میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۸ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۲۵
 
 
داعش از چه می گوید؟

جهان در حالی همچنان گرفتار بحران تروریسم است که داعش اواخر اسفند ماه ۱۳۹۷ در سوریه با انتشار ویدئویی ضمن اعتراف به اینکه همه چیز روزی زائل خواهد شد، تلویحا به پایان خلافت داعشی اذعان کرد و در پایان ویدئو، آن سرودی را پخش می‌کند که می‌گوید، «همه چیز در حرکت به سوی زوال است». حال این سوال کطرح می‌شود که چرا این اعتراف صورت گرفته است؟ اولین نکته مهم آن است که نابودی امارت داعش نمی تواند کارکرد آمریکا و شرکایش و یا نیروهای تحت حمایت آن در سوریه باشد چرا که تمام اقدامات آنها در چارچوب کمک به داعش بوده است بویژه اینکه آنها در قالب اشغالگر در سوریه حضور یافته اند و هیچ اشغالگری به دنبال کمک به تامین امنیت و ثبات کشور اشغال شده نیست.
با توجه به این شرایط باید به دنبال عامل دیگری بود که زمینه ساز اذعان داعش به نابودی امارتش شده است. پاسخ به این پرسش را با مروری بر تحولات عراق و سوریه می توان دریافت. در کنار دولت های مرکزی عراق و سوریه که هدایت ارتش و اقدامات دیپلماتیک برای بسیج جهانی علیه تروریسم و حامیانشان را داشته اند، نیروهای مردمی که با فتوای مشترک و متحد علما و مراجع دینی اهل سنت و شیعه تشکیل شده اند، حزب الله لبنان، جمهوری اسلامی ایران، روسیه و مقاومت خودجوش منطقه همچون مدافعان حرم از سراسر جهان نقش اساسی در مبارزه با تروریسم داشته اند چنانکه جهانیان اذعان دارند اگر اینها نبودند اکنون داعش نه تنها سوریه و عراق بلکه حتی قلب اروپا را نیز فراگرفته بود. نکته قابل توجه آنکه در سال ۱۳۹۶ زمانی که بوکمال سوریه از تروریسم پاکسازی شد و در عراق نیزاستان الانبار از چنگال داعش رها شد پایان امارت داعش رقم خورد آن هم در شرایطی که آمریکا و متحدانش تمام امکانات خود را در حمایت از تروریست ها به کار گرفته بود. بر این اساس فاتح واقعی مبارزه با تروریسم جبهه مقاومت و متحدانش هستند و ادعای آمریکا برای بهره گیری از ویدئو اعتراف داعش یک رفتار تبلیغاتی و فریبکارانه است که به واسطه آن به دنبال پنهان سازی جنایات خود در منطقه و شریک شدن در دستاوردهای مبارزان واقعی با تروریسم است. آمریکا با این ادعاها سعی دارد تا چهره تروریسم پرور خود را پنهان ساخته و چنان وانمود سازد که به دنبال امنیت منطقه است و نابودی داعش را سندی بر این ادعا قرار دهد تا بهانه ای باشد برای ادامه اشغالگری در عراق و سوریه و البته سرکیسه کردن کشورهای عربی و نیز استمرار حمایت از رژیم صهیونیستی.
در جمع بندی نهایی از آنچه ذکر شد می توان گفت که اذعان داعش به نابودی امارتش اذعان به توان جبهه مقاومت در مبارزه با تروریسم و برقراری ثبات و امنیت در منطقه است. جبهه مقاومتی با متحدانش در سالهای اخیر توانسته مانع پیشروی تروریسم شده و منطقه را در مسیر امنیت و ثبات پیش ببرد. بر این اساس هر کشوری که به دنبال امنیت منطقه باشد به جای رویکرد به آمریکا و رفتارهای یک جانبه گرایانه باید در کنار جبهه مقاومت قرار گرفته و با هماهنگی با دولتهای عراق و سوریه به عنوان کانون مبارزه با تروریسم در این مسیر گام بردارد. 

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 108402
 
Share/Save/Bookmark