میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۱۷
 
 
ولیعهد سعودی برای استمرار جنایت در یمن به دنبال جلب رضایت انگلیس است
رشوه‌گیری ۱۰۰ میلیارد دلاری
رشوه‌گیری ۱۰۰ میلیارد دلاری
 

جنایت سعودی در یمن در حالی ادامه دارد که ولیعهد عربستان در سفر خود به انگلیس توافق‌ها و قراردادهای تجاری متعددی با انگلیس به امضا می‌رساند که ارزش آن بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار است.
نزدیک به سه سال است که سعودی به همراه‌ آمریکا و انگلیس به کشتار مردم یمن می‌پردازد که اعتراض‌های افکار عمومی را به همراه داشته است. در این میان سعودی برای سکوت افکار عمومی به رشوه دهی روی آورده است چنانکه محمد بن‌سلمان ولیعهد عربستان سعودی در راستای منافع پادشاهی سعودی سفری را به چندین کشور آغاز کرده و در سفر به انگلیس قرارداد ۱۰۰ میلیاردی بر روی میز مذاکره خواهد گذاشت.
به نوشته روزنامه فایننشال تایمز، عربستان سعودی و انگلیس در طول سفر محمد بن‌سلمان به لندن توافق‌های تجاری متعددی به امضا خواهند رساند که ارزش آنان بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار خواهد بود. عادل‌الجبیر وزیر خارجه عربستان گفت که سفر ولیعهد این کشور به انگلیس با هدف ارتقا‌ی سطح روابط دو کشور تا بالاترین سطح ممکن صورت می‌گیرد. الجبیر گفته بود روابط لندن و ریاض بسیار قوی است و گفت‌وگوها میان دو کشور وسیع خواهد بود. وی همچنین تاکید کرد توافق‌ها و قراردادهایی در مسایل متعدد میان دو کشور منعقد خواهد شد. محمد بن‌سلمان امروز سفری به لندن خواهد داشت و با نخست‌وزیر انگلیس، مقامات امنیتی و برخی اعضای خاندان سلطنتی دیدار خواهد کرد.
در این میان «محمد بن‌سلمان» ولیعهد عربستان سعودی که به قاهره سفر کرده است، اظهارات جنجالی درباره بحران قطر بیان کرده و این مسئله را بی‌ارزش‌تر از آن دانسته که خود را مشغول آن نماید. بن‌سلمان در این دیدار در خصوص اختلافات به وجود آمده با قطر نیز اظهارنظر کرد و ضمن کم‌اهمیت جلوه دادن این قضیه گفت «خودم را مشغول این قضیه نمی‌کنم، مسئول پرونده قطر کم‌تر از یک وزیر است، جمعیت قطر برابر با حتی جمعیت یک خیابان مصر نیست و هر وزیر سعودی می‌تواند بحران قطر را حل نماید.» مشاور دیوان پادشاهی عربستان گزارش داد که بن‌سلمان در این دیدار رازی را درباره پرونده قطر برملا کرد و گفت «کسی که مسئولیت پرونده قطر را بر عهده دارد کارمند عزیز درجه ۱۲ در وزارت خارجه است که علاوه بر این پرونده، مأموریت‌های دیگری نیز به وی محول شده است.»
ولیعهد عربستان همچنین هر گونه اعمال فشار از سوی کشورهای جهان بر چهار کشور عربی محاصره‌کننده قطر (عربستان، مصر، امارات و بحرین) برای حل این بحران را تکذیب کرد. بن‌سلمان همچنین ابراز عقیده کرد که گروه اخوان‌المسلمین به بدنه دولت قطر نفوذ کرده و بر ارکان آن سیطره یافته‌اند. وی اخوان‌المسلمین را دشمن مشترک عربستان و مصر برشمرد. در همین حال فرستاده ویژه رئیس‌جمهور آمریکا برای حل بحران قطر که به قاهره سفر کرده است با وزیر خارجه مصر دیدار و گفت‌وگو کرد. ژنرال «انتونی زینی» فرستاده ویژه رئیس‌جمهور آمریکا برای حل بحران قطر با «سامح شکری» وزیر خارجه مصر دیدار کرد.
شکری در این دیدار تأکید کرد که دوحه همچنان به ایفای نقش منفی در حمایت از تروریسم ادامه می‌دهد.
وی افزود که ایفای نقش منفی قطر در حمایت از تروریسم و افراطی‌گری و نیز فراهم کردن پناهگاه‌های امن برای تروریست‌ها ادامه دارد و این کشور در امور داخلی کشورهای عربی دخالت می‌کند. لازم به ذکر است در ادامه تحرکات منطقه‌ای، شاه سعودی در تماس تلفنی با نخست‌وزیر عراق، ضمن تبریک پیروزی تیم ملی فوتبال این کشور در مقابل تیم ملی عربستان طی یک بازی دوستانه، ساخت یک ورزشگاه برای عراق را وعده داد. «حیدر العبادی» نخست‌وزیر عراق و «سلمان» شاه سعودی در گفت‌وگوی تلفنی با «حیدر العبادی» نخست‌وزیر عراق، درباره تقویت همکاری‌ها میان دوکشور سخن گفت.
لازم به ذکر است عربستان سعودی در ادامه تلاش‌ها برای عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی، به پروازهای هندی به مقصد فلسطین اشغالی، اجازه عبور از حریم هوایی خود را داد. «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی با تایید این خبر گفت که از این پس پروازهای هندی برای رسیدن به فلسطین اشغالی از حریم هوایی عربستان عبور می‌کنند.
لازم به ذکر است استفن گرينبرگ رئيس کنفرانس روساي سازمان‌هاي يهودي اصلي آمريکا از ايپک خواست از محمد بن‌سلمان وليعهد عربستان و حکومت امارات عربي متحده حمايت کند. استفن گرينبرگ در کنفرانس سالانه کميته امور عمومي اسرائيل - آمريکا موسوم به ايپک گفت از اين دو کشور ديدن کرده است و نسبت به تعهد و پايداري رهبران امارات عربي متحده در مبارزه با "تروريسم" دلگرم شده است.

کد مطلب: 103561
 
Share/Save/Bookmark