میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۲۷ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۵۲
 
 
واکنس عفو بین‌الملل به اعتراف پنتاگون به قتل ۱۰ غیرنظامی از جمله ۷ کودک افغان
آمریکا به تمام جنایاتش اعتراف کند
آمریکا به تمام جنایاتش اعتراف کند
 
در حالی آمارها نشان می‌دهد که دهها هزار نفر در افغانستان و صدها هزار نفر در سایر نقاط جهان توسط آمریکا قتل عام شده‌اند که سازمان عفو بین الملل اعلام کرد اعتراف آمریکا به کشتن غیرنظامیان در پایتخت افغانستان، گام مهمی در مسیر بازخواست برای سایر جنایت‌هایش است.
سازمان عفو بین الملل با استقبال از اعتراف آمریکا به کشتن غیرنظامیان در حمله هوایی به کابل در روز بیست و نهم ماه اوت گذشته، از واشنگتن خواست به جنایت‌هایش در دیگر کشور‌ها هم اعتراف کند.
عفو بین الملل اعلام کرد اعتراف آمریکا به کشتن غیرنظامیان در پایتخت افغانستان، گام مهمی در مسیر بازخواست برای عملیات قتل در کابل است، اما همچنان اقدامات زیادی باید صورت گیرد.
این سازمان با صدور بیانیه ای، از آمریکا خواست تحقیق کامل، شفاف و بیطرفانه‌ای درباره این حادثه انجام دهد و خواهان آن شد که افراد نجات یافته و خانواده‌های قربانیان از روند تحقیقات آگاه شوند و غرامت کامل دریافت کنند.در این بیانیه آمده است: ارتش آمریکا فقط به علت تمرکز جهانی فعلی بر افغانستان مجبور شد به اشتباه خودش در این حمله اعتراف کند، اما بسیاری از حملات مشابه در سوریه، عراق و سومالی به دور از نگاه‌ها صورت گرفت و آمریکا به تکذیب مسئولیت داشتن خودش در این حملات ادامه می‌دهد، در حالی که خانواده‌های مصیبت زده در سکوت رنج می‌برند.برایان کاستنر مشاور ارشد در امور بحران در سازمان عفو بین الملل در این خصوص گفته است حملات پهپادی آمریکا اقدامی معمول محسوب می‌شود و در بیشتر موارد تحقیقات مناسبی در ارتباط با این حملات انجام نمی‌شود.
وی گفت: عفو بین الملل و دیگر گروه‌ها برای انجام دادن تحقیقات درباره این حملات تلاش می‌کنند، اما چنین کاری بسیار دشوار است؛ بنابراین باید بگویم این الگویی است که ما طی ۲۰ سال گذشته از زمان وقوع حملات ۱۱ سپتامبر، در سراسر جهان شاهدش بوده ایم. ما باید از راه دور تحقیقاتی در این زمینه انجام دهیم. گاهی می‌توانیم در محل حادثه حضور داشته باشیم و گاهی هم ما می‌توانیم با خانواده‌های قربانیان گفتگو کنیم، اما در اغلب موارد هیچ کسی نمی‌تواند وارد این مناطق شود.پیش از این، لوید آستین وزیر دفاع آمریکا درباره اشتباه بزرگ در کابل که درست پیش از خروج آمریکا از افغانستان، به کشته شدن ۱۰ غیرنظامی افغان منجر شد، «عذرخواهی» کرد. وی اذعان کرد کسانی که در این حمله هدف قرار گرفتند «همانند افراد دیگری که به شکلی تأسف بار کشته شدند بی گناه قربانی شدند».ژنرال «فرانک مک‌کنزی» فرمانده ستاد مرکزی تروریست‌های آمریکایی در غرب آسیا موسوم به «سنتکام» روز جمعه در نشست خبری گفت که حدود ۱۰ غیرنظامی از جمله ۷ کودک در حمله پهپادی به خودرویی در کابل کشته شدند.
«جیم اینهاف» عضو ارشد کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا در واکنش به تایید کشته شدن ۱۰ غیرنظامی از جمله ۷ کودک در حمله پهپادی آمریکا به کابل، تصریح کرد که جو بایدن مسئول این حادثه است.اینهاف در بیانیه‌ای گفت: کمیته نیروهای مسلح هفته‌های آتی از مقامات دولتی درباره خروج آشفته و مرگبار از فغانستان توضیح خواهد خواست؛ من خواستار یک گزارش کامل از چگونگی اشتباه در این حمله هولناک هستم.
خبر دیگر از افغانستان آنکه همزمان با تسلط طالبان بر کابل، شورای امنیت ماموریت سازمان ملل در افغانستان را به مدت ۶ ماه تمدید کرد.این شورا همچنین از دبیرکل سازمان ملل متحد درخواست کردند که تا ۳۱ ژانویه ۲۰۲۲ یک گزارش کتبی را تهیه کند که در آن سفارشات راهبردی و عملیاتی برای ماموریت یوناما با توجه به مسائل سیاسی، امنیتی اخیر و تحولات اجتماعی در افغانستان پیشنهاد شود.
از سوی دیگر سخنگوی طالبان در گفت‌وگو با یک شبکه ژاپنی در خصوص زمان تشکیل نهایی کابینه جدید افغانستان توضیح داد.«سهیل شاهین» تصریح کرد که تشکیل نهایی دولت طالبان به «چند روز یا چند ماه نیاز دارد و ممکن است ترکیب این دولت تغییر کند».
در این میان رییس جمهور تاجیکستان گفت که این کشور حاضر است به برگزاری مذاکرات میان طالبان و تاجیک‌ها در شهر دوشنبه کمک کند.تاجیکستان برای میزبانی از مذاکرات میان طالبان و جبهه مقاومت ملی، اعلام آمادگی کرد و از طرف‌های درگیر خواست که با برقراری آتش‌بس و گشودن راه‌ها به منظور کمک‌رسانی بشردوستانه، به نزاع‌ در پنجشیر پایان دهند. همچنین عمران خان نخست وزیر پاکستان از آغاز گفت‌وگو با طالبان برای تشکیل دولت فراگیر در افغانستان خبر داد.خبر دیگر آنکه طالبان تابلوی ساختمان وزارت زنان را به «وزارتخانه‌ ارشاد و امر به معروف و نهی از منکر» تغییر داد. صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) اعلام کرد، حدود ۱۰ میلیون کودک در افغانستان به کمک‌ نیاز دارند و از کمبود مواد غذایی، دارو و آب آشامیدنی رنج می‌برند که برگرفته از سیاست‌های ۲۰ سال اشغال افغانستان است.لازم به ذکر است دیروز منابع خبری افغانستان از استان شرقی ننگرهار اعلام کردند که خودروهای نظامی گروه طالبان هدف حملات انفجاری قرار گرفته و در این حادثه ۳ تن کشته و ۲۰ تن دیگر زخمی شده اند.صبح دیروز نیز یک انفجار در یک خودرو غیر نظامی در غرب کابل رخ داد که در آن ۲ تن بصورت سطحی زخمی شدند و شاهدان عینی گفتند که انفجار ناشی از بمب مغناطیسی در این خودرو بوده است.
کد مطلب: 119707
 
Share/Save/Bookmark