میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ خبر
تاریخ انتشار : جمعه ۲۵ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۲۳
 
 
سعید مستغاثی:
سینمای ایران از مردم و آرمان‌های نظام و انقلاب دور است
اقتصاد مقاومتی مورد بی‌توجهی مدیران فرهنگی است

سعید مستغاثی درپی نامگذاری سال ۹۶ به عنوان «اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال» گفت: سینمای ایران از مردم دور است و هیچ نزدیکی با آرمان‌های نظام و انقلاب ندارد و به جز جرقه‌های اندکی از سوی برخی از سینماگران متعهد که دغدغه نظام و انقلاب اسلامی را دارند ما هیچ‌گاه شاهد حرکت مثبت در این سینما نبوده‌ایم.
این کارشناس فرهنگی در گفت‌وگو با سینماپرس افزود: طبیعتاً زمانی که یک پدیده مانند سینما از مردم به دور باشد و به مسائل آن‌ها بی‌توجه باشد به دغدغه‌های آن‌ها ورود پیدا نمی‌کند؛ امروزه وضعیت سینما نیز در کشورمان به همین‌گونه است و به همین دلیل است که ما هیچ‌گاه شاهد ورود سینما به مسائلی نظیر مقاومت مردم در برابر سلطه آمریکا، حمایت و جانفشانی‌های مردم برای حرمین شریفین، اقتصاد مقاومتی و... نیستیم!
وی سپس با بیان اینکه سینما در کشور ما سینمای مسئولان است و نمی‌توان عنوان سینمای ملی یا سینمای ایران را به آن اطلاق کرد اظهار داشت: سینمایی که ما امروزه شاهد آن هستیم هیچ‌گونه قرابت و همخوانی با تفکرات مردمی، خواسته‌ها و نیازهای آن‌ها ندارد؛ متأسفانه نه تنها سینما که به طور کل فضای فرهنگی در کشور ما بسیار ناسالم است. ما در حوزه‌هایی مانند رسانه‌ها، نشر و... نیز با فضایی سکولار که عمدتاً بازماندگان قبل از انقلاب اسلامی آن‌ها را اداره می‌کنند روبه‌رو هستیم.
این منتقد سینما تأکید کرد: حوزه فرهنگ و هنر در کشور ما رسماً تحت تأثیر تهاجم فرهنگی و علوم انسانی غربی اداره می‌شود و کار آن از مبدأ و اساس خراب است!؛ بنده معتقدم در این میان حوزه‌های علمیه به عنوان نهادی که مردم به شدت قبولش دارند نباید به صورت منفعلانه عمل کند و باید حرکات مثبتی را در تمامی حوزه‌های فرهنگی از جمله سینما انجام دهد.
مستغاثی خاطرنشان کرد: هرچند که طی این سال‌ها ما شاهد حرکت‌های اندکی مانند برگزاری جشنواره فیلم عمار، جایزه ققنوس و... بوده‌ایم که براساس دغدغه‌های نظام اسلامی شکل گرفته‌اند اما این‌ها کافی نیست و زمانی ما می‌توانیم به آینده سینمای کشور خوشبین باشیم که این جریانات بدل به جریان اصلی سینمایی شوند.
وی تصریح کرد: تا تفکر ضد اسلامی در سینما از بین نرود نمی‌توانیم امیدی به بهبود اوضاع داشته باشیم. سوژه‌ها و موضوعاتی که در سینمای کشور ما دستمایه تولید آثار سینمایی قرار می‌گیرند که اصلاً به اسلام و انقلاب اسلامی ارتباطی نداشته و تنها درصدد ترویج ابتذال و روحیه روشنفکرمآبانه در کشور هستند و متأسفانه هیچ شخص و نهادی هم جلوی آن را نمی‌گیرد.
مستغاثی در پایان تأکید کرد: مبحث مهم اقتصاد مقاومتی که رهبر معظم انقلاب بارها به آن اشاره کرده‌اند بسیار مهم است و ما باید در سینمای‌مان شاهد تفهیم این موضوع بسیار مهم به مردم باشیم و همگان را با کارکردها و دستاوردهای اقتصاد مقاومتی آشنا کنیم و امیدوارم با یاری خداوند بتوانیم به زودی شاهد تحولی شگرف در سینمای‌مان باشیم.

کد مطلب: 98961
 
Share/Save/Bookmark