میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۲۳
 
 
دبیر شورای عالی امنیت ملی در دیدار با نماینده ویژه پوتین
پاسخ‌ پشیمان‌کننده‌ای به عوامل حمله به کشتی ایرانی می‌دهیم
پاسخ‌ پشیمان‌کننده‌ای به عوامل حمله به کشتی ایرانی می‌دهیم
 

گروه رویکرد دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در دیدار با نماینده ویژه پوتین تاکید کرد که پاسخی پشیمان‌کننده در انتظار عوامل حمله به کشتی ایرانی در دریای سرخ خواهد بود.
«الکساندر لاورنتیف» نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه با «علی شمخانی»، نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران دیدار و پیرامون آخرین تحولات منطقه‌ای و بین المللی گفتگو کرد.
در این دیدار طرفین با تاکید بر تقویت بیش از پیش روابط ایران و روسیه در حوزه‌های سیاسی، دفاعی، امنیتی و اقتصادی آخرین تحولات منطقه بویژه رخداد نگران‌کننده تجاوز نظامی ترکیه به سوریه را مورد بررسی و تبادل نظر قرار دادند. شمخانی با اشاره به طرح مرموز آمریکا برای احیای مجدد داعش و گسترش ناامنی در غرب آسیا بر لزوم هوشیاری و هماهنگی کشورهای منطقه برای مقابله با اقداماتی که می‌تواند موجب بی‌ثباتی و ناامنی شود تاکید کرد.وی با بیان اینکه برخورد دوگانه با تروریسم از سوی هیچ کشوری قابل قبول نیست، گفت: باید حل و فصل مسئله ادلب در سوریه بعنوان یکی از اولویت‌های مبارزه با تروریسم در دستور کار قرار گیرد.
دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان ضمن مخالفت با تجاوز نظامی ترکیه به سوریه تصریح کرد؛ هرگونه اقدامی که موجب تشدید ناامنی و تصاعد بحران در منطقه شود باید به سرعت متوقف شود. شمخانی گفت: بحران‌های منطقه از جمله بحران سوریه و یمن راهکار نظامی نداشته و باید از طریق دیپلماسی و گفتگوهای سوری – سوری و یمنی – یمنی حل و فصل شود. وی هرگونه تجاوز و تحمیل جنگ به کشورهای منطقه را اقدامی در راستای سیاست‌های نا امن‌کننده آمریکا و رژیم صهیونیستی در منطقه عنوان و خاطرنشان کرد: مردم رنج‌دیده کشورهایی که سال‌ها درگیر جنگ و خونریزی بوده‌اند دیگر تحمل پذیرش بحران‌های جدید را ندارند. دبیر شورای عالی امنیت ملی ناامنی در آبراه‌های بین المللی را به عنوان یکی از عوامل خطرناک ایجاد بحران در منطقه نام برد و تصریح کرد: پاسخ پشیمان‌کننده‌ای به عوامل حمله به کشتی ایرانی در دریای سرخ که در صدد ایجاد موج جدیدی از تشنج آفرینی در منطقه هستند خواهیم داد.نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه نیز با ارائه گزارشی از تحولات سیاسی و نظامی شمال سوریه و گفتگوهایی که مسکو با طرف های درگیر در این بحران داشته است اظهار داشت: تداوم همکاری و اشتراک مساعی دو کشور در ابعاد سیاسی و امنیتی می تواند چون گذشته ضمن جلوگیری از توسعه و احیاء تروریسم، تضمین کننده ثبات و امنیت پایدار در منطقه باشد.
در همین حال وبگاه خبری المیادین حمله به نفتکش ایرانی را نشانگر ناامیدی «محور آمریکایی تحریم ایران» از ادامه قدرت تهران در صادرات نفت خود در شرایطی خواند که آمریکا راهبرد فشار حداکثری علیه ایران تحمیل کرده است. «نور الدین اسکندر» تحلیلگر وبگاه خبری شبکه المیادین حمله اخیر به نفتکش ایرانی در دریای سرخ را با تلاش‌های مستمر و مذبوحانه رژیم صهیونیستی طی ماه‌های اخیر برای منفجر کردن منطقه و وضعیت شکننده آن در ارتباط خواند و نوشت: اسرائیل تلاش داشت شرایط منطقه را به یک جنگ شدید میان آمریکا و عربستان با اسرائیل مبدل کند.
