میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۴
 
 
عضو کمیسیون قضایی مجلس عنوان کرد؛
نرخ واقعی تورم ؛ بالای ۱۰ درصد

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با ارزیابی عملکرد دولت در سال ۹۶ گفت: جامعه شرایط تورمی را بر شرایط رکودی ترجیح می‌دهد این در حالی است که دولت در مهار تورم نیز موفق نبوده است و آمار واقعی تورم بالای ۱۰ درصد است.
محمدعلی پورمختار در گفت‌وگو با تسنیم با بیان اینکه اکنون شرایط اشتغال در کشور بحرانی است گفت:‌ یکی از عواملی که باعث ایجاد این شرایط شده است این است که بنا بر دلایلی سیاست دولت بر این منوال است که اجازه ایجاد تورم به هر قیمتی را نمی‌دهد.
وی با بیان اینکه پیاده‌سازی چنین سیاستی بدون توجه به ایجاد عوامل مؤثر دیگر اقتصادی باعث ایجاد شرایط رکودی می‌شود، گفت: به جهت پیاده‌سازی این سیاست بود که در این سال یعنی سال تولید و اشتغال که باید این دو موضوع اساس قرار می‌گرفت اینگونه نشد و با اساس قرار گرفتن کنترل تورم به هر قیمت عملا شرایط رکودی در کشور استمرار پیدا کرد.
این نماینده مجلس افزود: وقتی فضای اقتصادی کشور را به سمت شرایط رکودی سوق می‌دهیم، بنابراین مجموعه اقداماتی از جمله اعطای وام، دادن تسهیلات و سایر اقدامات و مصوباتی نیز که مجلس برای رونق تولید در نظر گرفته است نمی‌تواند آنچنان تأثیر و ثمری داشته باشد؛‌ چراکه نمی‌تواند بخش‌های تولیدی را فعال کند.
پورمختار با بیان اینکه ما معتقدیم و آن را در جامعه نیز شاهد هستیم، جامعه شرایط تورمی را بر شرایط رکودی ترجیح می‌دهد کما اینکه تورمهای بسیار شدیدی را تجربه کرده است ولی در عین حال به لحاظ اینکه گردش مالی و فعالیت‌های اقتصادی زیاد بوده است مردم آن را تحمل می‌کردند گفت: اما شرایطی که اکنون بر کشور حاکم است باعث ایجاد نارضایتی اقتصادی در جامعه شده است کمااینکه امروزه بسیاری از فعالین اقتصادی این نکته را به ما مسئولین گوشزد می‌کنند و یه همین جهت است که از دولت توقع می‌رود برای برون رفت از رکود برنامه‌ریزی کند. وی با بیان اینکه دولت در مهار تورم نیز که دغدغه آن را دارد نیز موفق نبوده است گفت: دولت وقتی آمار تورم را اعلام می‌کند زیر ۱۰ درصد اعلام می‌کند؛ در صورتی که واقعیت اینگونه نیست و آمار واقعی چیزی فراتر از این عدد است. امسال که رو به پایان است برخی از اقلام تا سی درصد و برخی تا صد درصد رشد قیمت داشته است و تنوع این افزایش در بین اقلام متنوع است؛ چراکه این افزایش قیمت را از خوراکی گرفته تا خودرو می‌توان مشاهده کرد.
عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با بیان اینکه افزایش قیمت خودرو به جهت بی‌تدبیری دولت و به ویژه وزارت صنعت، معدن و تجارت بود گفت:‌ از طرفی نگاه دولت فقط به کنترل تورم است که آن هم موفقیت‌آمیز نبوده است.

کد مطلب: 103704
 
Share/Save/Bookmark