میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۳۷
 
 
عضو فراکسیون نمایندگان ولایی:
دولت ایران مسئول پیگیری پرونده فاجعه «منا» است

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی، با اشاره به درخواست بازماندگان شهدای فاجعه منا برای پیگیری این پرونده گفت: دولت ایران به عنوان مسئول اتباع خودش، باید پرونده را تا آخر پیگیری کند.
به گزارش مهر، سیدمحمدجواد ابطحی با اشاره به باقی ماندن پرونده فجایع منا و مسجدالحرام و بیم به حاشیه رفتن این پرونده‌ها پس از حج ۹۶ اظهار داشت: امسال با توجه به پیگیری‌هایی که بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت انجام دادند و مذاکراتی که صورت گرفته بود، حج آرام و بدون تنشی برگزار شد.
وی افزود: بر اساس تجربه‌ای که از فاجعه منا به دست آمد، ظاهرا امسال خیابان‌ها تفکیک شده بوده و آب هم به اندازه کافی در میان زائران توزیع شده بود و تعامل نسبتا خوبی با حجاج برقرار بوده است.
عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس گفت: اما اینکه شایعاتی مطرح می‌شود که ایران از پیگیری پرونده فاجعه منا و دیه شهدای این حادثه خودداری کرده یا کوتاه آمده، صحت ندارد و نباید این چنین باشد.
ابطحی خاطرنشان کرد: خانواده‌های قربانیان منا و مسجدالحرام از ما به عنوان نمایندگان مردم درخواست دارند که پیگیر این پرونده‌ها باشیم و وزارت امور خارجه و سازمان حج و زیارت نیز باید اقدام کنند و همچنان پیگیر باشند.
وی تصریح کرد: در فاجعه منا حداقل مساله این است که زائران قربانی سهل انگاری و سوءمدیریت سعودی‌ها شدند و این باید پیگیری و دیه شهدا پرداخت شود؛ چراکه در این رابطه پای مسئولیت مدنی دولت عربستان در میان است و دولت ایران هم به عنوان مسئول اتباع خودش، باید پرونده را تا آخر پیگیری کند که البته به نظرم تا الان هم دیر شده است.
نماینده مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی درباره تشکیل کمیته حقیقت‌یاب فاجعه منا که در هنگام حادثه مورد تاکید رهبر معظم انقلاب قرار گرفت نیز اظهار داشت: متاسفانه این کمیته هم تشکیل نشد؛ اگر این کمیته وجود داشت، دیگر کشورهایی که اتباع آنها در این فاجعه به شهادت رسیدند نیز باید در آن حضور می‌یافتند، اما دولت عربستان از تشکیل این کمیته و فعالیت آن ممانعت کرد.
عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس خاطرنشان کرد: با تحولات سیاسی که اخیرا در عربستان سعودی پیش آمد و ولیعهد جدید این کشور منصوب شد، پیگیری کار و فعالیت کمیته حقیقت‌یاب قدری مشکل شده، اما حداقل از سمت دولت ایران باید موضوع مسئولیت عربستان در فاجعه منا و دریافت دیه شهدا و مجروحان حادثه باید تا آخر پیگیری شود.

کد مطلب: 101275
 
Share/Save/Bookmark