میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۵۸
 
 
دیکتاتوری نتانیاهو، بحران اقتصادی و کرونا، ناآرامی در رژیم صهیونیستی را تشدید کرد
اسرائیل در وضعیت هرج‌ ومرج اجتماعی
اسرائیل در وضعیت هرج‌ ومرج اجتماعی
 

اراضی اشغالی این روزها صحنه اعتراض‌های گسترده به دیکتاتوری نتانیاهو، ناتوانی وی در مقابله با کرونا و تشدید بحران اقتصادی است بگونه‌ای که یک مقام ارشد پلیس رژیم صهیونیستی، که برای چندمین هفته پیاپی با تظاهرات گسترده علیه نخست‌وزیر این رژیم رو به رو شده، در جلسات محرمانه گفته که اسرائیل در وضعیت هرج‌ومرج اجتماعی به سر می‌برد.
شهرهای قدس اشغالی و تل‌آویو شامگاه شنبه نیز مانند روزهای قبل شاهد برپایی تظاهرات گسترده علیه «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و درخواست برای استعفای وی از این سمت بود. به نوشته روزنامه «جروزالم‌پست»، شبکه ۱۲ تلویزیون اسرائیل بامداد یکشنبه گزارش داد که یک مقام ارشد پلیس این رژیم در جلسات محرمانه و پشت درب‌های بسته اعتراف کرده است که «اسرائیل در وضعیت آشوب اجتماعی قرار دارد».رسانه‌های صهیونیستی آمارهای مختلفی تعداد تظاهرات‌کنندگان در ۳۰۰ نقطه از قدس اشغالی و مقابل اقامتگاه نتانیاهو ارائه می‌کنند و بعضاََ تا ۳۰ هزار نفر را تخمین زده‌اند.جروزالم‌پست به نقل از سخنگوی رسانه‌ای پلیس اسرائیل نوشت که شمار معترضان فقط در خیابان بالفور مقابل اقامتگاه نتانیاهو حدود ۱۰ هزار تا ۱۳ هزار نفر برآورد شده است.این بزرگترین تظاهرات در قدس اشغالی برای اعتراض به فساد و عملکرد نتانیاهو در نخست‌وزیری اسرائیل است.
با اینکه پلیس صهیونیستی در ابتدا وعده داده بود که برخلاف شب‌های قبل با معترضان برخورد خشن نخواهد داشت و آنها می‌توانند به تظاهرات مسالمت‌آمیز خود ادامه دهند اما بر اساس گزارش رسانه‌های اسرائیلی، با تداوم تجمع ، نیروهای امنیتی مجدداََ به آنها حمله‌ور شدند.به نوشته وبگاه «تایمز اسرائیل»، علی‌رغم اینکه در این تظاهرات پلیس از توپ‌های آب‌پاش استفاده نکرد اما با توسل به قوه قهریه و با خشونت به معترضان ضد نتانیاهو حمله کرده و تعدادی از آنها را بازداشت نمود.بر این اساس، پلیس اسرائیل اعلام کرد که حداقل ۸ نفر را در میدان پاریس،‌ نزدیک اقامتگاه نتانیاهو بازداشت کرده است.
این چندمین بار طی هفته‌های اخیر است که ساکنان شهرهای مختلف فلسطین اشغالی از جمله تل‌آویو و قدس اشغالی با برگزاری تظاهرات، اعتراضات خود را به سیاست‌های مختلف نتانیاهو از جمله طرح اشغال سی درصدی کرانه باختری، افزایش اختیارات نیروهای امنیتی به بهانه مقابله با ویروس کرونا و همچنین پرونده‌های فساد وی نشان می‌دهند. تظاهرات‌کنندگان با حمل پلاکاردهایی با نوشته‌هایی از جمله «جُرم‌وزیر» (Crime Minister به جای کلمه نخست‌وزیر Prime Minister) و «بهار اسرائیلی» به اتهامات فساد نتانیاهو اعتراض و بر لزوم استعفای وی تاکید کردند. مرکز پخش اسرائیلی "مکان" به نقل از یائیر لاپید، رهبر اپوزیسیون رژیم صهیونیستی اعلام کرد: نتانیاهو به دلیل تظاهراتی که علیه‌ او به راه افتاده و از آنجایی که این اعتراضات تاثیر بزرگی بر اراضی اشغالی دارند، دچار حالت هیستری شده است. لازم به ذکر است در ادامه سیاست اشغالگری رژیم صهیونیستی قصد دارد یک شهرک دیگر صهیونیست‌نشین در شمال قدس اشغالی بنا کند.رژیم اسرائیل در ماه مارس گذشته نیز اعلام کرد که قصد دارد ۳۵۰۰ واحد مسکونی را در منطقه E۱ در شرق قدس اشغالی احداث کند تا این منطقه را به شهرک «معالی ادومیم» متصل کند.
در این میان کمیته امور اسرا و آزادگان فلسطین اعلام کرد که یک اسیر فلسطینی از کرانه باختری در بازداشتگاه رژیم صهیونیستی به کرونا مبتلا شده است. سفرای ۱۶ کشور اروپایی با ارائه یادداشت اعتراضی به وزارت خارجه رژیم صهیونیستی اعلام کردند، شهرک‌سازی در منطقه حساس «E۱»، راهکار «دو دولتی» را کنار می‌زند. در این میان مجلس نمایندگان آمریکا حمایت ۵۰۰ میلیون دلاری از رژیم صهیونیستی در حوزه پدافند موشکی را ذیل لایحه تخصیص هزینه‌های نظامی، تمدید کرد. این بسته حمایت نظامی آمریکا از رژیم صهیونیستی، بودجه ساخت و نگهداری سامانه‌های پدافند موشکی «گنبد آهنین»، «فلاخن داوود» و «پیکان» را تامین می‌کند.بر این اساس، هفته قبل نیز مجلس نمایندگان آمریکا ارائه بودجه حمایتی ۳،۳ میلیارد دلاری به رژیم صهیونیستی را ذیل لایحه تخصیص، تصویب کرده بود.

کد مطلب: 114776
 
Share/Save/Bookmark