میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : جمعه ۸ دی ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۵۴
 
 
ناامنی‌ها و اسرار آن

این روزها فضای امنیتی قابل توجهی در عرصه جهانی مشاهده می‌شود. در برخی از کشورها گزارش‌هایی مبنی بر حمله به کلیساها منتشر می‌شود که نمونه آن را در انفجار دیروز مصر با چند کشته و زخمی می توان مشاهده کرد. در همین حال گزار‌ش هایی از اروپا و آمریکا مبنی بر هراس مردم از تروریسم و تهدیدات امنیتی منتشر می‌شود در حالی که همزمان مسلمانان را زمینه ساز این مسائل عنوان می‌کنند. در کنار این مسائل باید انفجارهای خونینی که در افغانستان و عراق نیز روی می دهد را افزود در حالی که در برخی مناطق جهان نیز گروه‌های تروریستی از جمله داعش ممنوعیت برگزاری جشن‌های سال نو میلادی را مطرح کرده‌اند. حال این سوال مطرح می‌شود که محور این اقدامات چیست و چه پیامدهایی به همراه خواهد داشت؟
نکته مهم در این بحران‌ها زمان روی دادن آنهاست. این روزها بخش گسترده‌ای از جهان در حال برگزاری جشن میلاد حضرت مسیح(ع) و نیز سال نو میلادی است. با توجه به این مسئله می توان گفت مهمترین پیامد این بحران‌ها ایجاد شکاف میان ادیان الهی بویژه مسلمانان و مسیحیان است. نکته مهم آن است که اکنون وحدتی سراسری میان مسلمانان و مسیحیان و حتی یهودیان در برابر اقدام آمریکا مبنی بر اعلام پایتختی قدس برای رژیم صهیونیستی است. در همین حال این وحدت موجب نابودی امارت داعش شده است که با محوریت ایستادگی و عملکردهای مقاومت رقم خورده است. با توجه به این شرایط می‌توان گفت ایجاد فضای شکاف میان پیروان ادیان الهی به نفع تروریست‌ها و البته صهیونیست‌ها و آمریکایی‌ها است که به دنبال نادیده گرفتن خواست جهانی مبنی بر برقراری ثبات در جهان و البته حمایت از فلسطین است.
آنانی که با بحران سازی به دنبال اهداف سلطه گرایانه در جهان بوده‌اند اکنون در آستانه سال نو میلادی راهبردی جدید را در پیش گرفته و آن تحریک مسیحیان علیه مسلمانان است تا فضایی جدید از بحران را در عرصه جهان ایجاد کنند. این امر از یک سو برای صهیونیست‌ها که به دنبال انحراف افکار عمومی از فلسطین هستند مفید فایده است و هم برای آمریکایی که به دنبال فروش تسلیحات به بهانه ناامنی است مهم می‌باشد.
حال این سوال مطرح می شود که راهکار پایان دادن به این وضعیت چیست؟ پاسخ به این پرسش را در تحولات اخیر منطقه می‌توان مشاهده کرد. جایی که پیروان تمام ادیان الهی تحت پرچم مقاومت در سوریه و عراق گردهم آمدند و علیه تروریسم و متحدانش قیام کردند.
نبردی که در نهایت یک اصل را آشکار ساخت و آن اینکه برای رسیدن به امنیت و ثبات یک راهکار وجود دارد و آن تکیه بر اصل وحدت و گرفتار نیامدن در توطئه‌های بحران‌ساز است. توطئه‌هایی که هدف آنها برهم زدن وحدت جهانی به بهانه‌های دینی و قومی است تا در لوای آن بتوانند سلطه خود را بر جهان محقق سازند که نتیجه آن نیز بحران‌ها و جنگ‌ها و البته تروریسمی است که اکنون سراسر جهان را فراگرفته است. 

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 102472
 
Share/Save/Bookmark