میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۲۳
 
 
در دفاع از دموکراسی
نقابی که ترامپ برچهره تروریسم اقتصادی گذاشت

 بنیاد دفاع از دموکراسی نامی است که با خروج ترامپ از برجام و انجام آزمون و خطاهای بسیار توسط او بیش از پیش به گوش می رسد، بنیادی که عنوان حامی دموکراسی را به دوش می کشد، اما در حقیقت اهرمی برای اعمال تحریم و افزایش فشارهای بیشتر بر مردم ایران از سوی واشنگتن به شمار می‌رود. چندی پیش سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه خبر تحریم این بنیاد و افراد مرتبط با آن را اعلام کرد، موضع‌گیری که به فعالیت‌های ضدایرانی مدیران و اعضا آن بازمی گردد، چراکه بنیان گذاران آن حدود دوازده سال است که تحت لوای حمایت از دموکراسی و اندیشکده، در حقیقت اتاق فکری را برای تبیین خط مشی سیاسی و سیاستگذاری ایالات متحده علیه کشورمان به راه انداخته‌اند.
اندیشکده بنیاد دفاع از دموکراسی در سال ۲۰۰۱ میلادی (۱۳۸۰ شمسی) یعنی کمتر از دو ماه پس از حادثه یازده سپتامبر سال ۲۰۰۱ میلادی در جهت مطالعات و پژوهش در رابطه با امنیت ملی و سیاست خارجی آمریکا در واشنکتن راه اندازی شد و کاخ سفید همواره در تلاش بود تا آن را به عنوان نهاد تحقیقاتی مستقل و غیرحزبی معرفی کند در حالی که برخی از ناظران، این موسسه را یک تشکل با گرایش‌های راستگرایانه می‌دانند که دست به فعالیت‌هایی نظیر تبلیغات علیه کشورهای هدف آمریکا می‌زند.
در سال‌های اخیر، بنیاد دفاع از دموکراسی رهبری و خط دادان به جریان ها برای مخالفت با توافق ایران را بر عهده داشته و این اواخر هم درصدد ایجاد جنگ اقتصادی گسترده علیه تهران برآمده است. آنها قصد دارند فشارهایی را علیه کشور‌های اروپایی پیاده کنند تا طرف های اروپایی مذاکرات را وادار به پذیرش بخشی از سیاست‌های دولت ترامپ کنند. می‌توان گفت، قصد این به اصطلاح بنیاد هدف قرار دادن معیشت آحاد مردم ایران است تا از طریق فشار‌های اقتصادی زندگی را بر مردم سخت کنند و جامعه را به آشوب و اغتشاش بکشانند.
هدف گذاری این موسسه این است که آگاهانه و عامدانه از طریق اقداماتی مانند انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی در صدد طراحی، اجرایی شدن و تشدید اثرات تروریسم اقتصادی علیه کشورمان مشارکت داشته باشند و به شکلی جدی و فعال در جهت آسیب وارد کردن به امنیت و منافع حیاتی مردم ایران تلاش کرده و می‌کنند.
یکی از‌ اقدامات ضد ایرانی خود و نمونه ای محسوس‌ در راستای آسیب زدن به مردم را می توان در ایجاد اختلال این بنیاد در واردات دارو به کشور دانست. این بنیاد در ادامه فعالیت های ضد ایرانی خود شرکت های سوئیسی را که ‌به کشوررمان دارو وارد می کردند و با شرکت های ایرانی در این زمینه همکاری‌هایی را داشته اند تهدید‌‌ کرده است و آنها در نهایت از ادامه همکاری با ایران منصرف شده اند. فرستادن نماینده ای به بانک های اروپایی به منظور اخلال‌ در تعاملات بانکی بین ایران و اروپا و مشکلاتی که دانشجویان خارج از‌ کشور به دلیل همین عدم همکاری‌ها در پرداخت شهریه شان با آن مواجه هستند، البته وزارت خارجه تمهیداتی را در جهت رفع این مشکل اتخاذ کرده است تا مشکل امور مالی ایرانیان خارج از کشور حل شود.
مارک دوبوویتز رئیس «بنیاد دفاع از دموکراسی» را می‌توان از معماران اصلی بسیاری از تحریم‌هایی دانست که تاکنون علیه ایران اعمال شده اند و به گفته آنها کشورمان را با مشکلاتی روبه رو کرده است. او در مورد تحریم‌ها مشاوره زیادی به وزارت خزانه داری و کاخ سفید ارائه کرده چرا که از نفوذ بالایی در‌ کاخ سفید برخوردار هستند و با توجه به اینکه این بنیاد ازسوی رژیم صهیونیستی مورد حمایت مالی قرار دارد، قابل کتمان نیست که نتانیاهو به طور رسمی از حامیان آن محسوب می‌شوند و قطعا چنین پشتیبانی هایی حوزه مالی را هم در بر می گیرد زیرا بررسی‌های انجام شده در سال گذشته نشان داده است که اقدامات بنیاد دفاع از دموکراسی بیش از ۹ میلیون دلار آب خورده است. 

کد مطلب: 110770
 
Share/Save/Bookmark