میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۲۳:۲۴
 
 
توضیحات خطیب‌زاده درباره کشتی تجاری ساویز

سخنگوی وزارت امور خارجه با اعلام اینکه کشتی تجاری ساویز صبح سه‌شنبه در دریای سرخ بر اثر انفجار دچار آسیب جزئی شد، اما هیچ‌گونه خسارت جانی به همراه نداشت، گفت: بررسی‌های فنی در مورد چگونگی این حادثه و منشأ آن در حال انجام است.
«سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیروز در پاسخ به سؤال خبرنگاران در خصوص اخبار حمله به کشتی تجاری ایران در دریای سرخ اظهار داشت: کشتی تجاری ایران با نام ساویز روز سه شنبه ١٧ فروردین حدود ساعت ۶ صبح به وقت محلی در دریای سرخ و در نزدیکی سواحل کشور جیبوتی بر اثر انفجاری که منشاء و شیوه شکل گیری آن در دست بررسی است، دچار آسیب جزیی شده است.
سخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد: بر اساس اعلام قبلی رسمی و هماهنگی‌های انجام شده با سازمان بین‌المللی دریانوردی به عنوان نهاد مرجع، کشتی غیرنظامی ساویز برای برقراری امنیت دریانوردی در مسیر خطوط کشتیرانی و مقابله با دزدان دریایی در منطقه دریای سرخ و خلیج عدن مستقر شده بود. این کشتی عملا به عنوان ایستگاه لجستیکی (پشتیبانی فنی و تدارکات ) ایران در دریای سرخ عمل می‌کرد و لذا مشخصات و ماموریت این کشتی قبلا به صورت رسمی به آن سازمان اعلام شده بود.
خطیب زاده‌ افزود: در اثر حادثه رخ داده خوشبختانه هیچگونه خسارت جانی به وجود نیامده و بررسی‌های فنی در مورد چگونگی این حادثه و منشاء آن در حال انجام است و کشورمان کلیه اقدامات لازم از طریق مراجع بین المللی را در این خصوص انجام خواهد داد.گفتنی است، اخبار تایید نشده‌ای مطرح شد که کشتی مزبور در دریای سرخ دچار سانحه شده و برخی منابع مدعی شدند که این کشتی هدف حمله قرار گرفته و گمانه‌زنی‌هایی نیز در این زمینه مطرح شد.
چندی پیش (اسفند ماه سال گذشته)‌ حمله‌ای به کشتی کانتینربر ایرانی در آب‌های بین‌المللی دریای مدیترانه صورت گرفت که سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ضمن محکوم کردن حمله به این کشتی، گفت که شناسایی عوامل خرابکارانه حمله به این کشتی در دستورکار بخش‌های مختلف است. یک روزنامه آمریکایی به نقل از منابع دولتی این کشور گزارش داد رژیم صهیونیستی عامل وقوع انفجار در بدنه یک کشتی ایرانی در دریای سرخ است.روزنامه «نیویورک‌تایمز» گزارش داد یک کشتی ایرانی در دریای سرخ بر اثر عملیات رژیم صهیونیستی با استفاده از میز دریایی، دچار حادثه شده است.این روزنامه با بیان اینکه مقام‌های اسرائیلی بر اساس سیاست سکوت خبری که دارند هنوز درباره این حادثه اظهار نظری نکرده‌اند، نوشت: «اما یک مقام آمریکایی می‌گوید اسرائیلی‌ها به آمریکا خبر دادند که نیروهای آنها در ساعت ۷:۳۰ صبح به وقت محلی، به این کشتی حمله کردند».
بر اساس این گزارش، مقام دولتی مذکور که خواست نامش فاش نشود، توضیح داد: «اسرائیلی‌ها به آمریکا اطلاع دادند که کشتی ساویز از ناحیه زیر آب دچار آسیب‌دیدگی شده است. محل دقیق این کشتی در دریای سرخ هنوز اعلام نشده است». 

کد مطلب: 117575
 
Share/Save/Bookmark