میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۴:۰۵
 
 
کلاه‌ سفید‌ها سخن می‌گویند

سوریه به عنوان یکی از کانون‌های اصلی تحولات منطقه در حالی همچنان بر اصل مبارزه با تروریسم استوار است که یک نکته در آن مشاهده می‌شود و آن برجسته شدن دوباره نام کلاه‌ سفیدها است. براساس گزارش‌های منتشره روزنامه بیلد آلمان اعلام کرد که رژیم صهیونیستی صدها نفر از نیروهای کلاه سفید و خانواده‌هایشان را از جنوب غربی سوریه به سمت اردن حرکت داد. تل‌آویو ادعا کرد که این اقدام در راستای تلاش‌های بشردوستانه و به درخواست آمریکا و کشورهای اروپایی صورت گرفته است.
در این میان از مجموع ۸۰۰ کلاه‌سفید و خانواده‌هایشان که از مرز سوریه به اردن منتقل شدند، حدود ۵۰ نفر به آلمان منتقل می‌شوند. از سوئ دیگر «جرمی هانت» وزیر خارجه انگلیس با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی توئیتر به این اقدام واکنش نشان داد: «خبر فوق‌العاده این است که ما - بریتانیا و دوستان - امنیت تخلیه کلاه سفیدها و خانواده‌هایشان را تامین کردیم. از اسرائیل و اردن به دلیل اقدام سریع درپی درخواستمان سپاسگزاریم. نیروهای کلاه‌سفید از همه شجاع‌تر هستند و در شرایط نا‌امیدی چنین اقدامی بارقه‌ای از امید است.»
مجموع این موضع گیری‌ها این تصور را در ذهن ایجاد می‌کند که کلاه سفیدها دارای ماهیتی بشر دوستانه داشته‌اند و خروج آنها از سوریه گامی در جهت بشریت است. اما بررسی ریشه‌ای رفتارهای این گروه‌ نشان می‌دهد که کلاه سفید‌ها نه تنها اقدامی در جهت کمک به مردم و مبارزه با تروریسم صورت نداده‌اند بلکه از یک‌سو منبع تامین تسلیحات و نیازهای گروه‌های تروریستی بوده‌اند و از سوی دیگر دائما در حال پرونده‌سازی شیمیایی علیه نظام سوریه بوده‌اند که به درخواست غرب صورت می‌گرفت.
بر این اساس گروه کلاه آبی‌ها را نمی‌توان گروهی بشر دوست دانست که مقابله آنها با ارتش و نظام سوریه‌ای که در حال مبارزه با تروریسم بوده خود گواهی بر این حقیقت است. بر این اساس اقدام به خروج این افراد برگرفته از اهداف دیگری است که ریشه آن را در تحولات اخیر سوریه می‌توان مشاهده کرد. ارتش سوریه توانسته بر درعا و قنیطره به عنوان مراکز استراتژیک مسلط شده و خود را به مرزهای اراضی اشغالی برسانند.
در این شرایط حامیان تروریست‌ها که با شکستی دیگر مواجه شده‌اند از یک‌سو برآنند تا با خارج‌سازی کلاه سفید‌ها مانع از برملا شدن نقش مخرب آنها در سوریه شوند و از سوی دیگر رژیم صهیونیستی بر آن خواهد بود تا از این نیروها به عنوان عاملی علیه سوریه در مناطق دیگر بهره گیرد چنانکه منابع خبری اعلام کرده‌اند افرادی همچون معاذ نصار، فرمانده تیپ فرسان الجولان، احمد النحس، فرمانده گردان‌های سیف‌الشام، علاء الحلقی، فرمانده ارتش ابابیل و ابو راتب نصار، فرمانده تیپ فرسان الجولان صبح يکشنبه به سمت ارتش رژیم صهیونیستی فرار کردند. در اصل صهیونیست‌ها در لوای نام کلاه سفید‌ها اقدام به خارج‌سازی تروریست‌ها کرده‌اند تا شاید بتوانند آنها را برای اقدام جدید علیه سوریه سازماندهی کنند.

نویسنده: فرامرز اصغری

کد مطلب: 105315
 
Share/Save/Bookmark