میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۴۴
 
 
زایش زیبایی از زمختی زخم‌های پلاسکو
زایش زیبایی از زمختی زخم‌های پلاسکو
 

سخت است نوشتن از زیبایی‌های یک زمختی بزرگ! سخت‌تر می‌شود نوشتن از اتفاقات زیبا وقتی به یاد آنهایی می‌افتی که هنوز امیدشان را برای زنده دیدن فرزندشان از زیر آوار از دست نداده‌اند، اما در میان همه این سختی‌ها و زمختی‌ها، زیبایی‌هایی خودجوش خلق می‌شود که نمی‌توان از آنها ننوشت. زیبایی‌هایی که نه به فلاش دوربین دلخوشند و نه به پخش زنده تصویرشان از سیما، در گوشه‌ای گمنامانه شروع شده‌اند و حتی خالق اولیه ایده را هم ثبت نکرده‌اند، بی‌ادعا تمام تلاششان را برای کم کردن داغ این زمختی به کار گرفته‌اند و همچنان دارند جلوه‌هایی زیبا از همبستگی و همدردی را به نمایش می‌گذارند. این زیبایی‌ها دو چندان می‌شود وقتی می‌بینی فارغ از جناح‌بندی‌ها و البته سوء استفاده‌های احتمالی از این کارهای خیر در گمنامی تمام کمپین‌هایی با حضور مردمی آغاز و ادامه می‌یابد. نه کسی ادعای مالکیت ایده دارد و نه کسی برای پوستری احیانا انتخاباتی لحظه‌ای را ثبت کرده است همه و همه فقط برای اندک التیامی بر زخم حادثه دیدگان پلاسکو مطرح می‌شود از همدردی با آتش‌نشانان شهید و مشغول کار تا همیاری برای سرپا ایستادن تولید کننده‌ای که در فاجعه پلاسکو قصور نکرده است.

صف چند ساعته انتقال خون
در این بین اما اولین همدردی را آنهایی داشتند که به جای حضوری دست و پا گیر در محدوده امدادرسانی صفهای چند ساعته را برای اهدای خونشان به زخمی‌های احتمالی خلق کردند، همانهایی که خیلی زود در زمختی تصاویر مخابره شده از فجایع پلاسکو محو شدند اما امید و زندگی‌ای که با اهدای خونشان به وجود آمد همیشه در یاد مردم قدرشناس کشور باقی می‌ماند.

شمع‌هایی که در فراق می‌سوزند
در میان همه سختی‌هایی که خانواده آتش‌نشانها متحمل شدند اما همدردی خودجوش مردمی با این خانواده قابل تقدیر بود که اتفاقا تصاویری زیبا را خلق کرد. در این میان روشن کردن شمع و اهدای گل به پایگاه‌های آتش‌نشانی یکی از اقداماتی بود که به صورت خودجوش با حضور گسترده مردمی صورت گرفت. در کنار این اقدامات مردم مراسم دعاخوانی برای آرامش روح شهدای آتش‌نشان را در هیاتها برگزار و برای خانواده‌های آنان از خداوند در خواست صبر کردند که همین نکته نیز می‌تواند جزو اقدامات قابل قبول و تحسین برانگیزی باشد که از درد جانکاه خانواده اندکی بکاهد.

تمدید مهلت چک‌های کسبه
یکی دیگر از تصاویر تحصین برانگیزی که در همدردی با خسارت دیدگان پلاسکو شکل گرفت مهلتی بود که بازاریان اعلام کردند حاضرند به کسبه پلاسکو پول بدهند و نقد کردن چک‌هایشان را تا رو به راه شدن اوضاع کسبه به تاخیر بیندازند. در این میان اما یکی از اقشاری که کمتر دیده شده‌اند آنهایی هستند که مستاجر این برج نا امین بودند و آتش به زندگیشان افتاده و اقدام خوبی که کسبه بازاری کردند می‌تواند زخمشان را کمی التیام بخشد.

