میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۳۵
 
 
حمله شیمیایی ترکیه به عفرین ده‌ها کشته و زخمی بر جای گذاشت
پیامد دوره‌گری تیلرسون در آنکارا
پیامد دوره‌گری تیلرسون در آنکارا
 

هنوز زمان زیادی از حضور تیلرسون وزیر خارجه آمریکا به ترکیه نمی‌گذرد که منابع خبری مدعی شدند دست‌کم ۶ غیرنظامی بر اثر حمله ترکیه با گازهای سمی به منطقه «عفرین سوریه زخمی شدند.
تیلرسون وزیر خارجه آمریکا در ادامه سفر دوره‌ای خود راهی ترکیه شد و دیداری سه ساعته با اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه در مورد منطقه داشته است. گویا در این سفر توافقاتی برای تشدید تحرکات ترکیه با وعده‌های آمریکایی صورت گرفته است نتیجه آن برخی گزارش‌ها مدعی است، که ترکیه در عملیات منطقه عفرین حمله شیمیایی کرده و دست‌کم شش غیرنظامی روانه بیمارستان شده‌اند. «جیوان محمد»، رئیس بیمارستان «عفرین» به خبرگزاری رسمی سوریه، «سانا» گفت او شش نفر را با نشانه‌های «مشکل تنفسی، سرفه و احساس سوزش در تمام بدن» تحت درمان قرار داده است. آقای محمد گفت که این نشانه‌ها مربوط به حمله شیمیایی است. ترکیه از ۲۰ ژانویه (۳۰ دی‌ماه) عملیات نظامی موسوم به «شاخه زیتون» را در منطقه «عفرین» سوریه علیه نیروهای کُرد آغاز کرده است.
با وجود اینکه بیشتر منابع خبری از پیشروی اندک نیروهای ترکیه خبر می‌دهند وبگاه معارض «عنب بلدی» روز پنجشنبه گزارش داد که این نیروها به نزدیکی منطقه «جندیرس» در غرب عفرین رسیده‌اند. درخصوص تلفات حملات ترکیه به عفرین نیز، گروه موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» که بیشتر عناصر آن کُردهای وابسته به «یگان‌های مدافع خلق» هستند، گفته می‌شود که ۱۸۰ غیر نظامی کشته و ۴۱۳ نفر نیز زخمی شده اند. لازم به ذکر است در سفر تیلرسون به ترکیه آنکارا به واشنگتن پیشنهاد کرده تا با خروج شبه‌نظامیان کُرد مدافع خلق از کرانه شرقی رود فرات، نیروهای ترک و آمریکایی همراه با یکدیگر در منطقه منبج سوریه مستقر شوند.
تیلرسون که در جریان سفری دو روزه در ترکیه به سر می‌برد در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با همتای ترک خود مولود چاووش‌اوغلو گفت: «ما با ترکیه اهداف مشترکی در سوریه داریم: حفظ تمامیت ارضی و برقراری آرامش و صلح در ترکیه.» وزیر خارجه ترکیه هم در این نشست گفت که دو کشور ساز و کارهایی را برای عادی‌سازی روابط درپیش خواند گرفت. تنها دقایقی قبل از این دیدار، خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع رسمی در ترکیه گزارش کرد که آنکارا به واشنگتن پیشنهاد کرده است تا با خروج نیروهای مدافع خلق کرد (ی‌پ‌گ) از کرانه شرقی رود فرات، نیروهای این دو کشور همراه با یکدیگر در منطقه منبج سوریه مستقر شوند.
در این میان در حالی که عملیات ترکیه علیه شهر عفرین سوریه ادامه دارد، آنکارا تجهیزات نظامی جدیدی به این شهر ارسال کرده است. براساس این خبر این محموله از تجهیزات نظامی به منظور حمایت از نیروهای ترکیه و نیروهای معارض مسلحی که در کنار آنکارا در عملیات عفرین حضور دارند وارد استان هاتای شده است و قرار است به عفرین در شمال غرب سوریه منتقل شود. خبر دیگر آنکه وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که ۱۶ مورد نقض آتش‌بس در مناطق کاهش تنش در سوریه ثبت شده است. براساس این گزارش، نقض آتش‌بس توسط گروه‌های مسلح در حومه لاذقیه، حلب، دمشق و دمشق رخ داده است.
خبر دیگر آنکه ارتش سوریه یک گور جمعی متعلق به ۳۴ جسد در حومه رقه سوریه را کشف و شناسایی کرد که به دست گروه تروریستی داعش اعدام شده بودند. ارتش سوریه با همکاری طرف‌های ذی‌ربط یک گور جمعی متعلق به غیرنظامیان و نظامیان را در روستای رمثان در حومه غرب رقه واقع در سوریه را کشف کرد که توسط گروه تروریستی داعش اعدام شده بودند.
یکی از فرماند‌هان میدانی در این‌باره گفت، ساکنان حومه رقه که به منازل خود بازگشته‌اند، ارتش را در جریان گور جمعی مذکور قرار دادند، به دنبال آن اجساد ۳۴ تن بیرون کشیده شد و برای تکمیل اقدامات قانونی و شناسایی هویت آنها به بیمارستان نظامی منتقل شدند. همچنین ارتش سوریه اواخر دسامبر جسد ۱۱۵ نظامی و غیرنظامی را از گور جمعی در غرب رقه بیرون آورد که آنها هم به دست داعش اعدام شده بودند. ارتش سوریه ماه ژوئیه ۲۰۱۷ بر روستای رمثان کنترل یافت.

کد مطلب: 103273
 
Share/Save/Bookmark