میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۴۵
 
 
تروریسم دولتی ارتش صهیونیستی طرح حذف فرماندهان مقاومت را اجرا می‌کند
اشغالگران دست به دامان جوخه ترور
اشغالگران دست به دامان جوخه ترور
 

در اقدامی که برگرفته از ناکامی ارتش صهیونیستی در برابر مقاومت ملت فلسطین و انتفاضه هفته‌های اخیر آن است، وابسته نظامی رژیم صهیونیستی در شبکه عبری زبان «ریشت»، لیست «فرماندهان تحت تعقیب مقاومت» فلسطین در غزه را که تل‌آویو آنها را در لیست جدید ترورها قرار داده است، منتشر کرد.
این شبکه صهیونیستی طی گزارشی که قبلا نیز لیستی از افراد تحت تعقیب رژیم صهیونیستی را منتشر کرده بود و برخی از آنها در جریان تجاوز اخیر این رژیم به نوار غزه در تابستان سال ۲۰۱۴ ترور شدند، اعلام کرد که محمد ضیف فرمانده کل گردان‌های شهید عزالدین قسام شاخه نظامی جنبش مقاومت اسلامی حماس در راس فهرست خطرناک ترین افراد تحت تعقیب قرار دارد و تاکنون از عملیات‌های ترور متعدد جان سالم به در برده است که آخرین آنها در جریان تجاوز اخیر به نوار غزه در سال ۲۰۱۴ اتفاق افتاد و منجر به شهادت همسر و دخترش شد.
فرد دومی که نامش در راس این لیست دیده می‌شود، مروان عیسی فرمانده کل گردان‌های قسام است که به گفته پایگاه ریشت عملا فرمانده قسام به شمار می‌رود و از بنیانگذاران این تشکیلات است که پروژه احداث تونل‌های مقاومتی را به راه انداخت. اما نفر سوم این لیست، احمد غندور مسئول تیپ شمالی گردان‌های قسام است که مسئول نبردهای صرت گرفته با ارتش صهیونیستی در جریان جنگ اخیر غزه بود.
چهارمین فرد این لیست ایمن نوفل فرمانده تیپ استان مرکزی باریکه غزه در گردان‌های قسام است که در کنار نام غندور، نام وی نیز به عنوان یکی از بازهای حماس مطرح شده است. سرگرد سعد علی فرمانده تیپ غزه پنجمین نفر این فهرست است . در این فهرست همچنین نام محمد سنوار فرمانده تیپ خان‌یونس در گردان‌های قسام هم دیده می‌شود.
در ادامه این فهرست نام فرماندهان قسام در شهرهای مختلف نوار غزه مانند ایمن منصور، احمد حموده و عیاد شنباری هم که به ترتیب مسئولان شهرهای جبالیا، بیت لاهیا و بیت حانون هستند، دیده می‌شود.
در این لیست همچنین نام ایمن صیام که به گفته پایگاه صهیونیستی ریشت مسئول سامانه‌های موشکی گردان‌های قسام است، دیده می‌شود. ارتش صهیونیستی قبلا مدعی ترور وی شده بود، اما او از این عملیات ترور نجات یافته بود. علاوه بر این، در این لیست نام سرهنگ توفیق ابو نعیم فرمانده سرویس‌های امنیت داخلی در نوار غزه نیز دیده می‌شود. فتحی حماد وزیر کشور اسبق فلسطین فرد دیگری است که نامش در این لیست دیده می‌شود و پایگاه صهیونیستی ریشت وی را مسئول گروه موسوم به حامیان مسجدالاقصی دانسته است. در این لیست نام محمد دبابش نیز به چشم می‌خورد که براساس ادعای پایگاه صهیونیستی مذکور، مسئول سازمان‌های اطلاعاتی حماس و عملیات‌های قاچاق سلاح است و «افراد کمی از جزئیات زندگی این فرد اطلاع دارند.» نافذ صبیح فرد دیگری است که در ماجرای تحویل گلعاد شالیت نظامی صهیونیست اسیر جنبش حماس در باریکه غزه به مصر، در کنار شهید احمد جعبری فرمانده سابق قسام دیده شد.
در این لیست، نام برخی افراد تحت تعقیب در خارج از فلسطین مانند دکتر معن خطیب هم دیده می‌شود که در سال ۲۰۱۵ نام وی به عنوان مسئول منطقه مالزی در شاخه نظامی حماس مطرح شد. اسامی محمود عطون و موسی عکاری از فعالان حماس در ترکیه نیز در این لیست دیده می‌شود. آنها متهم به انتقال پول به باریکه غزه و کرانه باختری به منظور استفاده از آنها برای اجرای عملیات‌های نظامی هستند.
این لیست در حالی انتشار یافته است که کمیته امور اسرا و آزادگان فلسطینی اعلام کرد «عزیز عویسات» از اسرای فلسطینی در زندان‌های رژیم صهیونیستی بر اثر اهمال پزشکی در بیمارستان «آساف هروفیه» به شهادت رسید. زندان «النقب» درپی شهادت وی متشنج شده است. عویسات از اهالی «جبل المکبر» در قدس اشغالی است که در سال ۲۰۱۴ بازداشت و به ۳۰ سال زندان محکوم شد. از آغاز راهپيمايي‌های بزرگ بازگشت فلسطينيان تاکنون بيش از ۱۰ هزار فلسطيني زخمي و از اين تعداد بيش از ۵۴ نفر دچار مرگ مغزي شده اند.
خبر دیگر آنکه ساکنان حیفا با تظاهرات مجدد در حمایت از مردم غزه، خواستار آزادی افراد بازداشت شده در تظاهرات شدند. گروهی از فعالان مراکشی با برپایی نمایش‌های خیابانی، جنایات اخیر رژیم صهیونیستی در غزه را محکوم کردند. یک منبع فلسطینی اعلام کرد که در درگیری جوانان فلسطینی با نظامیان ارتش رژیم صهیونیستی در کرانه باختری، سه تن زخمی شدند. همچنین یلدریم نخست‌وزیر ترکیه در مراسمی با عنوان "لعنت به ظلم و حمایت از قدس" در شهر دیاربکر ترکیه گفت: آمریکا با لجاجت کامل و بر خلاف قوانین حقوق بین‌المللی سفارت خود را از تل‌آویو به بیت‌المقدس منتقل کرد که این اقدام اوضاع منطقه را پیچیده تر و درگیری‌ها را تشدید خواهد کرد.

کد مطلب: 104461
 
Share/Save/Bookmark