میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۹ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۴۱
 
 
سران اسپانیا بر جلوگیری از تجزیه این کشور تاکید کردند
پاسخ خونین مادرید به همه‌پرسی کاتالونیا

اسپانیا دیروز روز خونی را سپری کرد چنانکه با فرا رسیدن ساعت ۹ و باز شدن در حوزه‌های رای‌گیری در کاتالونیا، پلیس اسپانیا به زور وارد بسیاری از مراکز رای‌گیری شد و روند رای‌گیری در همه‌پرسی استقلال این منطقه را مختل و دهها نفر بازداشت و زخمی شدند.
دولت اسپانیا در حالی تاکید کرده بود که برای حفظ تمامیت ارضی و جلوگیری از چند پاره شدن کشور هر اقدامی لازم باشد انجام می‌دهد دیروز همه پرسی جدایی کاتالونیا برگزار شد که فضایی از بحران و تنش را در اسپانیا به همراه داشت.
در پی مخالفت‌های دولت اسپانیا با برگزاری همه‌پرسی استقلال کاتالونیا و تعطیلی بسیاری از مراکز رای‌گیری، هزاران تن از طرفداران جدایی از شب گذشته در مقابل مراکز باقی مانده، تجمع کرده‌ بودن تا آرای خود را به صندوق بیندازند.تصاویر منتشر شده از حوزه‌های رای‌گیری نشان می‌دهد که نیروهای ضد شورش و پلیس در برخی مراکز با مردم درگیر شده‌اند و در مراکزی هم با زور وارد ساختمان‌های درنظر گرفته شده برای همه‌پرسی شده‌اند و صندوق‌های رای و دیگر تجهیزات را مصادره کرده‌اند.
در برخی مناطق در بارسلون خبر می‌رسد که پلیس برای متفرق کردن جمعیت خشمگینی که به منظور شرکت در همه‌پرسی در مقابل مراکز اخذ رای تجمع کرده بودند، گلوله پلاستیکی شلیک کرده است.
مسئولان محلی در کاتالونیا می‌گویند در درگیری افرادی که برای رای‌گیری تجمع کرده بودند با نیروهای پلیس، ۳۳۷ تن زخمی شده‌اند زخمی شده‌اند که حال برخی از آنها مساعد نیست. تصاویری از تعدادی از شهروندان منتشر شده که سر و صورتشان خونی است.
با این حال مدافعان جدایی منطقه کاتالونیا از اسپانیا در برخی مراکز که از شب گذشته در اطراف آن تجمع کرده بودند، توانستند آرای خود را به صندوق بیندازند. البته به دلیل تعداد کم مراکز باقی مانده برای اخذ رای و نیز ممانعت گسترده پلیس از روند رای‌گیری، پیش‌بینی می‌شود روند همه‌پرسی با آنچه که برگزار کنندگان آن انتظار داشتند بسیار فاصله داشته باشد. پیش‌تر مقامات دولت منطقه‌ای کاتالونیا گفته بودند با وجود توقیف بیش از ۹ میلیون برگه رأی و بازداشت تعدادی از سازمان‌دهندگان همه‌پرسی، امیدوارند تعداد زیادی از رأی دهندگان بتوانند رأی خود را به صندوق بیندازند. دولت اسپانیا بر غیرقانونی بودن همه‌پرسی استقلال کاتالونیا تاکید دارد و اعلام کرده که به هر قیمتی مانع برگزاری همه‌پرسی می‌شود. اده کولاو، شهردار بارسلونا ماریانا راخوی، نخست وزیر اسپانیا را به بزدلی متهم کرده و گفته که او شهر را از مأموران پلیس پر کرده است..کاتالونیا یک منطقه ثروتمند با جمعیت ۷.۵ میلیون نفری است که در شمال شرقی اسپانیا واقع است.

کد مطلب: 101176
 
Share/Save/Bookmark