وی تاکید کرد: در چند ماه گذشته ، اسرائیل سعی کرد با اقدامات خصمانه امنیتی در عراق ، سوریه و لبنان همه را به جنگ سوق دهد. بخصوص در شرایطی که نتوانسته بود از طریق متحدانش در داخل دولت ترامپ، آمریکا را به جنگ بکشاند و بالعکس همه چیز برعکس شد. جان بولتون برکنار شد و دیگران خطر گزینه نظامی را درک کردند.این تحلیلگر به تلاش‌های مداوم رژیم صهیونیستی برای تحکیم نفوذ و تسلط خود در دریای سرخ و ممانعت آن از حضور هر گونه قدرت متخاصمش در آنجا گفت: مطبوعات اسرائیلی طی دو روز گذشته داده‌های جدیدی را منتشر کردند که می‌گوید اسرائیلی‌ها نگرانند آمریکایی‌ها همان طور که پشت کُردها را خالی کردند پشت آنها را هم خالی کنند. بنابراین به نفع اسرائیل است که کارت‌ها را به هم ریخته و واشنگتن را به سمت گزینه‌هایی خاص از طریق به راه انداختن جنگ با ایران سوق دهد. اسکندر حمله به نفتکش ایرانی را نشانگر ناامیدی محور آمریکایی تحریم ایران از ادامه قدرت تهران در صادرات نفت خود در شرایطی خواند که آمریکا راهبرد فشار حداکثری علیه ایران تحمیل کرده است.
وی تصریح کرد: ادامه کار نفتکش‌های ایرانی که در آبراهه‌های بین المللی تردد می‌کنند نشانه شکست آمریکاست که از یک سو دونالد ترامپ را در تنگنا قرار داده و از سوی دیگر به تهران کمک می‌کند تا با مرحله فشار حداکثری کنار بیاید. بخصوص که ترامپ در ماه جاری وارد آخرین سال دوره ریاست جمهوری خود می‌شود و برای به دست آوردن ثمره فشار خود بر ایران تا قبل از پایان این دوره تحت فشار است و در داخل آمریکا هم احتمال محاکمه وی وجود دارد که این امر شانس او را برای دور دوم ریاست جمهوری کاهش می‌دهد.اسکندر افزود: اما عجیب‌ترین جنبه این موضوع اصرار دولت آمریکا برای اعمال زور و فرار از همه ضوابط اخلاقی و قانونی و دوری از هنجارهای بین المللی و سازوکارهای حل اختلاف است.
تحلیلگر المیادین افزود: در کنار گزینه‌های احتمالی از عوامل دست داشتن در حمله به نفتکش ایران، اظهارات «برایان هوک»، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران درباره اینکه تهران یا باید مثل دیگر کشورها رفتار کند و یا شاهد فروپاشی اقتصاد خود باشد، یک عمل قلدرمابانه آشکار از سوی واشنگتن و اعتراف مستقیم آمریکایی‌ها به این مساله است که برای اعمال مواضع خارجی خود سلاح گرسنه نگاه داشتن ملت‌ها را بکار می‌گیرند. به قول نویسنده منظور هوک از رفتار کردن ایران مثل باقی کشورها چیست و سپس جواب می‌دهد از نظر آمریکایی‌ها این یعنی رفتار کردن مطابق میل آمریکا . شاید اظهارات هوک در مهم خواندن سفر وزیر دفاع عربستان به واشنگتن مسئله را واضح‌تر کند. عربستان سعودی تهدید جدیدی را از دولت ترامپ برای ایران اجاره کرد که ترجمه آن ارسال تجهیزات نظامی و اعزام نیرو برای سعودی‌هاست و علت نیاز عربستان به توانایی نظامی آمریکا، شکست ریاض در هر جایی است که قصد تقابل با تهران داشته است.

کد مطلب: 111265
 
Share/Save/Bookmark