میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۴۲
 
 
چالش‌های دستمزد ادامه دارد؛
حقوق کارگران ایرانی جزو کمترین حقوق کارگران دنیا

کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به عدم تناسب حقوق دریافتی کارگران با مخارج و هزینه‌های زندگی‌شان گفت: حقوق کارگران ایرانی، جزو پایین‌ترین حقوق‌های پرداختی به قشر کارگر در دنیا است.
آرمان حاجیان‌فرد درباره ساختار تعیین حداقل دستمزد کارگران گفت: رهبر معظم انقلاب طی سال‌های اخیر تاکید ویژه‌ای بر مسایل اقتصادی و بهبود وضعیت معیشت مردم داشته‌اند و اصلاح ساختار اقتصادی را همیشه به مسئولان گوشزد کرده‌اند. وی با بیان اینکه تعیین حداقل دستمزد یکی از مهمترین چالش‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است اظهار داشت: این موضوع هر ساله در ماه‌های آخر سال به مهمترین موضوع قابل اهمیت برای قشر حقوق‌بگیر و خانواده‌هایشان و از سوی دیگر برای کارفرماها و دولت تلقی می‌شود.
حاجیان‌فرد بیان کرد: مهمترین دغدغه سازمان بین‌المللی کار ILO، مربوط به تعیین حداقل دستمزد موضوع مقاوله‌نامه شماره ۱۳۱ و توصیه‌نامه شماره ۱۳۵ درخصوص تعیین حداقل دستمزد مصوب ۱۹۷۰ میلادی موضوع مهمی است که باید مورد مطالعه قرار گیرد. هیأت مدیره سازمان بین‌المللی کار در سال ۲۰۱۳ از کشورهای عضو درخواست کرد گزارشی از وضعیت تعیین حداقل دستمزد در کشورهای خود را به سازمان ارائه کند. بررسی این موضوع بیانگر اهمیتی است که سازمان بین‌المللی کار ILO به مسأله حداقل دستمزد در سطح جهانی دارد.
وی با اشاره به تعریف حداقل دستمزد از سوی سازمان جهانی کار گفت: حداقل دستمزد از سوی سازمان ILO بدین‌گونه تعریف شده است: "حداقل دستمزد مبلغی است که در ازای انجام کار یا خدمتی در مدت معین به کارگر پرداخت می‌شود و هیچ فرد یا قرارداد جمعی نمی‌تواند آن را کاهش دهد و پرداخت آن به وسیله قانون تضمین شده است و کفاف معاش کارگر و خانواده وی را با توجه به شرایط اقتصادی آن کشور می‌دهد."
این کارشناس اقتصادی با تأکید بر عدم تناسب حقوق دریافتی کارگران با مخارج زندگی افزود: عدم تناسب حقوق دریافتی با مخارج و هزینه‌های زندگی در ایران طی چند سال اخیر از مهمترین در خواست‌های نمایندگان کارگران و حقوق‌بگیران بوده است. این در حالیست که حداقل حقوق دریافتی کارگران در ایران طبق حداقل حقوق مصوب سال ۹۷، ۱۱۱۵۱۴۰ تومان است. اگر با لحاظ قیمت کنونی دلار یعنی ۱۲هزار تومان محاسبه کنیم این رقم ۹۲ دلار خواهد بود که جزو پایین‌ترین حقوق‌های پرداختی به قشر کارگر در دنیا است.
وی ادامه داد: این در صورتی است که حداقل حقوق در کشورهای اروپای غربی حدود ۲۰۰۰ دلار در ماه و برای کشورهای اروپای شرقی که حقوق خیلی کمتری را پرداخت می‌کنند بین ۴۰۰ الی ۵۰۰ دلار بوده که حدودا ۴ الی ۴ برابر حداقل حقوق در کشور ما است. یکی از اشتباهات راهبردی دولت در تعیین حداقل حقوق، افزایش حقوق منطبق بر تورم سال قبل است که با توجه به تورم سال ۹۷ که برخی کارشناسان تورمی حدود ۲۰۰ درصد را اعلام کردند، افزایش ۲۰ درصدی حداقل حقوق جز یک مزاح برای قشر کارگر که متولی معیشت خانواده‌هایشان هستند چیز دیگری نیست.
این کارشناس اقتصادی گفت: بنابراین دولت باید قدرت خرید مردم و خط فقر و هزینه معیشت مردم را ملاک تعیین حداقل حقوق قرار دهد و اعطای حقوق متناسب با وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم کمترین خواسته قانونی و مدنی قشر حقوق بگیر که حدوداً ۵۰ میلیون نفراز مردم را شامل می‌شود است. طی یک سال اخیر به زعم اظهارات کارشناسان اقتصادی و حتی نمایندگان مجلس، خط فقر به ۶ میلیون تومان و هزینه معیشت خانوار با افزایشی ۸۰ درصدی نسبت به دی‌ماه سال قبل به حدود ۵ میلیون تومان رسیده و قشر زیر خط فقر جامعه از ۱۲ درصد به حدود ۵۰ درصد در تابستان ۹۷ رسیده است.
این استاد دانشگاه بیان کرد: بر این اساس در سال گذشته دستمزد خانواده ۵۲ درصد هزینه‌های ماهیانه را پوشش می‌داد اما در حال حاضر حدود ۲۸ درصد هزینه‌های خانوار را پوشش می‌دهد.
وی تأکید کرد: اقتصاددانان کینزی معتقدند با افزایش حداقل دستمزد، در ابتدا شاید با افزایش نرخ بیکاری مواجه شویم ولی این اتفاق موجب ارتقای بهره‌وری و افزایش سطح تولید خواهد شد که در آینده اشتغال بیشتر را ایجاد می‌کند. تسنیم

کد مطلب: 108070
 
Share/Save/Bookmark