میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۱۶
 
 
روسیه به حمایت‌های هوایی آمریکا از تروریست‌ها واکنش نشان داد
سرنگونی، سرنوشت جنگنده‌های متجاوز
سرنگونی، سرنوشت جنگنده‌های متجاوز
 

پس از اقدامات متجاوزانه آمریکا در سرنگون سازی جنگنده سوریه، روسیه ضمن تعلیق توافقات پروازی با آمریکا تاکید کرد هر جنگنده متجاوزی را سرنگون خواهد کرد.
تنشها میان روسیه و آمریکا به دلیل حمایت‌های گسترده واشنگتن از تروریسم بالا گرفت چنانکه وزارت دفاع روسیه در واکنش به سرنگونی جنگنده سوری توسط آمریکا تأکید کرد که توافقنامه هماهنگی امنیت پروازها در سوریه به حالت تعلیق درمی‌آید. ما هر هواپیمایی که در مناطق عملیاتی ما در سوریه پرواز کند را هدف قرار خواهیم داد.
از سوی دیگر معاون وزیر امور خارجه روسیه تأکید کرد آمریکا با حمله به جنگنده سوریه به تروریست‌هایی کمک کرد که تظاهر می‌کند در حال مبارزه با آنهاست. «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر امور خارجه روسیه در گفت‌وگو با خبرنگاران اعلام کرد، مسکو اقدام اخیر آمریکا در حمله به جنگنده نیروی هوایی سوریه را اقدامی تهاجمی و کمک به تروریست‌ها می‌داند. معاون وزیر امور خارجه روسیه در پاسخ به سوال خبرنگار تاس گفت: «این حمله را می‌توان یکی دیگر از اقدامات آمریکا در سرپیچی از قوانین بین‌المللی به حساب آورد».
وی در ادامه گفت: «اگر این اقدام، تهاجم نبود، پس چه بود؟ این اقدام همچنین کمک‌ به تروریست‌هایی بود که آمریکا تظاهر می‌کند در حال مبارزه با آنهاست».
فرماندهی ارتش سوریه و نیروهای مسلح این کشور در بیانیه‎ای اعلام کرد که جنگنده‎های ائتلاف آمریکایی بعد از شهر یکی از جنگنده‎های سوریه را در منطقه «الرصافه» واقع در ریف جنوبی الرقه هنگام انجام ماموریت علیه داعش، هدف قرار داد. در ادامه بیانیه آمده است که در پی این حمله ائتلاف آمریکایی، جنگنده ارتش سوریه سرنگون شده و سرنوشت خلبان آن هنوز مشخص نشده است. ارتش سوریه اعلام کرد که این تجاوز آشکار بدون شک مواضع آمریکا در حمایت از تروریسم با هدف تضعیف قدرت ارتش سوریه در مبارزه با داعش را نشان می‌دهد. فرماندهی ارتش و نیروهای مسلح سوریه تاکید کرد که چنین تجاوزاتی عزم نیروهای سوری در مبارزه علیه گروه‌های تروریستی چون داعش و جبهه النصره را بیشتر می‏‌کند.
در حالی که عملیات آزادسازی موصل در عراق و رقه در سوریه در آستانه پایان است ناظران نسبت به این امر هشدار می‌دهند که حملات ائتلاف بین‌المللی تحت امر امریکا همچنان تلفات فاجعه باری را در میان غیر نظامیان مقیم در مناطق درگیر بر جای می‌گذارد. طبق اطلاعاتی که مرکز"Airwar" متخصص در بررسی نتایج عملیات ائتلاف منتشر کرده حدود ۲۲.۵ هزار حمله جنگنده‌های امریکا و هم پیمانانش طی بیش از هزار روز از عملیاتشان علیه داعش در سوریه و عراق به کشته شدن دست کم ۳۹۶۲ غیر نظامی انجامیده است.
وزیر امور خارجه روسیه دیروز اعلام کرد: آمریکا باید به تمامیت ارضی سوریه احترام بگذارد. سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در نشست بریکس در چین گفت: آمریکا باید از اقدامات یک‌جانبه در سوریه دست بکشد. خبر دیگر آنکه یگانی از نیروهای نظامی اسرائیل در منطقه جولان مستقر شده است تا ارسال کمک‌های موردنیاز گروههای شبه نظامی و گروههای مسلح فعال در سوریه را تسهیل کند. روزنامه وال استریت ژورنال چاپ آمریکا در گزارشی نوشت: اسرائیل در منطقه اشغالی جولان به گروه‌های شبه نظامی مسلح مخالف سوریه کمک‌های مالی و درمانی ارائه می‌کند. بر اساس گزارش روزنامه
وال استریت ژورنال، یگانی از نیروهای نظامی اسرائیل در سال دو هزار و شانزده در منطقه جولان مستقر شده است تا ارسال کمک‌های موردنیاز گروههای شبه نظامی و گروههای مسلح فعال در سوریه را تسهیل کند. در این میان سخنگوی نیروهای دموکراتیک سوریه مدعی شد که ارتش سوریه در استان رقه به مواضع آنان حمله کرده است. «طلال سلو» سخنگوی نیروهای دموکراتیک که بیشتر عناصر آن کُرد هستند هشدار داد در صورتی که ارتش سوریه حملات خود را تکرار کند، نیروهای قسد مجبور خواهند شد که پاسخ دهند.
سلو ادعا کرد که ارتش سوریه از ۱۷ ژوئیه جاری حملات گسترده ای را در «مناطقی انجام میدهد که نیروهای ما در جریان نبرد آزادسازی شهر الطبقه و سد فرات از سه ماه پیش، آزاد کرده ایم».وبگاه خبری عنب به نقل از وی گزارش داد که هدف حملات ارتش سوریه، ناکام کردن عملیات آزادسازی شهر رقه است. در همین راستا، «ریزان حدو» عضو «شورای دموکراتیک سوریه» و تحلیلگر سیاسی کُرد تأکید کرد که جنگنده سوری، نیروهای دموکراتیک سوریه را هدف قرار نداده بلکه داعش را بمباران کرده است.
نیروهای ارتش سوریه در ادامه عملیات خود در حومه جنوبی الرقه علیه گروه تروریستی داعش وارد شهر استراتژیک الرصافه شدند.
نیروهای ارتش سوریه دیروز وارد شهر استراتژیک «الرصافه» در حومه جنوبی الرقه شدند که یکی از محورهای عملیات اساسی ارتش قلمداد می‌شود که در این منطقه آغاز شده است.
شهر الرصافه حدود ۳۰ کیلومتر از مرکز شهر الرقه مهمترین دژ تروریست‌های داعشی در شمال سوریه فاصله دارد. الرصافه از بزرگترین شهرهای باستانی و تاریخی سوریه قلمداد می‌شود که تعداد زیادی قلعه و کلیسا و کاخ در آن قرار دارد و اطراف آن را دیوارهای بزرگ احاطه کرده است.
نیروهای ارتش سوریه پیش از ورود به شهر الرصافه، شهرک‌های «جعیدین و العیساوی» در جنوب الرقه را از اشغال تروریست‌های داعشی آزاد کرده‌ بودند.

کد مطلب: 99727
 
Share/Save/Bookmark