میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۹ تير ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۵۵
 
 
دادگاه انگلیس به قانونی بودن فروش تسلیحات به عربستان رای داد
اصرار بر تامین سلاح جانیان
اصرار بر تامین سلاح جانیان
 

در اقدامی که برگرفته از مشارکت لندن در کشتار مردم یمن است، دادگاه عالی انگلیس پس از بررسی شواهد محرمانه در رابطه با پرونده فروش سلاح به عربستان، به نفع دولت انگلیس رای داد.
دادگاه انگلیس ادعای گروه شاکی را رد کرده است که گفته بودند دولت انگلیس با تعلیق نکردن فروش تسلیحات به عربستان، غیرقانونی عمل کرده است. دادگاه عالی انگلیس کار رسیدگی به شکایت حقوقی فروش سلاح به عربستان از سوی دولت انگلیس را از ماه فوریه گذشته آغاز کرده بود. «کارزار تبلیغاتی علیه تجارت اسلحه» (CAAT) که شاکی اصلی این پرونده است، گفته بود که دولت انگلیس در جنایت‌های جنگی ونقض قوانین بین‌المللی در یمن، از طریق فروش اسلحه به عربستان همدست است.
مبنای این کارزار حقوقی این است که دولت عربستان از تسلیحات انگلیسی با نقض قوانین بشردوستانه بین‌المللی در جنگ یمن استفاده می‌کند.علاوه بر کارزار تبلیغاتی علیه تجارت اسلحه، سازمان عفو بین‌الملل و خیریه آکسفام نیز مدارک و شواهد خودشان را به دادگاه ارائه داده بود.
براساس گزارش‌های منتشر شده، از زمان تجاوز نظامی عربستان سعودی در یمن در مارس سال ۲۰۱۵ میلادی، انگلیس مجوز فروش تسلیحات به ارزش سه میلیارد پوند را به این کشور صادر کرده است. این قراردادها شامل فروش هواپیماها و هواپیماهای بدون سرنشین به ارزش ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون پوند، موشک‌ها و بمب‌ها به ارزش یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون پوند و خودروهای زرهی و تانک‌ها به ارزش ۴۳۰ هزار پوند می‌شود. دولت انگلیس همچنین اعتراف کرده است که بیش از ۵۰۰ بمب خوشه‌ای در دهه ۸۰ میلادی در جریان جنگ یمن به عربستان صادر کرده است.
نوامبر گذشته دولت انگلیس درخواست دو کمیته پارلمانی این کشور را مبنی بر توقف فروش اسلحه به عربستان را رد کرد. براساس نظرسنجی کارزار تبلیغاتی علیه تجارت اسلحه که هفته گذشته صورت گرفت نشان می‌دهد که ۶۲ درصد مردم انگلیس براین باورند که فروش اسلحه به عربستان اقدامی «غیرقابل قبول است»عربستان همراه با چند کشور دیگر عرب از ششم فروردین سال گذشته اقدام به تجاوز نظامی به یمن و محاصره زمینی، دریایی و هوایی این کشور با هدف بازگرداندن "عبدربه منصور هادی" رئیس‌جمهوری مستعفی یمن به قدرت کرد.
این تجاوز نظامی تاکنون نتیجه‌ای جز کشتار بیش از ۱۱ هزار یمنی و زخمی شدن ده‌ها هزار نفر دیگر و همچنین آواره شدن میلیون‌ها یمنی و ویرانی زیرساخت‌های این کشور نداشته است. در این میان نظامیان سعودی دیروز با حمله به دو محله دیگر در «العوامیه» و تیراندازی به سوی ساکنان آنها، سه شهروند را زخمی کردند. در حالی که حمله نظامیان سعودی به شهر «العوامیة» عربستان وارد سومین ماه خود شده است، سکوت و مواضع انفعالی جامعه بین‌الملل، به آل‌سعود این جرات را داده که همچنان به جنایت علیه شهروندان شیعه این منطقه ادامه دهند.
پایگاه خبری شبکه «نبأ» با اشاره به تداوم تیراندازی نیروهای امنیتی سعودی به سوی شهروندان العوامیه اعلام کرد که این نیروها دیروز نیز به محله‌های «الجمیمة» و «شکرالله» حمله کردند و تاکنون سه شهروند عربستانی در این حمله زخمی شدند. نیروهای سعودی با انواع مختلف سلاح‌هایی که در اختیار دارند، شب و روز در حال هدف‌گیری منازل مسکونی در العوامیه و آتش‌زدن آنها هستند و حتی مساجد و مدارس را نشانه می‌گیرند و هیچ حرمتی برای قرآن‌های موجود در این مساجد قائل نمی‌شوند.
شهر شیعه‌‌نشین «قطیف» در استان « احساء» در شرق عربستان قرار دارد و منطقه عوامیه نیز که زادگاه شهید «شیخ نمر باقر النمر» است در این شهر قرار دارد. منطقه شیعه‌نشین «عوامیه» از حدود شش سال پیش صحنه تظاهرات مسالمت‌آمیز معترضانی است که سیاست‌های سرکوبگرانه ریاض علیه شیعیان این کشور را برنمی‌تابند و خواستار اصلاحات سیاسی و پایان دادن به تبعیض گسترده در عربستان هستند.
در جریان سرکوب این اعتراضات تاکنون چندین تن شهید و ده‌ها تن دیگر زخمی و یا بازداشت‌شده‌اند. از سوی دیگر کمیته بین‌المللی صلیب سرخ از ابتلای بیش از ۳۰۰ هزار نفر از مردم یمن به وبا خبر داد. در ۱۰ هفته گذشته و همزمان با اوج‌گیری شیوع وبا در یمن، بیش از ۳۰۰ هزار نفر از مردم این کشور به وبا مبتلا شده‌اند. این چالش بهداشتی در کنار جنگ، قحطی و نابودی زیرساخت‌های اقتصادی یمن به یکی از مشکلات فراروی این کشور جنگ‌زده بدل شده است.بنا بر اعلام یکی از مقامات این نهاد در توییتر، روزانه ۷ هزار نفر از مردم یمن به وبا مبتلا می‌شوند. سازمان جهانی بهداشت پیش‌تر اعلام کرده بود تا ۷ ژوئیه، ۲۹۷ هزار و ۴۳۸ نفر از مردم یمن به وبا مبتلا شده‌اند و ۱۷۰۶ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

کد مطلب: 100004
 
Share/Save/Bookmark