میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه خبر
تاریخ انتشار : جمعه ۱۲ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۰۰
 
 
رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس:
کمیته حقیقت‌یاب منا با تمام ابزارها باید پیگیری شود

رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: مسائلی همچون تشکیل کمیته حقیقت‌یاب فاجعه منا، باید با بهره‌گیری از تمام ابزارهای دیپلماسی در سطح جهان اسلام پیگیری و محقق شود.
اللهیار ملکشاهی اظهار داشت: طی سال‌های اخیر به دفعات، مسئولان سازمان حج و زیارت و وزارت امور خارجه درخصوص نحوه پیگیری حقوق قربانیان این فاجعه در کمیسیون حضور یافته‌اند و گزارش‌ داده‌اند و امروز باید بررسی شود که این اقدامات بعد از سه سال به چه نتیجه‌ای رسیده است. وی با بیان اینکه کمیسیون حقوقی و قضایی پرونده این فاجعه را همچنان پیگیری خواهد کرد، گفت: هر کشوری مسئولیت اتباع خودش و نیز اتباع کشورهای دیگر را که به صورت قانونی وارد خاک آن کشور می‌شوند، برعهده دارد و باید جان، مال و امنیت آنها را حفظ کند و اگر مشکلی برای اتباع قانونی کشور دیگر پیش بیاید، مسئولان دولت میزبان به عنوان کشور «پذیرنده» باید پاسخگو باشند.
رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس تأکید کرد: در جریان فاجعه منا که منجر به شهادت جمع زیادی از زائران خانه خدا شد، امنیت و جان حجاج در کشور پذیرنده آسیب دید و لذا عربستان سعودی باید پاسخگو باشد.
وی افزود: مسائلی همچون تشکیل کمیته حقیقت‌یاب که مورد تأکید رهبر معظم انقلاب بوده، باید با بهره‌گیری از تمام ابزارهای دیپلماسی در سطح جهان اسلام، پیگیری شود تا این کمیته تشکیل شده و بتواند هم حقوق قانونی قربانیان حادثه را جبران کند، هم با مقصران برخورد و هم از تکرار فجایع مشابه جلوگیری کند. مهر

کد مطلب: 105460
 
Share/Save/Bookmark