میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۴ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۵۶
 
 
جریان‌های کردی ضمن تاکید بر همگرایی با بغداد اعلام کردند
برکناری بارزانی
برکناری بارزانی
 

همزمان با اعلام تعلیق همه‌پرسی بحران‌ساز و تاکید بر مجازات عاملان این همه‌پرسی، حزب دموکراتیک کردستان عراق اعلام کرد که دوره ریاست «مسعود بارزانی» در اول نوامبر آینده پایان خواهد یافت و پارلمان اقلیم جانشین وی را انتخاب خواهد کرد.
«اشواق الجاد» از رهبران حزب دموکراتیک کردستان در گفت‌وگو با «بغداد الیوم» اظهار داشت: در اول ماه نوامبر، دوره ریاست بارزانی پایان خواهد یافت و وی به صراحت اعلام کرده است که تمدید این دوره را نخواهد پذیرفت. وی همچنین تاکید کرده که نه شخص او و نه هیچیک از اعضای خانواده‌‌اش برای تصدی این پست، نامزد نخواهند شد.
این عضو حزب دموکراتیک کردستان گفت: انتخاب رئیس جدید منطقه کردستان با پایان دوره ریاست بارزانی، در حوزه اختیارات پارلمان منطقه کردستان است. وی افزود: پارلمان کردستان طرفی است که باید جانشین بارزانی را در چارچوب اختیاراتش انتخاب کند.
پارلمان چندین گزینه پیش رو دارد که باید یکی از این گزینه ها را با توافق کلیه احزاب کُردی انتخاب کند و حتی یک حزب نیز نباید خارج از این توافق باشد. مسعود بارزانی از سال ۲۰۰۵ در پست ریاست منطقه کردستان حضور دارد و به موجب قوانین این منطقه هیج فردی حق ندارد که بیش از دو دوره در این پست بماند اما وی پس از دو دوره ۴ ساله بار دیگر به دلیل اختلافات داخلی احزاب کُرد موفق شد حضورش در این کرسی را برای دو دوره دوساله تمدید کند.
لازم به ذکر است دولت اقلیم کردستان طی بیانیه‌ای با تعلیق نتیجه همه‌پرسی، پیشنهاد آتش‌بس و برقراری مذاکره با بغداد را ارائه کرد. در این بیانیه همچنین آمده است؛ تداوم برخورد و درگیری میان ارتش عراق و پیشمرگه که ۱۶ اکتبر ۲۰۱۷ رخ داد باعث خسارت به هر دو طرف و بروز ناآرامی در بخش‌های مختلف عراق شد. بنابراین به خاطر همه مسئولیت و تعهداتمان نسبت به مردم کردستان و مردم عراق به دولت بغداد، مردم و افکار عمومی جهان پیشنهاد می‌کنیم که؛ ۱- همه عملیات‌های نظامی متوقف و
آتش بس برقرار شود. ۲- نتیجه همه‌پرسی برگزار شده در کردستان به حالت تعلیق در می‌آید. ۳- یک مذاکره بین اقلیم کردستان و دولت بغداد براساس قانون اساسی آغاز شود. در این میان یک منبع آگاه در دولت عراق تاکید کرد که بغداد لغو نتیجه همه‌پرسی را می‌خواهد نه تعلیق آن.
خبر دیگر از عراق آنکه سخنگوی جنبش مقاومت اسلامی «نجباء» عراق، با بیان اینکه وزیر خارجه آمریکا باید به شکست استراتژیک آمریکا در منطقه اعتراف کند، از بغداد خواست پاسخی مقتدرانه به اتهامات باطل این مسئول آمریکایی دهد. سخنگوی رسمی مقاومت اسلامی نُجَباء در واکنش به سخنان اخیر «رکس تیلرسون»
وزیر امور خارجه آمریکا، گفت: تیلرسون به شکست استراتژیک خود در منطقه اعتراف کند و از این سخنان دست بکشد. «سیدهاشم الموسوی» با اشاره به «سیاست تزویر ایالات متحده»، گفت: دولت جدید آمریکا با دورویی سیاسی با عراق تعامل می‌کند و طرحش برای تخریب منطقه برای همه آشکار شده است.
از سوی دیگر وزیر خارجه عراق تأکید کرد که بغداد گفت‌وگو با کردهای این کشور را متوقف نخواهد کرد. الجعفری درباره همه‌پرسی کردستان عراق نیز گفته است: «هر مسئله‌ای که تمامیت ارضی عراق را به مخاطره بیندازد در قانون اساسی این کشور منع شده است».
روزنامه «الحیات»، چاپ لندن در گزارشی به نقل از محافل سیاسی نوشت که بغداد برای انجام مذاکرات با اربیل شرط گذاشته است که «مسعود بارزانی» رئیس منطقه کردستان در روند این مذاکرات نقشی نداشته باشد و از آن دور باشد. در این میان نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی از جهانیان خواست تا از جدایی کردستان عراق و آینده مستقل کردها حمایت کنند.
همچنین «بینالی ایلدیریم» نخست‌وزیر ترکیه در واکنش به تصمیم منطقه کردستان عراق برای تعلیق نتیجه همه‌پرسی جدایی، گفت از ابتدا نباید این اشتباه را انجام می‌دادند. در حالی که نیروهای ارتش عراق در حال پیشروی به سوی گذرگاه‌های مرزی عراق و ترکیه هستند تا دامنه نفوذ مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق را تنگ‌تر کنند، دیداری در برلین پایتخت آلمان میان «دلشاد بارزانی» برادر مسعود بارزانی و یک مسئول اسرائیلی برگزار شده است. لازم به ذکر است «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه و «حیدر العبادی» نخست‌وزیر عراق در نشست مشترک خبری در کاخ ریاست جمهوری آنکارا شرکت کردند.
اردوغان در ابتدای این نشست با بیان اینکه ترکیه به دنبال حفظ تمامیت ارضی عراق است، گفت: «و نمی‌توان به غیر از این نیز فکر کرد...ما ارزش‌های فرهنگی مشترکی داریم.» العبادی به عنوان سخنران بعدی با بیان اینکه تلاش دارند روابط خود با ترکیه را بهبود بخشند، گفت متاسفانه عراق از بی‌ثباتی رنج کشیده اما می‌خواهیم بر تمام این مشکلات غلبه کنیم.

کد مطلب: 101563
 
Share/Save/Bookmark