میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۲۰
 
 
کمال خرازی در نشست مشترک با وزیر خارجه اسبق فرانسه
سازمان ملل به ارگانی بی‌خاصیت تبدیل شده است
سازمان ملل به ارگانی بی‌خاصیت تبدیل شده است
 

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی با بیان اینکه مواضع کشورهای اروپایی در قبال برجام تاکنون صحیح و روشن بوده، گفت: اروپا برای استقلال بیشتر خود باید موانعی همچون مسائل بانکی و بیمه‌ای بر سر راه توافق وین را بردارد.
به گزارش فارس، نشست بررسی چشم‌انداز راهبردی روابط ایران و فرانسه در حالی با حضور سیدکمال خرازی و «اوبر ودرین» وزیر خارجه اسبق فرانسه برگزار شد که در ابتدای این نشست، وزیر خارجه اسبق فرانسه با اشاره به اهمیت موضوع توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ اظهار داشت: برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) فصل جدیدی در روابط ایران با جهان به ویژه اروپاست، با این حال آمریکایی‌ها می‌خواهند این توافق را زیر سؤال ببرند، اما تلاش‌های آنها بیهوده است.
ودرین تاکید کرد که در حال حاضر مشکل اصلی در آمریکا این است که جریان‌های زیادی در این کشور وجود دارند که می‌خواهند مانع تقویت و اجرای برجام شوند و این تلاش‌ها هنوز هم ادامه دارد، همچنان که امروز ترامپ رئیس‌جمهور این کشور که کاملا هم غیرقابل پیش‌بینی است، مخالف اصلی این توافق محسوب می‌شود.
وزیر خارجه اسبق فرانسه با اشاره به گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر پایبندی ایران به تعهداتش خاطرنشان کرد: امروز ما در یک لحظه استراتژیک قرار داریم و از همین رو به نفع همه است که این توافق اجرایی شود. در اوضاع حساسی به سر می‌بریم و امیدواریم در آینده نزدیک امضا کنندگان برجام بتوانند مانع شوند که آمریکا روند منفی در این توافق ایجاد کند. امضا کنندگان باید بنشینند و ببینند که چطور می‌شود همه کشورها توافق را اجرایی کنند.
دیپلمات سابق فرانسوی به نگاه این کشور درخصوص نقش ایران در منطقه اشاره کرد و گفت: برای ما جالب است و نگاه می‌کنیم که ایران چگونه در منطقه موضع می‌گیرد. برای مثال در مورد یمن، سوریه و عراق همچنین سناریوهای آینده افغانستان، سیاست ترکیه و روسیه. بنابراین بسیار خوب است که مذاکرات در سطح عالی بین مقامات ایران و فرانسه درخصوص مسائل مختلف صورت گیرد.
خرازی هم با اشاره به آزمایش بزرگی که امروز دنیا در مقابل آمریکا پیش رو دارد، اظهار داشت: باید دید چگونه کشورهای اروپایی اقتدار خود را در مقابل آمریکا نشان می‌دهند و این یک آزمایش بزرگ است، اما مواضع کشورهای اروپایی در قبال برجام تاکنون صحیح و روشن بوده است و اروپا برای استقلال بیشتر خود باید موانع بر سر برجام را بردارد.
وی افزود: امروز مهم است که کشورهای اروپایی از برجام حمایت کنند و موانعی همچون مسائل بانکی، بیمه‌ای و سایر موارد سر راه برجام را بردارند و امیدواریم این روند به استقلال اروپا در مقابل سیاست‌های آمریکا منجر شود.
رئیس شورای راهبردی روابط خارجی با اشاره به کمک ایران به حکومت‌های مستقل منطقه از جمله سوریه در مقابل تروریسم خاطرنشان کرد: ایران نشان داده اهل مذاکره است و آمادگی دارد در راستای ثبات در منطقه، تلاش جدی داشته باشد. وی ادامه داد: ایران در عمل با حمایت از دولت‌های مستقر در سوریه و عراق، نقش ثبات‌آفرین خود را نشان داده است.
خرازی افزود: اقدامات ایران نشان می‌دهد برخلاف اتهام‌زنی آمریکا و برخی کشورهای منطقه، جمهوری اسلامی ایران نیروی ثبات‌‌آفرین است. وی درخصوص تعامل کشورهای اروپایی با ایران نیز افزود: کشورهای اروپایی این روزها مشاهده می‌کنند که ایران چه نقشی در منطقه دارد و دیگران چه رفتارهایی دارند؛ بنابراین باید بر این اساس، سیاست‌های خود را تنظیم کنند.
رئیس شورای راهبردی روابط خارجی هم درباره اظهارات اخیر رئیس سازمان انرژی اتمی مبنی بر اینکه ایران با فرض احتمال خروج آمریکا از برجام با اروپایی‌ها این توافق را اجرا می‌کند، گفت: این بستگی دارد به اینکه بقیه امضا کنندگان برجام چه مواضعی داشته‌ باشند. اگر اروپایی‌ها بر سر مواضع خود بایستند و از برجام حمایت کنند، یک سناریو هست و اگر دست از حمایت بردارند سناریوی دیگری است.
خرازی تصریح کرد: باید برای هر سناریو آمادگی داشته باشیم و دستگاه‌های مربوط هم به سناریوهای مربوط فکر کرد که چگونه‌ عکس‌العمل نشان دهند؛ بنابراین مواضعی که دوستان می‌گیرند در چنین قالبی قابل تفسیر است
رئیس شورای راهبردی روابط خارجی نیز با اشاره به بهم‌ریختگی موجود در نظم جهان کنونی عنوان کرد: نظم گذشته وجود ندارد، آمریکا برخلاف منشور سازمان ملل با توسل به زور می‌خواهد موقعیت خود را به عنوان ابرقدرت تثبیت کند و سازمان ملل به یک ارگان بی‌خاصیت تبدیل شده است.
خرازی ادامه داد: اساس سازمان ملل به ویژه در دوران دبیرکل سابق با گرفتن پول از کشورهایی مانند عربستان برای سرپوش گذاشتن بر جنایات این کشور زیر سئوال رفته است.
وی با اشاره به برخی از کشورها که بدون توجه به چارچوب‌های سارمان ملل به راحتی به دیگر کشورها حمله می‌کنند، گفت: اساسنامه سازمان ملل نیاز به تجدیدنظر دارد و این سازمان باید برقرار کننده امنیت باشد.

کد مطلب: 100914
 
Share/Save/Bookmark