میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۳۴
 
 
آل‌خلیفه همچنان با گلوله پاسخ مردم را می‌دهد
ماندن بحرین در مدار تظاهرات و سرکوب
ماندن بحرین در مدار تظاهرات و سرکوب
 

بحرین همچنان صحنه سرکوب و کشتار مردمی است چنانکه نیروی پلیس بحرین با شلیک بمب‌های صوتی و گاز اشک‌آور تظاهرات معترضان را در منطقۀ ستره سرکوب کردند.
معترضان بحرینی برای اعلام همبستگی با شهدا و زندانیان در مناطق مرکوبان، کرباباد و ابوصبیع به خیابان‌ها ریختند.مناطق سنابس، النویدرات، دراز و المصلی نیز شاهد تظاهرات گستردۀ مردم بود.
این در حالی است که باوجود سرمای هوا، تحصن‌کنندگان همچنان مقابل منزل شیخ عیسی قاسم در میدان فداء به تجمع خود ادامه می‌دهند.نیروهای بحرین در حمله به خانه‌های مردم در منطقه بنی جمره ۳ جوان را بازداشت کردند.در همین حال بیش از ۲۰ سازمان و شخصیت حقوقی در نامه‌ای به وزیر امور خارجه انگلیس از وی خواسته‌اند، نبیل رجب، زندانی سیاسی در بحرین، آزاد شود.بحرین از ۱۴ فوریه سال ۲۰۱۱ میلادی (۲۵ بهمن ۱۳۸۹) صحنۀ خیزش مردمی علیه رژیم آل‌خلیفه است. مخالفان بحرینی با برپایی تظاهرات و اعتراضات مسالمت‌آمیز خواستار آزادی، برقراری عدالت و رفع تبعیض و روی کار آمدن نظامی منتخب در این کشورهستند.
این در حالی است که رژیم بحرین با هم‌دستی برخی از کشورهای عربی همچون عربستان سعودی و امارات متحدۀ عربی به سرکوب جنبش مردم بحرین پرداخته و با پرونده‌سازی و طرح اتهامات واهی، فعالان مدنی و سیاسی را به احکام حبس طولانی‌‌‌‎مدت محکوم و یا آنان را از حق تابعیت محروم می‌کند.افسر اطلاعاتی بحرین که سه روز پیش از اعدام سه جوان خبر اجرای حکم آنها را منتشر کرده بود، این بار از تصمیم آل‌خلیفه برای تبعید شیخ عیسی قاسم خبر داد. «أمجد طه» افسر دستگاه اطلاعاتی بحرین در صفحه توئیتر خود نوشت که آیت‌الله عیسی قاسم بزودی از بحرین تبعید خواهد شد.
آنگونه که پایگاه «بانوراما الشرق‌الأوسط» گزارش داد این افسر اطلاعاتی بحرین پیش از این، سه روز مانده به اعدام سه جوان به نام‌های عباس‌السمیع، سامی‌المشیمع و علی‌السنکیس، خبر اجرای حکم آنها را در صفحه توئیتر خود منتشر کرده بود.گروه‌های مختلف و معارض بحرین به دولت این کشور درباره هر گونه تعرض به شیخ عیسی قاسم، بازداشت یا تبعید وی هشدار داده‌اند و به دنبال اعتراضات مردمی و تظاهرات گسترده، دادگاه بحرین هفته گذشته از ترس خروش مردمی مجبور شد محاکمه شیخ عیسی قاسم را به تعویق انداخته و ابتدا آن را به روز ۱۲ فوریه (۲۴ بهمن) موکول کرد و پس از آن در تصمیمی جدید این تاریخ را به روز ۲۷ فوریه (۹ اسفند) تغییر داد.به دنبال تعویق محاکمه شیخ قاسم که به عقیده ناظران به دلیل ترس آل‌خلیفه از خروش مردمی بویژه با نزدیک شدن به ششمین سالروز انقلاب ۱۴ فوریه بحرین صورت گرفت، مردم این کشور باز هم به خیابان‌ها آمده بار دیگر بر دفاع از شیخ عیسی قاسم تا پای جان تأکید کرده و خواستار لغو محاکمه شیخ شدند.مرکزحقوق بشر بحرین درصفحه رسمی خود در توئیتر با انتشار یک اینفوگرافیک (داده نگاشت) محدودیت دسترسی به فضای مجازی از سوی رژیم آل‌خلیفه را محکوم کرد.
مرکزحقوق بشر بحرین درصفحه رسمی خود درشبکه اجتماعی توئیتر با انتشار یک اینفوگرافیک (داده نگاشت)، اقدامات رژیم آل‌خلیفه در نادیده گرفتن حقوق اجتماعی شهروندان را محکوم کرد.براساس این اینفوگرافیک(داده نگاشت)، مسئولان رژیم آل‌خلیفه در بازه زمانی ۱۹ شب تا یک بامداد به شدت دسترسی شهروندان به فضای مجازی را محدود کرده‌اند.
این درحالی است که ده‌ها نفر از فعالان حقوق بشر و مردم کشورهای مختلف، خشم و انزجار خود را اقدامات ضد حقوق بشری رژیم آل‌خلیفه ابراز داشتند. بحرین که یکی از متحدان راهبردی واشنگتن و لندن و میزبان ناوگان پنجم دریایی آمریکا و پایگاه نیروی دریایی انگلیس است، از سال ۲۰۱۱ تاکنون با بحران نارضایتی‌های مردمی و اعتراض‌های داخلی مواجه است.این درحالی است که جنایات حاکمان بی‌خرد بحرین علیه شهروندان این کشور همواره مورد اعتراض سازمان‌های بین‌المللی و مجامع حقوق بین‌الملل قرار گرفته است.براساس اعلام مجامع حقوقی این کشور، سرکوب آزادی‌های عمومی، ممانعت از ابراز عقیده و درمعرض انواع ظلم و ستم قرار گرفتن عموم شهروندان این کشور بویژه شیعیان درسال ۲۰۱۶ درهیچ سالی سابقه نداشته است و مردم بحرین در حالی سال جدید را آغاز کرده‌اند که بسیاری از زندانیان سیاسی تنها به خاطر مطالبه‌گری عدالت و حقوق مصرح خود در زندان به سر می‌برند. این در حالی است که کشورهای غربی مدعی حقوق بشر در برابر این سرکوب‌ها راه سکوت در پیش گرفته و به حمایت از رژیم بحرین علیه مردم می‌پردازند.

کد مطلب: 98420
 
Share/Save/Bookmark