این کشورها یکسان هستند؟ چرا عبد الحمید دشتی نماینده پارلمان کویت که باید از مصونیت سیاسی برخوردار باشد، در خارج از کشور به سر می‌برد؟
این سوال کسانی است که مسائل کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس را پیگیری می‌کنند تا پیش از اینکه در مورد آزادی بیان و تعدد احزاب و سایر مسائل مربوط به دموکراسی در سایر کشورها صحبت و یا انتقاد کنند، این سوال‌ها را مطرح سازند.
همچنین کسانی که تحولات آمریکا را پیگیری می‌کنند، تاکید دارند، این دستپخت ترامپ با حمایت مالی عربستان، بار دیگر موجب رسوایی آمریکا در سطح بین‌المللی شد زیرا نشست فوق‌العاده شورای امنیت با درخواست آمریکا برای بررسی «تحولات ایران» بدون صدور قطعنامه و یا بیانیه‌ای که موجب خرسندی کاخ سفید شود، پایان یافت و از این فراتر اینکه بیشتر اعضای آن در جریان این نشست بر لزوم اجرای کامل توافق هسته‌ای و خودداری از دخالت در مسائل سایر کشورها تاکید کردند.
جالب توجه اینکه یک شبکه خبری آلمانی از نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره ایران با عنوان عاملی از شکاف در میان اعضای این نهاد یاد کرد.
با این توضیحات این سوال از رئیس جمهور ماجراجوی آمریکا مطرح است که پس از اینهمه شکست و ناکامی ترامپ در دوره‌ای کوتاه در مقابل ایستادگی ایران و محور مقاومت، تا چه زمانی به سیاست‌های شکست خورده علیه ایران که فقط به مثابه نوشته‌ای روی کاغذ است، ادامه خواهد داد؟ آیا ترامپ و متحدانش نقشه‌های کورکورانه دیگری را برای جلوگیری از قدرت و ایستادگی ایران در سر دارند تا شکست‌های دیگری را برایشان رقم بزند؟ سوال دیگر اینکه ملت آمریکا تا کی در برابر حماقت‌های پرهزینه رئیس جمهور ساکت خواهد ماند؟

کد مطلب: 102615
 
Share/Save/Bookmark