میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۱۳ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۱۶
 
 
هر روز برگی دیگر به دفتر جنایات سران عربستان افزوده می‌شود
سرکوب، ربایش و کشتار تنها هنر سعودی

رژیم سعودی در حالی همچنان تحت حمایت کشورهای غربی است که کارنامه این رژیم سراسر سرکوب داخلی، ربایش و جنایت و کشتار در جهان است.
در ادامه سیاست سرکوب مطالبات مردمی، پلیس عربستان برای متفرق کردن ده‌ها کارگر و کارکنان شرکت «ازمیل» وابسته به غول نفتی آرامکو که در اعتراض به عدم پرداخت حقوق شش ماهه خود در شهر «الظهران» در شرق این کشور تجمع کرده بودند، آتش گشود. کاربران توئیتری عربستان با انتشار هشتگ #شرکت ازمیل _ تاخیر در پرداخت حقوق کارمندان_ تصاویر و کلیپ هایی را به اشترک گذاشتند که نشان می‌دهد، نیروهای امنیتی با خودرو به معترضان حمله می‌کنند و شیشه برخی خودروهای شخصی نیز در نتیجه شلیک پلیس آسیب دیده است. اعتراض کارگران به عدم پرداخت حقوق شش ماهه خود همزمان با سخنان «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا صورت گرفت که وی اعلام کرد: عربستان هزاران میلیارد دلار سرمایه دارد و باید برای حمایت واشنگتن از آنها، هزینه زیادی بپردازد.
بعد دیگر جنایش سعودی شامل ربایش افراد است چنانکه دیده‌بان حقوق بشر در بیانیه‌ای به ناپدید شدن «جمال خاشقچی» نویسنده و منتقد عربستانی واکنش نشان داد و از آل سعود خواست در این خصوص شفاف‌سازی کند. در این بیانیه آمده است: اگر عربستان خاشقچی را پنهانی بازداشت کرده، این اقدام معنای ربایش می‌دهد و عربستان باید ثابت کند که خاشقچی کنسولگری این کشور در استانبول را ترک کرده است. «مجتهد» فعال توئیتری سعودی در صفحه توئیتر خود اعلام کرد که خاشقچی ربوده شده و هم‌اکنون در عربستان حضور دارد. همچنین سازمان‌های حقوقی تونس در بیانیه‌ای مشترک، عربستان سعودی را مسئول سلامت و جان «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار و فعال توئیتری ربوده شده، دانستند.
اما بعد دیگر جنایت سعودی را در یمن می‌توان مشاهده کرد چنانکه صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) از نداشتن آب‌ آشامیدنی ۱۶ میلیون یمنی به دلیل حملات پیاپی ائتلاف سعودی علیه این کشور خبر داد. ۸/۱۴ میلیون یمنی از خدمات درمانی کافی برخوردار نیستند و ۷/۱۵ میلیون تن نیز به دلیل خراب شدن زیرساخت‌ها در یمن از آب آشامیدنی و امکانات فاضلاب برخوردار نیستند. در این میان پارلمان اروپا با تصویب قطعنامه، ادامه حملات ائتلاف سعودی - اماراتی به یمن را محکوم کرده و از ریاض خواست که به محاصره این کشور پایان دهد.
در واکنش به جنایات سعودی، دو یگان موشکی و توپخانه‌ای ارتش یمن و انصارالله مواضع ارتش سعودی و «مزدوران» آنها را در دو جبهه جازان و نجران واقع در جنوب عربستان هدف قرار دادند.
در این میان روزنامه «واشنگتن‌پست» نوشت رئیس‌جمهوری آمریکا در محفل خصوصی گفت در پاسخ به درخواست پادشاه سعودی، ۴ میلیارد دلار پول طلب کرده است. ترامپ سپس افشا کرده که پادشاه سعودی با او تماس گرفته و شخصا از او خواسته که ایالات متحده به ریاض در یک عملیات نظامی بزرگ کمک کند. وی سپس اظهارات اخیرش درباره حفاظت آمریکا از عربستان را تکرار کرده و گفته اگر ایالات متحده از این کشور دفاع نکند، ایران ظرف دو هفته بر عربستان غلبه می‌کند.
از سوی دیگر در واکنش به جنایات سعودی، رهبر جنبش انصارالله یمن به مناسبت سالگرد شهادت «زید بن‌علی (ع)» سخنرانی کرد و گفت که آمریکا و ائتلاف سعودی و اماراتی در پشت بحران اقتصادی فعلی یمن هستند.

کد مطلب: 106305
 
Share/Save/Bookmark