میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۱۳
 
 
فرار سعودی از یمن با پشتیبانی انگلیس

در اقدامی که بیشتر به یک یارگیری و القای درخواست جهانی برای خروج سعودی از یمن است، نخست وزیر انگلیس در دیدار با وزیر خارجه عربستان بر لزوم پایبندی به قوانین بین‌المللی و پایان جنگ یمن تاکید کرد.
سعودی که در یمن شکست خورده برای فرار از این بحران سعی در یارگیری جهان و القای خواست کشورها برای تحقق این خروج است و در این راستا ترزا می‌نخست وزیر انگلیس در دیدار با عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان سعودی بر نیاز فوری برای اتمام جنگ یمن تاکید کرد. این سخنان خانم می‌در حالی مطرح شد که انتقادهای متعددی از دولت انگلیس به دلیل فروش تسلیحات به عربستان شده است. بریتانیا بیش از ۳.۳ میلیارد پوند سلاح به عربستان سعودی فروخته و ریاض سرپرست ائتلافی است که از سال ۲۰۱۵ با مردم یمن می‌جنگد.
لازم به ذکر است بنا بر اعلام سازمان بهداشت جهانی و وزارت بهداشت یمن تعداد مبتلایان به بیماری وبا در یمن روز به روز افزایش می‌یابد و هزاران تن در اثر این بیماری جان باخته‌اند. سازمان بهداشت جهانی و وزارت بهداشت یمن در بیانیه‌ای اعلام کرد، تعداد مبتلایان به بیماری وبا در یمن از زمان آغاز شیوعش در ماه آوریل به ۶۱۲۷۰۳ مورد رسیده است. میانگین شیوع بیماری در دو ماه اخیر کاهش یافته، اما در چند روز اخیر حدود ۳۰۰۰ مورد جدید مبتلا به وبا گزارش شده است. بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، ۲۰۴۸ تن در اثر این بیماری در یمن جان خود را از دست داده‌اند.
خبر دیگر آنکه برخی منابع خبری از ورود هیات چهار نفره حزب کنگره مردمی یمن به ریاست علی عبدالله صالح به ریاض برای گفت‎وگو با مقامات سعودی درباره طرح پیشنهادی خبر دادند. منابع آگاه تاکید کردند که این هیات به ریاست «کهلان ابوشوارب» استاندار سابق استان عمران یمن و صالح ابوعوجا معاون استاندار و دو نفر دیگر وارد عربستان شد.
یمن پرس در ادامه مدعی شد که اعضای این هیات یمنی از قاهره که با هدف هماهنگی و ارتباط با مسئولان خارجی در مصر حضور دارند، به ریاض سفر کردند.
خبر دیگر آنکه رئیس‌جمهور مستعفی و فراری یمن، «طاهر علی عیضه العقیلی» را به عنوان رئیس ستاد کل نیروهای مسلح طرفدار دولت مستعفی یمن منصوب کرد. جنگنده‌های عربستانی هشت بار به منطقه «الارزقین» شهر همدان استان صنعاء، ۱۴ بار به دو منطقه حرض و میدی و یک بار نیز به منطقه حیران استان حجه حمله کردند.جنگنده‌های سعودی روز دوشنبه گذشته نیز چهار حمله به منطقه «باقم» استان صعده و یک حمله به منطقه «الظاهر» و چهار حمله به منطقه «خلیقا» در منطقه کتاف انجام دادند.

کد مطلب: 100815
 
Share/Save/Bookmark