میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۱۷
 
 
روحانی: از مردم عذرخواهی و طلب عفو می‌کنم
آیا با نام نیک یاد خواهد شد؟
آیا با نام نیک یاد خواهد شد؟
 
دولت تدبیر و امید آخرین جلسه هیئت دولت خود را روز گذشته برگزار کرد و در پایان عکس یادگاری هم گرفت در حالی که حسن روحانی رئیس جمهور همچنان مقصر ضعف‌های دولت تدبیر و امید را دیگران معرفی می‌کند.
فردا مراسم تنفیذ ریاست جمهوری در حسینیه امام خمینی در حضور رهبر معظم انقلاب برگزار می‌شود و روز پنجشنبه نیز مراسم تحلیف در مجلس شورای اسلامی برگزار خواهد شد.
روز گذشته دولت روحانی جلسه خود را برگزار کرد و در این جاسه یکی از نکاتی که در دستور کار قرار داشت عذرخواهی و طلب عفو از مردم بود.
یکی از رسانه‌ها نظرسنجی را منتشر کرده و در آن نوشته بود آیا آقای روحانی و دولت او را حالا می‌کنید یا نه؟ نتیجه آن قابل تأمل بود،‌۹۶ درصد گفته بودند نه و تنها ۶ درصد گفته بودند حلال می‌کنند!
چنین اتفاقی تاکنون در تاریخ جمهوری اسلامی ایران اگر بی سابقه نباشد کم سابقه است. فضایی که در افکار عمومی شکل گرفته نسبت به گذشته و روزهایی که تا پایان دولت تدبیر و امید باقی مانده دلگیر است و نسبت به آینده و دولت سید ابراهیم ریئسی خوشبین و امیدوار.
آیا دولت تدبیر و امید مصداق این سخن رهبر انقلاب می‌شود که گفتند؛ اهمیت دیگر سال آخر دولت این است که بعضی کارهای اساسی را که ممکن است در دولت شما جواب ندهد، برای دولت بعد به یادگار بگذارید، بگذارید با نام نیک، با تشکر از شما یاد بشود.
در هر حال آقای روحانی روز گذشته در آخرین جلسه هیأت دولت دوازدهم اظهار داشت: هر آنچه با مردم گفتیم، چیزی برخلاف واقعیت نبود؛ بخشی از واقعیت را به مردم نگفتیم چون نمی‌شد و مفید نبود؛ می‌ترسیدم وحدت ملی صدمه ببیند.
رئیس جمهور افزود: ما در چهار سال اول دولت شرایط بهتری از نظر روابط خارجی و امید به آینده و تعامل با جهان داشتیم؛ ما به خودمان اطمینان داشتیم که حریف قدرت‌های بزرگ هستیم و حتی یک در یک میلیون هم احتمال شکست نمی‌دادیم، زیرا ما توان دیپلماتیک خود را شناخته و دیپلمات‌ها و حقوقدان‌های توانمندی داریم که توانستیم با وجود آنها در مقاطع حساس به پیروزی برسیم.
روحانی گفت: ما در سیاست پیروز شدیم و آثار آن در اقتصاد مشاهده شد. آرزوی ما آن بود که ما وقتی توانستیم تورم را کاهش دهیم و تک‌رقمی کنیم این تک‌رقمی را حفظ کنیم.
وی گفت: ما تورم ۴۰ درصدی را در سال ۹۲ کاهش دادیم و در سال ۹۳ به ۱۵ درصد رساندیم؛ در سال ۹۴ و ۹۵ هم تورم تک‌رقمی داشتیم.
رئیس‌جمهور اظهار داشت: وقتی ما وارد جنگ اقتصادی شدیم تورم تغییر پیدا کرد. اگر کسی زمان صلح و جنگ را متوجه نشود خیلی باید غصه خورد. این در حالی است که جنگ را بر ما تحمیل کردند و ما آغازگر آن نبودیم. ولی اگر این جنگ نبود همان روند رشد اقتصادی ادامه پیدا می‌کرد.
وی گفت: مردم از وضعیت اقتصادی نگران هستند و حق هم دارند نگران باشند. وقتی جنگ اقتصادی شروع شد ما نتوانستیم نفت بفروشیم. روابط اقتصادی ما را مسدود کردند و معاملات بانک مرکزی با کشورهای خارجی متوقف شد.
روحانی اظهار داشت: معاملات وقتی از طریق صرافی‌ها انجام می‌شود عملا ارزش صادرات وواردات با ۲۰ درصد کاهش مواجه می‌شود.
رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: معنای جنگ آن نیست که بتوانیم شرایط دوران صلح را داشته باشیم؛ ما در این جنگ جیره‌بندی نکردیم و اجناس هم کوپنی نشد و توانستیم کشور را اداره کنیم.
