میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : جمعه ۱ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۲۰
 
 
خروج از پروتکل الحاقی و اقدامات بعدی
جو بایدن سیاست خود را در قابل ایران و برجام اعلام کرده است و حرکتهای نمایشی او نیز نمیتواند ایران را از تصمیم خود منصرف کند...

جو بایدن سیاست خود را در قابل ایران و برجام اعلام کرده است و حرکتهای نمایشی او نیز نمیتواند ایران را از تصمیم خود منصرف کند.
تروئیکای اروپایی(انگلیس، فرانسه و آلمان) به اضافه آمریکا بیانیه مشترکی را منتشر کردند و از ایران خواستند تا به تعهدات کامل خود در برجام بازگردد،در قابل این خواسته، آنها به ایران پیشنهاد دادهاند که آمریکا را برای بازگشت به برجام به مذاکرات هستهای بیاوردند!
اروپا و آمریکا به نظر میرسد که فراموش کردهاند توافق هستهای یک پیمان امضاء شده و نهایی است و برای ادامه آن نیازی به مذاکرات مجدد وجود ندارد.
برجام خوب یا بد برای هر دو طرف،توافق است که همه طرفهای آن متعهد به اجرای مفاد برجام هستند.
آمریکا با برخی اقدامات خود تصور میکند که ایران برای بازگشت به تعهدات وسوسه میشود در حالی که پس گرفتن درخواست اجرای مکانیسم ماشه یا لغو محدودیت رفت و آمد دیپلماتهای ایران در آمریکا از سه مایل به ۲۵ مایل نه تنها بسته قابل توجهی نیست بلکه نشان میدهد آمریکاییها از برجام برداشت خاص خود را دارند چرا که بارها از سوی مقامات کشورمان گفته شده است تنها راه باقی مانده برای آمریکا و اروپا اجرای کامل تعهدات آنها در قالب توافق هستهای و راستی ازمایی آن توسط ایران است که در صورت اقدام عملی از سوی آنها،ایران نیز به تعهدات خود باز میگردد.
آمریکا و اروپا اگر قصد دارند برجام باقی بماند و سعی دارند تا ایران را وادار به اجرای کامل تعهدات خود کنند و از خروج جمهوری اسلامی از پروتکل الحاقی ممانعت کنند، تنها راه باقی مانده برای آنها پایبندی عملی به تعهداتی است که در برجام قید شده است. علاوه بر آن تحریمهایی که پس از خروج ترامپ از برجام علیه ایران وضع شد نیز باید لغو شود.
ایجاد تمایل در ایران به بازگشت به برجام بسیار ساده است در حالی که آمریکاییها و اروپا یک سیاست پیچیده را برگزیدهاند که قطعاً نتیجهای برای آنها نخواهد داشت.
اروپا و اکنون آمریکا در بازی جدید ژست طلبکارانه خود را بیشتر کرده و سعی دارند تا افکار عمومی را به سمتی بکشانند که تصور کنند این ایران است که نقض عهد کرده واز برجام خارج شده است و اکنون آنها آمریکا و اروپا هستند که سعی دارند تا توافق هستهای را زنده نگهدارند در حالی که ایران تاکنون پایبندی خود را به توافق اثبات کرده و در راستای وادار کردن طرف مقابل اقدام به کاهش تعهدات خود کرده است.
مواضع جمهوری اسلامی ایران روشن و قاطع است و این مواضع از سوی رهبر معظم انقلاب با صراحت و قاطعیت کامل بیان شده،«عمل در مقابل عمل» و این سیاست تغییر ناپذیر است.
یکبار ایران در برجام عمل کرد و بدعهدی دید،اکنون نوبت طرف مقابل است که به برجام عمل کند اما بدعهدی از سوی ایران نبیند.
آمریکا باید پیش از طرح هر موضوعی که خواهان مذاکره بر سر آن است، به برجام بازگردد،تعهدات خود را اجرا کند و در کنار آن اروپا نیز تعهدات خود را اجرا کنند و ایران آن را راستی آزمایی کند.
مسائل دیگری که آمریکا و اروپا آن را مطرح میکنند و میخواهند ذیل برجام هستهای بگنجانند هیچ ارتباطی به موضوع هستهای که پرونده آن بسته شده ندارد.
جمهوری اسلامی ایران در منطقه غرب آسیا در حساسترین بخش آن قرار گرفته است و این حساسیست ایجاب میکند که تولید قدرت کرده و از تهدیدات دشمنان خود در امان باشد، افزایش توانمندیهای موشکی و نظامی ایران در راستای دفع تهدیداتی است که رژیم صهیونیستی با حمایت ایالات متحده علیه ایران انجام میدهد. آیا قرار است ایران خود را با خلع سلاح دست بسته تحویل آمریکا بدهد چرا که قرار است تحریمهای اقتصادی را لغو کند؟
آمریکا در صورت توافق با ایران بر سر توانمدی موشکی و منطقهای،تحریمها را لغو نخواهد کرد چرا که غرب یک ایران ضعیف،بی خاصیت و بیتأثیر در منطقه را میپسندد.
ایران اکنون مسیر پیشرفت و شکوفایی را سپری کرده و تحریمها و فشارهای حداکثری را پشت سر گذاشته است.
بایدن اگر در زمینه سیاست خارجی آمریکا به دنبال یک دستاورد است، راهی جز بازگشت به برجام و اجرای تعهدات آمریکا ندارد در غیر این صورت شکستهایی که به ترامپ در طول چهار سال ریاست جمهوری تحمیل شد، از سوی ایران به دولت بایدن نیز تحمیل خواهد شد، شکستهایی که باعث شدت گرفتن افول ایالات متحده خواهد شد افولی که آغاز شده و نمیتوان جلوی آن را گرفت.
آمریکا اکنون در موقعیتی نیست که بخواهد برای جمهوری اسلامی ایران شرط بگذارد، شروطی که هیچ منطقی در آن دیده نمیشود.
ادامه روند سیاستی که آمریکا و اروپا در پیش گرفتهاند به خروج ایران از پروتکل الحاقی منجر خواهد شد و در اجرای تصمیمات بعدی نیز تأثیر گذار خواهد بود.

نویسنده: محمد صفری

کد مطلب: 117213
 
Share/Save/Bookmark