میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۰۰
 
 
رئیس قوه ‌قضاییه:
نباید همه بازداشت‌شدگان را به یک چشم دید
نباید همه بازداشت‌شدگان را به یک چشم دید
 

رئیس قوه‌ قضاییه خطاب به قضات رسیدگی‌کننده به پرونده بازداشت‌شدگان حوادث اخیر در شهرهای مختلف کشور گفت: نباید همه بازداشت‌شدگان را به یک چشم دید زیرا حساب کسانی که اغفال شده‌اند، سابقه کیفری ندارند و اقدام موثری نیز در این حوادث نداشته‌اند، از سایرین جداست.
به گزارش اداره کل روابط عمومی قوه‌قضاییه، آیت‌الله صادق آملی‌لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی با اشاره به تجمعات اعتراضی اخیر در کشور که توسط برخی عناصر به آشوب کشیده شد، تصریح کرد: حوادث اخیر از جهات مختلفی قابل تأمل است. برخی تجمعات در تعدادی از شهر‌ها برگزار شد و دشمن با تحریک و برنامه‌ریزی، این تجمعات را به آشوب کشید. در این راستا اغتشاشگرانی پیدا شدند که به اموال عمومی هجوم بردند و این کار با هیچ قانون، معیار و میزانی قابل توجیه نیست.
رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه نقشه و تحریکات دشمن در حوادث اخیر کاملاً آشکار بود، افزود: خوشبختانه مردم عزیز و بصیر ایران به سرعت صفوف خود را از آشوبگران جدا کردند و به اقدامات خبیثانه دشمن پاسخ محکمی دادند.
آملی‌لاریجانی با اشاره به برخی همصدایی‌ها با دشمن در داخل و خارج از کشور در حوادث اخیر، نسبت به عدم دشمن‌شناسی برخی تحلیل گران ابراز تأسف کرد و گفت: خوشبختانه مردم با حضور به موقع خود در صحنه، بار دیگر اشتباه محاسباتی دشمن را به او ثابت کردند و بساط آشوبگران جمع شد.
وی خطاب به دادستان‌ها و قضات رسیدگی‌کننده به پرونده بازداشت‌شدگان حوادث اخیر نیز گفت: نباید همه بازداشت‌شدگان را به یک چشم دید. به هرحال در میان بازداشت‌شدگان افرادی هستند که در این حوادث تأثیر روشنی داشته‌اند و با خط گرفتن از دشمن دست به برخی اقدامات نظیر تخریب اموال عمومی زده‌اند. حساب این افراد از کسانی که اغفال شده‌اند، سابقه کیفری ندارند و اقدام موثری نیز در این حوادث نداشته اند، جداست و گروه دوم باید حسب تشخیص قاضی و در حد مقدورات قانونی از رأفت اسلامی برخوردار شوند تا فرصت دوباره‌ای به آنان داده شود که در فکر و راه خود تجدیدنظر کنند.
آملی‌لاریجانی در ادامه تأکید کرد: جمع شدن بساط آشوب به معنای نبود مطالبات صحیح و برحق مردم نیست. همه موظفیم در مسیر اجابت خواسته‌های برحق مردم گام برداریم؛ بویژه دولت محترم که عمده بار اجرایی کشور بر دوش او است و باید با همکاری قوای دیگر مشکلات را در حد امکان رفع کند.
رئیس قوه ‌قضاییه با بیان اینکه ایجاد اشتغال و رفع تنگنا‌های معیشتی، مطالبه برحقی است که نباید فراموش شود، اظهارکرد: حضور به موقع مردم در صحنه و تشخیص صحیح که منجر به جمع شدن بساط دشمن و آشوبگران شد نباید مانع از شنیدن مشکلات آنان شود.
آملی‌لاریجانی در ادامه به نقش مخرب فضای مجازی در جریان حوادث اخیر اشاره و تصریح کرد: همه دیدیم که پیام رسان‌های بی‌نام و نشان و کانال‌های بدون شناسنامه و مجرمان آزاد چگونه در این حوادث ابزار دشمن بودند. نظر دستگاه قضایی مکرراً درباره پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی به صورت شفاف اعلام شده است. ما قائل به مدیریت صحیح و شفاف پیام‌رسان‌ها هستیم به گونه‌ای که ابزاری برای اقدامات برخلاف امنیت کشور نباشند. وی با توضیح بیشتر در این زمینه خاطرنشان کرد: ما معتقد نیستیم که فضای اینترنت بسته شود یا پیام رسان‌های اجتماعی کلاً مسدود شوند بلکه می‌گوییم فضای مجازی باید فضایی شفاف و با رعایت امنیت اجتماعی و ملی و همچنین در حوزه وقوع جرایم، پاسخگو باشد.
آملی‌لاریجانی با بیان اینکه امروز برخی پیام رسان‌های خارجی مانند ابزاری قدرتمند در اختیار دشمن هستند، بر لزوم ضابطه مندسازی پیام‌رسان‌ها و به طور کلی فضای مجازی تأکید کرد و گفت: نمی‌توان به بهانه آزادی اجازه داد که عده‌ای با نقاب و بدون هویت مشخص هر اقدامی که می‌خواهند در فضای مجازی انجام دهند.
وی حوادث اخیر را زنگ خطری مهم برای مسئولان کشور در زمینه مدیریت فضای مجازی دانست و گفت: وجود این میزان اطلاعات در دست بیگانگان صد درصد برخلاف امنیت ملی کشور است. ما از مسئولان موکداً می‌خواهیم که این مسیر را اصلاح کنند، البته این به معنای بستن فضای اینترنت یا پیام‌رسان‌ها نیست بلکه باید این فضا تحت ضابطه و قانون باشد.

کد مطلب: 102670
 
Share/Save/Bookmark