میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۵۲
 
 
اولین سالگرد شهادت آیت‌الله شیخ نمر النمر
یادبودی برای شهید حقیقت
یادبودی برای شهید حقیقت
 

۱۲ دی ماه سالگرد به شهادت رسیدن شیخ باقر النمر عالم برجسته جهان اسلام است که در راه دفاع از اسلام در برابر وهابیت سعودی به شهادت رسید.
سالگرد شهادت آیت‌الله شیخ نمر النمر در در نقاط مختلف جهان برگزار شد. در این آئین‌ها علما و فعالان دینی و اجتماعی بر حرکت انقلابی از سوی شیخ نمر تاکید کرده و جنایت رژیم آل‌سعود را در اعدام وی، محکوم کردند. موسسه دار الحکمه لندن مراسم سالگرد را با مشارکت فعالان و شخصیت‌های برجسته برگزار کرد. همچنین مراسمی به همین مناسبت در شهر «ّبرلین» پایتخت آلمان با مشارکت فعالانی از بحرین و قطیف و حقوقدانان خارجی برگزار می‌شود. در شهر کربلا نیز مراسم یادبودی از سوی جمعیت «الرحمه» و با مشارکت علمای دینی و شخصیت‌های سیاسی عراق برگزار شد. در لبنان نیز مراسمی در دبیرستان «البتول» در شهر بیروت برگزار می‌شود. در بحرین، ائتلاف جوانان انقلاب ۱۴ فوریه خواستار مشارکت در فعالیت‌هایی به همین مناسبت شدند. «جریان الوفاء الاسلامی» و «جریان العمل الاسلامی» برنامه‌های خود را تحت عنوان «وصیت خون» برگزار می‌کنند. این مراسم از امروز آغاز می‌شود و به مدت یک هفته ادامه خواهد داشت و در بردارنده تظاهراتی اعتراض‌آمیز در شهرهای مختلف بحرین خواهد بود. هم چنین تظاهرات مختلفی به همین مناسبت با شعار «النمر طاغوت را به لرزه درآورد» برگزار شد.
در شهر «العوامیه» زادگاه شیخ النمر، تظاهراتی با شعار «او را نکشتند» در چارچوب سلسه فعالیت‌هایی با نام هفته شهید النمر برگزار می‌شود. در ۱۲ دی ماه ۱۳۹۴، وزارت کشور عربستان اعلام کرد که ۴۷ تن را به اتهام ارتکاب «جرایم تروریستی» اعدام کرده است. در میان اعدامی‌ها نام «شیخ نمر باقر النمر» روحانی شیعه نیز دیده می‌شود. شیخ نمر باقر النمر، روحانی شیعه و از منتقدان اصلی دولت سعودی نیز در میان کسانی بود که اخیرا دستگاه قضایی عربستان علیه وی حکم اعدام صادر کرد. منابع نزدیک به دستگاه قضایی سعودی فاش کرده‌اند که احکامی که امروز اجرا شده مرحله اول است و فردا نیز اشخاص دیگری اعدام خواهند شد. هزاران نفر از مردم قطیف در اعتراض به اعدام شیخ نمر باقر النمر توسط رژیم سعودی دست به تظاهرات زدند. لازم به ذکر است صد‌ها نفر از شیعیان العوامیه در آستانه سالگرد شهادت شیخ نمر باقر النمر روحانی برجسته شیعه که به دست رژیم آل‌سعود به شهادت رسید، دست به تظاهرات شبانه زدند.
شرکت کنندگان در این تظاهرات با حضور در خیابان‌های العوامیه در اعتراض به سیاست‌های «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان شعارهایی سر دادند. معترضان به سیاست‌های تهدید‌آمیز رژیم آل‌سعود در کشتار مردم قطیف، خواستار توقف اقدامات ضد حقوق‌بشری و تروریستی خاندان آل‌سعود علیه مردم شیعه‌نشین العوامیه و قطیف شدند. خبر دیگر از عربستان آنکه سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرد رژیم سعودی در سال ۲۰۱۶ میلادی، ۱۵۸ نفر را اعدام کرده است که ۴۷ نفر آنان تنها در یک روز اعدام شده‌اند.
سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرد که عربستان سعودی در سال ۲۰۱۶ دستکم ۱۵۸ نفر را اعدام کرده است که ۴۷ نفر آن‌ها تنها در یک روز اعدام شدند. خبرگزاری فرانسه در این باره گزارش کرد، عربستان سعودی در سال ۲۰۱۶ تنها در یک روز در ژانویه، ۴۷ نفر از مخالفان را به جرایم مرتبط با تروریسم متهم کرد و آن‌ها را اعدام کرد. از میان این افراد می‌توان به شیخ «نمر باقر النمر» روحانی برجسته شیعیان عربستان اشاره کرد که اعدام وی موجی از اعتراضات را در میان شیعیان دنیا از جمله مردم ایران به همراه داشت و در ‌‌نهایت به قطع روابط ریاض و تهران منجر شد. شیخ نمر باقر النمر متولد سال ۱۳۷۹ هجری قمری در عوامیه (در شرق عربستان) یک مجتهد شیعه و فعال حقوق بشر عربستانی بود.
او در پی اعتراضات شیعیان عربستان در سال ۲۰۱۲ بازداشت شد و در ۲۳ مهرماه ۱۳۹۳ دادگاه جنایی عربستان سعودی شیخ نمر را به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و محاربه، به «اعدام با شمشیر و به صلیب کشیده شدن در انظار عمومی» محکوم کرد. حکم اعدام شیخ نمر در حالی اجرا شد که بار‌ها از سوی سازمان‌های حقوق بشری محکوم و از عربستان خواسته شده بود که این حکم را اجرا نکند. پیش از این نیز سازمان ملل، نام عربستان را به دلیل کشتار کودکان یمن، در فهرست ناقضان حقوق کودکان قرار داده بود اما تنها چند روز بعد تحت فشار ریاض، نام سعودی‌ها را از این فهرست خط زد.

کد مطلب: 98051
 
Share/Save/Bookmark