میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه خبر
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۰۳:۱۷
 
 
آقای کلانتری! آیا «فریاد منتقدان تراریخته در مخالفت با واردات تراریخته» را نشنیده‌اید

هیچ‌گاه مخالفان محصولات تراژن اعلام نکرده‌اند که با واردات موافقند و تنها با کشت و تولید در داخل این محصولات مخالفت دارند! مواضعی که بارها و به روشنی هم درباره واردات و هم درباره تولید در رسانه‌ها آمده و با یک جست‌وجوی ساده قابل دسترسی است.
روز سه‌شنبه عیسی کلانتری درباره دفاعش از محصولات تراریخته گفت: «هشت میلیون محصول تراریخته در سال به کشور وارد می‌شود و از آنها استفاده می‌‌شود اما وقتی نوبت تولید در داخل می‌رسد، در کشور سروصدا می‌شود اما برای واردات و مصرف آن، مشکلی نیست و سروصدایی ایجاد نمی‌شود.»
جملاتی که به کرات از زبان موافقان این محصولات هم بر زبان رانده می‌شود که در نوع خود نوعی فرار رو به جلو محسوب می‌شود چراکه هیچ گاه مخالفان محصولات تراژن اعلام نکرده‌اند که با واردات موافقند و تنها با کشت و تولید در داخل این محصولات مخالفت دارند! مواضعی که بارها و به روشنی هم درباره واردات و هم درباره تولید در رسانه‌ها آمده و با یک جستجوی ساده قابل دسترسی است.
اما آقای کلانتری قبل از اینکه به ابهامات موجود درباره این محصولات و سؤالات منتقدین پاسخ دهد تلاش می‌کند مسیر این مخالفتها را عوض کرده و با موافق واردات جلوه دادن منتقدین، مسیر اذهان عمومی را از مسائل علمی و شبهات مطرح شده در سطح جهان منحرف کند.
هر چند که به سؤالات قبلی منتقدان محصولات تراریخته هم در این باره پاسخی داده نشده اما برای ثبت در تاریخ باز هم سؤالاتی مطرح می‌شود که بهتر است آقای کلانتری ابتدا به آنها بپردازد و سپس دلایل خود برای کشت اینگونه محصولات پر از شک و شبهه در داخل را به صورت متقن و علمی مطرح نماید و این فرصت را نیز به منتقدین بدهد تا در فضایی باز بدور از هرگونه فشار از نظرات خود دفاع کنند.
ابتدا این سؤال مطرح می‌شود که آمار این ۸ میلیون محصول از کجا به ایشان گزارش شده است؟ اگر منظورتان واردات محصولات تراژن است که طبق آمار۵ میلیارد گزارش شده است‌.
در ثانی اگر منظورتان بذور محصولات دستکاری شده ژنتیکی است که ۹۹ درصد آنها چهار نوع سویا، پنبه ذرت و کلزا هستند اما اگر منظور فراورده‌های حاصل از این گونه محصولات هستند که حداکثر ۱۰۰ محصول و فراورده باشند مثلا سس مایونز، بیسکوئیت یا شکلاتی که در آن قسمتی مواد تراژنه بکار رفته است؛ اگر شما آمار دقیقتری در دست دارید منتشر کنید.
آیا تا بحال به این موضوع فکر کرده‌اید با این کار چه بلایی بر سر تنوع زیستی کشور می‌آورید؟ لطفا به این سؤال هم به روشنی پاسخ دهید.
آقای کلانتری حتما می‌دانید که اروپایی‌ها (به جز اسپانیا، پرتغال، اسلووانی و رومانی) همگی مخالف کشت هستند ولی اجازه واردات و مصرف را می‌دهند.
اگر سطح دانش، استاندارد‌ها و نیروی انسانی متخصص و متعهد در ایران در رشته بیوتکنولوژی کشاورزی یک صدم اروپا بود و می‌دانست آلودگی ژنی محرز است و عامل خطر بودن تراژنه‌ها در ایجاد ناراحتی‌های گوارشی تا احتمال بروز سرطان وجود دارد بنابراین اینگونه بی‌منطق صحبت نمی‌کردید.
متاسفانه سخنان شما از جنس سخنان موافقین و گاها ذینفعان تولید محصولات تراریخته است چراکه ابتدا صورت مسئله تراریخته را پاک می‌کنید و بعد می‌پردازید به اینکه حالا که وارد می‌کنیم، خودمان تولید کنیم! این دیگر چه نوع استدلالیست؟!
لطفا حالا که رئیس سازمانی به نام حفاظت از محیط زیست شده‌اید اندکی از جنس فعالان و دلسوزان محیط زیست باشید و اینگونه سرسختانه درباره موضوع که دولتهای مختلف کشورهای دیگر دنیا را به تردید انداخته صحبت نکنید.(پویا)

کد مطلب: 101464
 
Share/Save/Bookmark