میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۰۰
 
 
سخنگوی شورای نگهبان:
مسئولان وزارت کشور درباره انتخابات پیشگویی نکنند
مسئولان وزارت کشور درباره انتخابات پیشگویی نکنند
 

سخنگوی شورای نگهبان درباره اظهارات وزیر کشور مبنی بر یک مرحله‌ای شدن انتخابات تأکید کرد: خواهش می‌کنم عزیزان ما در وزارت کشور بر اساس حدس و پیشگویی صحبت نکنند.
عباسعلی کدخدایی اظهار داشت: شورای نگهبان تلاش می‌کند در بُعد نظارت بر انتخابات، امانتدار آرای مردم باشد و از حق‌الناسی که به تعبیر رهبر معظم انقلاب در آرای مردم وجود دارد، پاسداری کند. وی در پاسخ به سؤال خبرنگاری درباره امکان نظارت طرف‌های خارجی بر انتخابات در ایران تأکید کرد: در جمهوری اسلامی، انتخابات یک امر مردمی است و ضرورتی برای نظارت طرف‌های خارجی احساس نشده، هر چند ابایی از این موضوع نداریم و می‌توانیم تجارب خود را هم در اختیارشان قرار دهیم.
کدخدایی در پاسخ به سؤال دیگری درباره تخلفات احتمالی صورت گرفته توسط نامزدها تاکنون اظهار داشت: شورای نگهبان از ابتدای تبلیغات تا انتهای انتخابات، محل دریافت شکایات است و این شکایات تا وقتی که مربوط به تخلفات عادی باشد، از طریق وزارت کشور به قوه قضائیه ارسال می‌شود که در این رابطه بیش از ۲۰۰ مورد گزارش دریافت شده است.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سؤالی درباره صحبت‌های دیروز وزیر کشور که از قطعی بودن یک مرحله‌ای شدن انتخابات این دوره سخن گفته بود، تأکید کرد: اینکه چه اتفاقی برای انتخابات می‌افتد، من اهل پیشگویی نیستم و خواهش می‌کنم که عزیزان ما در وزارت کشور بر اساس حدس و پیشگویی صحبت نکنند.
کدخدایی افزود: امیدواریم نتیجه‌ای که به خیر و مصلحت کشور است، رقم بخورد و یک یا دو مرحله‌ای شدن انتخابات نیز در روز ۲۹ اردیبهشت مشخص خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: در صورت دو مرحله‌ای شدن انتخابات، تبلیغات مرحله دوم از زمان اعلام نهایی نتایج آغاز می‌شود و تا ۲۴ ساعت قبل از آغاز انتخابات دوره دوم ادامه خواهد شد.
کدخدایی در پاسخ به پرسش خبرنگار دیگری درباره اظهارات مجریان انتخابات و تأکید آنها بر اعلام یکباره نتیجه انتخابات تصریح کرد: آنچه در قانون آمده، این است که نتیجه نهایی پس از تجمیع آرا اعلام شود، اما به دلیل تجربه ادوار گذشته و حساسیت مردم نسبت به انتخابات ریاست جمهوری، پیشنهاد ما این است که نتایج به تدریج اعلام شود و سعی می‌کنیم این رایزنی صورت بگیرد که نتایج تدریجی و به خوبی اعلام شود.
سخنگوی شورای نگهبان همچنین در پاسخ به سؤالی درباره علت عدم حضور زنان در انتخابات این دوره ریاست جمهوری مانند دوره‌های گذشته با وجود مطرح بودن تفسیر «رجل سیاسی مذهبی»، اظهار داشت: آنچه وظیفه شورای نگهبان است، این است که تعاریفی در حوزه رجل سیاسی مذهبی و مدیر و مدبر انجام دهد که در دوره‌های گذشته اقداماتی صورت گرفت و در این دوره هم توسط مرکز تحقیقات شورای نگهبان، پژوهش‌هایی صورت گرفته است؛ از سوی یکی از اعضای محترم شورا نیز درخواست تفسیر اصل ۱۱۵ قانون اساسی ارائه شده که این را بعد از انتخابات در دستور کار داریم.
وی افزود: در رابطه با حضور بانوان نیز پرونده آنها مانند سایرین در شورا مطرح و بررسی شد و هیچ‌ نگاه خاصی هم وجود نداشته است.
سخنگوی شورای نگهبان در ادامه و در پاسخ به سؤال خبرنگاری که از جانبداری صدا و سیما از برخی نامزدها سخن می‌گفت، اظهار داشت: آنچه قانون اعلام کرده این است که اموال عمومی و بیت‌المال نباید برای جانبداری از یک فرد به کار گرفته شود؛ انتظار این است که همه دستگاه‌ها به ویژه رسانه‌هایی که از بودجه عمومی استفاده می‌کنند، هیچ‌گونه رفتار جانبدارانه‌ای نداشته باشند.
وی تأکید کرد: در این رابطه اگر گزارش‌هایی به دست ما برسد، حتماً در مسیر رسیدگی قرار می‌دهیم و برخورد قانونی می‌کنیم.

کد مطلب: 99320
 
Share/Save/Bookmark