میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۱۵
 
 
سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سیاست روز:
اقدام سه کشور متجاوز به سوریه تأثیری در سیاست‌های ایران ندارد
اقدام سه کشور متجاوز به سوریه تأثیری در سیاست‌های ایران ندارد
 

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: اقدام سه کشور تجاوزکار به سوریه خلاف همه موازین و کنوانسیون‌های بین‌المللی بود و این ها نمی‌تواند تأثیری در سیاست‌های ایران داشته باشد.
بهرام قاسمی در اولین نشست هفتگی خود با خبرنگاران در سال ١٣٩٧ در پاسخ به سوال سیاست روز مبنی بر اینکه آیا تجاوز موشکی اخیر به سوریه می‌تواند حاکی از تحت فشار قرار دادن ایران بر سر مسائل موشکی و منطقه‌ای باشد؟ گفت: تهاجم اخیر به سوریه را تجاوزکارانه و خلاف همه موازین و کنوانسیون‌های بین‌المللی است و این اقدامی نا‌به جا، غلط و جنگ‌افروزانه تلقی می‌شود و نمی‌تواند بر سیاست‌های جمهوری اسلامی تاثیری داشته باشد.
سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: ایران همانگونه که در دهه‌های گذشته نشان داده با جدیت تمام و پشتوانه مردمی از اصول کلان جمهوری اسلامی پیروی کرده و سیاست‌های منطقه‌ای و جهانی خود را دنبال کرده و هرگز این نوع اقدامات نمی‌تواند بر سیاست‌های جمهوری اسلامی تاثیر خاصی داشته باشد.
قاسمی این اقدامات را خلاف موازین بین‌المللی و اقدامی توسعه‌طلبانه و جنگ‌افروزانه از سوی آمریکا خواند و افزود: آمریکا نشان داد که در راستای سیاست‌های توسعه‌طلبانه و تأمین مطامع خود هر از گاهی به بهانه‌های واهی و دروغ دست به این نوع اقدامات می‌زند و احتمال دارد باز این رفتارها را تکرار کند.
وی خاطرنشان کرد: تصور می‌کنم هر آنچه امروز در وضعیت ناهنجار منطقه و جهان کنونی مشاهده می‌شود، ناشی از اشتباهات راهبردی و فاحش آمریکا طی دهه‌های گذشته است که همواره کمک کرده به اینکه منطقه از بی‌ثباتی جدی و نابسامانی رنج ببرد و وضعیت امروز منطقه ناشی از اشتباهات کلان آمریکاست و این سیاست و ادامه آن نهایتا آمریکا را با مشکلات عدیده و وضعیت نابهنجاری در منطقه و جهان امروز مواجه می‌کند.
وی درباره خبر منتشر شده مبنی بر توافق صورت گرفته بین اروپا و آمریکا درباره بازرسی‌ها و برنامه موشکی ایران عنوان کرد: از تعداد نشست‌های برخی کشورهای اروپایی با آمریکا اطلاعی نداریم و در مورد اینکه چه موضوعاتی را مطرح کرده‌اند نیز اطلاعی نداریم.
قاسمی افزود: برجام موضوعی است بین ایران و ١+٥ که در این خصوص توافق شده و بقیه مطالبی که در رسانه‌ها مطرح می‌شود بیشتر گمانه‌زنی رسانه‌ای است. ما اطلاع رسمی از این نشست‌ها و موضوعاتی که ممکن است مطرح شده باشد نداریم تا اطلاع رسمی نداشته باشیم اتخاذ موضع کار درستی نخواهد بود.
سخنگوی وزارت خارجه درباره گفت‌وگوی تلفنی وزرای خارجه ایران و انگلیس بیان کرد: تماس توسط جانسون گرفته شد درباره مسائل منطقه و سوریه مفصل صحبت شد و شدیدا مراتب اعتراض ایران به حمله سه کشور به سوریه توسط ظریف مطرح و گوشزد شد که اقدام جنایتکارانه و خلاف تمامی موازین و کنوانسیونهای بین‌المللی است و این اقدام بدون سند و گزارش مجامع بیطرف بین‌المللی و سازمان منع سلاحهای شیمیایی اقدامی غیرقابل قبول است و با شدت تمام اعتراض ایران نسبت به این اقدام نابه جا مطرح شد.
وی درباره گفت‌وگوهای سطح بالا با اروپا در زمینه حقوق بشر بیان کرد: مذاکرات با اتحادیه اروپا از گذشته دیرباز درباره مسایل مختلف وجود داشته است. ما درباره برخی مسائل و موضوعات قطعا دارای تفاوت دیدگاه بسیاری با کشورهای اروپایی و اتحادیه اروپا هستیم. بخشی از آنبه تفاوت ارزش‌ها در بین منطقه ما و ایران و ارزش‌های حاکم بر اتحادیه اروپا، بخصوص در مسائل مربوط به حقوق بشر برمی‌گردد.
قاسمی با بیان اینکه مذاکراتی از گذشته نیز وجود داشته، خاطرنشان کرد: البته گهگاهی به برخی تفاهمات در برخی حوزه‌ها رسیدیم و حتی برخی همکاری‌ها وجود داشته است. ما تماس‌های خود را با این اتحادیه با توجه به مجموعه اشتراکاتی که بین ما و اتحادیه می‌تواند وجود داشته باشد کمافی‌السابق ادامه خواهیم داد. وی یادآور شد: البته این گفت‌وگوها حتما باید دوطرفه و بر اساس خواست و علاقه طرفین و در محیطی آکنده از حسن نیت و سازنده باشد.
سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: می‌توانیم گفت‌وگوهای خود را همچنان ادامه دهیم. طی ماه‌های آینده هیات‌هایی را خواهیم داشت که بین ایران و اتحادیه اروپا درباره بحث حقوق بشر و مسائل دیگر تبادل خواهند شد و امیدوارم در محیط سازنده‌تری این گفت‌وگوها در آینده ادامه یابد.
قاسمی درباره بیانیه سران اتحادیه عرب درباره ایران خاطرنشان کرد: متاسفانه اتحادیه عرب به پایگاه و باشگاهی برای ارضا و پیشبرد امیال برخی کشورهای خاص عربی تبدیل شده است. این کشورها دشمن خودشان را به اشتباه فرض کردند و به جای هدف قرار دادن دشمن اصلی جهان عرب، ایران را که با حسن نیت تمام در جهت مبارزه با تروریسم و ایجاد ثبات در منطقه تلاش می‌کند، هدف قرار می دهند.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوال دیگری درباره خروج آمریکا از برجام عنوان کرد: ما با کشورهای اروپایی و اتحادیه اروپا با توجه به بحث برجام در تماس هستیم و رایزنی‌های ما ادامه دارد و این تماس‌ها تا ٢٢ اردیبهشت ادامه خواهد داشت، اروپا به برجام پایبند است و ایران هم به برجام متعهد است و اولین کشوری نخواهد بود که از برجام خارج شود و با هوشیاری تمام تحولات را رصد خواهد کرد و اجازه نخواهد داد دیگران به هزینه ایران خلل و خدشه‌ای به برجام وارد کنند. گفتنی است؛ ۱۲می تاریخ تمدید برجام از سوی ترامپ است.

نویسنده: هدی دهقان بذرافشان

کد مطلب: 103976
 
Share/Save/Bookmark