میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۳۴
 
 
دانشجویان هم در اعتراض به طرح ماکرون به خیابان آمدند
سه‌شنبه سیاه فرانسه
سه‌شنبه سیاه فرانسه
 

دانشجویان و دانش‌آموزان در اعتراض به طرح دولت فرانسه مبنی بر افزایش هزینه ثبت‌نام افراد غیراروپایی تظاهراتی را در پاریس برگزار کردند که با دخالت پلیس به ضد و خورد منتهی شد تا فاز جدید اعتراض‌ها علیه نظام سرمایه‌داری با نام سه‌شنبه سیاه آغاز شود.
دانش‌آموزان و دانشجویان در پاریس، دیروز به خیابان‌ها آمده‌اند تا به طرح دولت این کشور مبنی بر افزایش هزینه‌های ثبت‌نام برای افرادی که اروپایی نیستند، اعتراض کنند. گزارش‌ها حاکی از این است که در سرتاسر فرانسه عملکرد ۴۵۰ موسسه آموزشی مختل شده است و ۵۰ موسسه هم به طور کامل تعطیل شده‌اند. اتحادیه دانشجویی اعلام کرده که اعتراض‌ها را دست‌کم تا آخر این هفته ادامه خواهد داد. اعتراض‌های دانشجویی در شرایطی که موج اعتراضات جلیقه‌زردها فروکش نکرده است، ضربه‌ای دیگر به بدنه دولت فرانسه خواهد بود. شعار «ماکرون استعفا بده» هم در تظاهرات دانشجویان معترض تکرار شد.
امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه در سخنانی با درست دانستن خشم مردم فرانسه از بسیاری جهات، گفت: «ما همه با هم می‌توانیم راه برون‌رفت از این شرایط را بیابیم». وی به وجود بسیاری از مشکلات در فرانسه اعتراف کرده و توضیح داد که در یک سال و نیم گذشته به خوبی به این مشکلات پرداخته نشده و شخص او نیز در این مساله مسئولیت دارد. رئیس‌جمهور فرانسه با اعلام وضعیت اضطراری اقتصادی در فرانسه، تاکید کرد: «از دولت و پارلمان می‌خواهم هر چه می‌توانند برای بهبود وضعیت زندگی مردم به عمل آورند.» ماکرون ضمن اشاره به اینکه در شرایط اقتصادی دشواری قرار دارند، گفت با اقدامات قاطع شامل کاهش مالیات به مبارزه با آن می‌روند.
اعتراضات مردمی در فرانسه تحت عنوان «جلیقه ‌زردها» که از چهار هفته پیش شروع شده، با وجود عقب‌نشینی رئیس‌جمهور این کشور از گران کردن بنزین و تعلیق طرح گرانی بنزین، کمابیش ادامه دارد.
سندیکای اتحاد ملی دبیرستانی‌ها درپی سخنان رئیس‌جمهوری فرانسه دیروز را «سه‌شنبه سیاه» اعلام کرده و دست به اعتصاب زدند. هدف سازماندهی «سه‌شنبه سیاه» این است که نشان دهیم آنچنان که ژان میشل بلانکه وزیر آموزش فرانسه می‌گوید، ما در اقلیت نیستیم. تمهیداتی که ماکرون برای آرام کردن اعتراضات جلیقه زردها اعلام کرد در کلیت خود از سوی چپ‌ها و راست‌های فرانسه ناکافی ارزیابی شده است. «رئیس‌جمهور ثروتمندان»، «پرت و ناآگاه از جامعه» که «خرده‌ چیزی به فرانسوی‌ها پیشنهاد می‌کند» و نمی‌خواهد جهت سیاست‌هایش را تغییر دهد از جمله کلماتی بود که گروه‌های سیاسی مخالف دولت در واکنش به سخنان ماکرون علیه او استفاده کردند.
جناح راست افراطی فرانسه به رهبری مارین لوپن، ماکرون را پرت و ناآگاه از جامعه ارزیابی کرده است که حاضر نیست مدل اقتصادی سیاسی مورد نظرش را تغییر دهد. مارین لوپن گفته است که مدل ماکرون که شامل «جهانی شدن وحشی»، «رقابت ناعادلانه»، «مبادلات بازار آزاد گسترده» و «مهاجرت وسیع» است، پیامدهای اجتماعی و فرهنگی برای فرانسه دارد و این مدل است که باید تغییر کند. اگرچه برخی از جلیقه زردها تمهیدات ماکرون را «اولین قدم مثبت» ارزیابی می‌کنند اما بیشتر جلیقه‌ زردهایی که با روزنامه لوموند صحبت کرده‌اند می‌گویند که از صحبت‌های رئیس‌جمهوری ناامید شده‌اند. آنها می‌گویند منتظر اقدام واقعی هستند و برای همین به اعتراضشان ادامه خواهند داد.
نکته قابل توجه آنکه در روزهای اخیر بیش از ۲ هزار نفر از معترضان بازداشت شده اند که عده بسیاری از آنها همچنان در یازداشت به سر می برند. کشورهای غربی مدعی حقوق بشر در برابر این سرکوب گری سکوت کرده و اقدامی برای پایان دادن به این وضعیت صورت نداده اند.

کد مطلب: 107161
 
Share/Save/Bookmark