وی ادامه داد: تأکید من بر آن بود که بایستی جنس در بازار به وفور باشد البته قیمت آن در دست ما نیست. ما برای کالای اساسی ارز ۴۲۰۰ تومانی دادیم، این درحالی است که حمل و نقل و تورم در قیمت نهایی کالا تأثیرگذار است.
روحانی با بیان اینکه حتما در کار ما نقص و عیب وجود دارد گفت: ما تلاش کردیم این نقص و عیب کمتر باشد با این وجود از مردم عذرخواهی کرده و طلب عفو می‌کنیم. با این حال با جنگ اقتصادی توسعه کشور را ادامه دادیم.
روحانی گفت: ۵۷ سد مخزن ملی در دولت من ساخته شد. در دولت من در بنزین خودکفا شدیم و حتی صادرکننده هستیم و مجبور نیستیم که در پتروشیمی‌ها بنزین تولید کنیم که سلامتی مردم به خطربیفتد.
وی افزود: هیچ‌کس نمی‌تواند منکر افتتاح طرح‌ها و پروژه‌های ملی در پنج‌شنبه‌های هر هفته شود؛ شنبه و یکشنبه را می توانید انکار کنید اما افتتاح پنج شنبه ها را نه.
رییس جمهور افزود: ما می‌توانستیم دستورات و چارچوبی که مقام معظم رهبری از دی ماه پارسال به ما اعلام کرده بودند برای بازگشت امریکا به برجام، را اجرا کنیم که یک جای دیگری گرفتار شدیم که حالا محل بحثش نیست و گرنه ما می‌توانستیم دولت را بهتر به پایان ببریم.
وی با اشاره به برنامه‌های دولت در زمینه ارتقای توانمندی‌های تسلیحاتی نیروهای مسلح خاطرنشان کرد: در حوزه تجهیزات دفاعی آرزوی من این بود که ارتش و سپاه را به مدرن‌ترین سلاح‌ها مجهز کنم؛ در این زمینه همه کار شد اما طرف‌های مقابل گفتند که تحریم‌های سازمان ملل که برداشته شود، ما به تعهداتمان اجرا می‌کنیم؛ ما این تحریم را که ترامپ خود را به برداشته نشدن شان می کشت، برداشتم اما به خاطر تحریم و عدم فروش نفت پول کافی برای خرید نداشتیم؛ ما درباره تامین تجهیزات دفاعی مذاکرات بسیاری کردیم، اما نتوانستیم.
روحانی گفت: همچنین در برخی طرح‌های مهم خوشبختانه در فازهای نخست به افتتاح رسیدیم؛ طرح نفت گوره - جاسک از جمله این موارد است. امروز ما نفت را از دریای عمان صادر می‌کنیم و این آرزوی چندین ساله و تاریخی ایران است. ما می خواستیم سواحل مکران را آباد کنیم که در این زمینه کارهای عظیمی انجام شده است؛ به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی سیستان و بلوچستان حجم پروژه‌ای بیمارستانی در این استان از بعد از پیروزی انقلاب ۷ برابر شده است.
رئیس جمهوری با بیان اینکه « مردم در سختی معیشت بودند، ما توانمان را بکار گرفتیم و طرح های توسعه ای را رها نکردیم اما برخی از برنامه ما اجرا شد و برخی هم اجرا نشد»، اظهار کرد: ما می‌توانستیم طبق دستورات و چارچوبی که مقام معظم رهبری از دی ماه پارسال برای بازگشت آمریکا به برجام و بازگشت ما به اجرای کامل تعهدات برجام، اعلام کردند و قبل از آن در جلسه خصوصی به من فرموده بودند و بعد از آن نیز علنی در یک سخنرانی در روز اول فروردین هم اعلام کردند، می‌توانستیم عمل کنیم و تحریم را برداریم اما گرفتاری دیگری برای ما ایجاد شد و اگر نه ما امروز در شرایط بهتری دولت را به اتمام می‌رساندیم.
وی با تاکید بر اینکه آنچه می‌گوییم انجام دادیم در شرایط سخت جنگ، کرونا و خشکسالی بوده است و اگر کسی می خواهد دولت را قضاوت کند، این ۳ موضوع را در کنار هم ببیند، گفت: هنوز هم به مردم بدهکاریم و اگر شرایط ما مناسب تر بود، همه با هم همکاری کرده بودیم و قوای دیگر بیشتر ما را یاری کرده بودند، به نقاط بهتری می‌رسیدیم.
کد مطلب: 119069
 
Share/Save/Bookmark