میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۳۱
 
 
اینستکس اروپایی فرقی با نقض عهد امریکایی برجام ندارد؛
جفت پوچ، کف بزن!
جفت پوچ، کف بزن!
 

با اعلام نهایی کانال مالی اروپا موسوم به اینستکس مشت دیگر غربی‌ها برای ایران باز شد و مشخص شد مانند مشت کدخدا، مشت اروپا هم پوچ بوده و تنها می‌توان با دو دست خالی کف زد برای آنهایی که با خوش‌بینی برای اجرای تعهدات برجامی!! سه سال وقت و هزینه مملکت را بعد از تصویب برنامه جامعه اقدام مشترک و دو سال روان مردم را برای توجیه حضور در مذاکرات!! به بازی گرفته ‌بودند!
در آستانه جشن چهل‌سالگی انقلاب به جای رونمایی از دستاوردهای مقاومت در وزارت خارجه، افتضاح رونمایی از دستاوردی به نام اینستکس رخ داد که به جای برخورد قاطع از سوی مسئولان اجرایی در این وزارتخانه و نزدیکان و هم‌طیفانشان تلاش می‌شود که گفته شود این یک مسیری جدید است که به روی کشور باز شده و می‌تواند مشکلات معیشتی مردم را سامان داده و دلار اوج گرفته را پایین بکشد!! غافل از اینکه اینستکس نه تنها قدرت پایین کشیدن قیمت دلار را ندارد بلکه حتی نمی‌تواند به موجودی پوشک‌مان هم اضافه کند!! چون با رعایت شرط‌هایی که برایمان گذاشته‌اند!!! در صورت تصویب اف.ای.تی.اف. و سی.اف.تی پارلمو و هر کنوانسیون مشکوک دیگر اگر مساله جدیدی را گروی اجرایش نکنند، تنها توان رد و بدل کردن پول و غذا را به ما می‌دهد و نوع دیگری از فروش نفت در برابر غذاست و بس! و این یعنی اعمال تحریم جدیدی از سوی اتحادیه اروپا بر ایران! چراکه پیش از این جمهوری اسلامی ایران تحریم دارویی و غذایی نداشت! حتی از سمت ترامپ که به تندروترین فرد و ضد ایرانی‌ترین فرد مشهور است چنین تحریمی صورت نگرفته بود!
این جفت پوچ واین کف زدن! نه خوشایند ماست و نه آرزوی مایی که در زمان خودمان یکی از منتقدان منطقی برجام بودیم نبوده! اما آرزوی ما درس عبرت گرفتن از کلام ولی فقیه است، اویی که در همان روزهای هیجان زده بارها تکرار کردند که امریکا قابل اعتماد نیست و پس از خروج امریکا از برجام این جمله را درباره اروپا به کار بستند!
ولی‌فقیهی که هرچه برای اجرای گام به گام تعهدات تا نگاه به دستاوردهای داخل به جای امید به خارج توصیه کردند برخی نشنیدند و یا نخواستند که بشنوند و امروز مانند همان فردی که برای کم نیاوردن وقتی در جوی آب می‌افتد تا رسیدن به مقصد صدای قوطی! در می‌آورد، همچنان عده‌ای از خوش‌بینان به وعده غرب از اینستکس طرفداری کرده و آن را گام مثبتی می‌بینند و انگار نه انگار که در چهل سالگی انقلابی که همه دنیا تلاش کردند سرنگون شود و نشد، عده‌ای ملت بزرگ ایران را با راه انداختن راهکار غذا و دارو تحقیر می‌کنند. انگار نه انگار که موضع ما در قابل اروپا طلبکارانه باید باشد نه گدایایی! انگار نه انگار که آنها بدهکارند و حق شرط ندارند نه اینکه اجازه بدهیم با گردن کلفتی برای اجرای تحریم جدید برایمان حق شرط بگذارند!!
برخی انگار سر شده‌اند و نمی‌فهمند که تا کجا در باتلاق غرب فرو رفته‌اند، برخی انگار نه صدای مردم را می‌شوند و نه نهیب دلسوزان را و یک راست دارند به عمق چاه ویل غربی سقوط می‌کنند و می‌خواهند ملت را هم به قهقرا ببرند غافل از اینکه ملتی که بارها و بارها پای انقلاب ایستاده و ساده‌اندیشان و خائنان را زدوده توان بازیابی آرمان‌هایش را دارد. ملت توان زدودن آنهایی را که روز فرار شاه را روز اجرای برجام می‌کنند و حالا جشن چهل سالگی را با تحقیر رونمایی از اینستکس آغاز می‌کنند را دارا هستند، ملت این روزها توان بازگو کردن آرمان‌های انقلاب را برای هر فرد و مسئول و منتقد و... که هنوز انقلاب و خواست ملت را نفهمیده دارد و برایشان فرقی نمی‌کند این افراد و مسئولان داخلی هستند یا خارجی.
ملت این روزها برای جفت پوچ آوردن تدبیر و امید دلیل و عذرخواهی و راهکار می‌خواهد نه توجیه و امتداد خوشبینی. ملت امروز منتظر است که تدبیر و امید تحقیر اروپایی را با جوابی دندان‌شکن پاسخ دهد. ملت امروز منتظر است تا آرمان‌های انقلاب را دوباره فریاد بزند.

نویسنده: مائده شیرپور

کد مطلب: 107818
 
Share/Save/Bookmark