زنان بیکار شده حمایت شدند
خبرها درباره حمایت از بیکاران پلاسکو زیاد است مثلا در یکی از این اخبار به گفته رئیس ستاد توانمندسازی بانوان سرپرست خانوار شهرداری تهران نقل شده که بانوان بیکار شده در ساختمان پلاسکو می‌توانند با مراجعه به این ستاد از خدمات آموزشی و اشتغالی این ستاد بهره‌مند شوند.
فهیمه فیروزفر با تاکید بر اینکه برای توانمندسازی و اشتغال زنان سرپرست در همه مناطق شهرداری تهران مراکز مهارت‌آموزی کوثر توسط این ستاد فعال است، گفت: ظرفیت مناسبی در مراکز مهارت‌آموزی کوثر مناطق مختلف شهرداری تهران برای پذیرش بانوان بیکار شده حادثه پلاسکو وجود دارد. این بانوان به صلاحدید خود و متناسب با محل زندگی خود می‌توانند به نزدیک‌ترین منطقه شهرداری مراجعه کرده و برای اشتغال در مراکز مهارت‌آموزی کوثر اقدام کنند همچنین این بانوان می‌توانند به ستاد توانمندسازی بانوان سرپرست خانوار مراجعه کنند تا پس از ثبت‌نام برای جذب در مراکز مهارت‌آموزی کوثر به مناطق معرفی شوند.
فیروزفر درخصوص خدماتی که در قالب مراکز کوثر به بانوان سرپرست خانوار داده می‌شود، گفت: خانم‌هایی که تحت پوشش ما هستند به همراه خانواده‌هایشان می‌توانند از خدمات مراکز کوثر بهره‌مند شوند. در این مراکز درخصوص فرزندان زیر ۶ سال برای آغاز تحصیل تست‌های اختلال یادگیری انجام می‌شود. برای فرزندان دانش‌آموز در مرحله ورود دبیرستان تست استعدادیابی گرفته می‌شود که بدانند در چه رشته‌ای تحصیل کنند. دانش‌آموزانی که استعداد لازم برای ورود به دانشگاه را دارند برای آنها از طریق نذر فرهنگی معلم می‌گیریم و همچنین به افراد بازمانده از تحصیل خدماتی ارائه می‌شود.
رئیس ستاد توانمندسازی بانوان سرپرست خانوار درخصوص اشتغال بانوان بیکار شده ساختمان پلاسکو هم گفت: این بانوان حتی اگر دختران جوانی هم داشته باشند که مایل به اشتغال در مراکز کوثر شهرداری باشند، این امکان برایشان ایجاد می‌شود. وی با اشاره به اینکه در این مراکز ضمن ارائه آموزش و توانمندسازی بانوان، اشتغال برای آنها هم ایجاد می‌شود، گفت: در این مراکز رشته‌های متعددی وجوددارد که مبتنی بر علایق و توانمندی آنها موضوع آموزش و یا اشتغال آنها محقق خواهد شد.
فیروزفر تاکید کرد در حال حاضر در مراکز کوثر ظرفیت جذب و اشتغال برای حدود ۲۰۰ نفر از این خانم‌ها وجود دارد و بانوان برای اشتغال در مراکز مهارت‌آموزی کوثر در مناطق، می‌توانند به مشاور شهردار در حوزه بانوان و یا دفاتر مدیر بانوان مناطق مراجعه کنند.

آگهی‌های کمک به بیکارشدگان پلاسکو
پس از حادثه پلاسکو، افرادی هستند که ابراز همدردیشان با افراد بیکار شده پلاسکو با سایرین فرق دارد. آنها دست به کار شده تا برای افراد بیکار شده حادثه پلاسکو کار پیدا کنند تا آنها هم شب عید بیکار نباشند. اگر چه قول‌های مساعدی به صاحبان مغازه و کارگرانی که در ساختمان پلاسکو مشغول به فعالیت شده‌اند اما هنوز هستند افرادی که در آستانه عید نوروز، نگران سفره‌های خالی این افراد هستند. در همین رابطه، صاحبان چند کارگاه تولیدی، تصمیم گرفته‌اند افرادی که پس از حادثه ساختمان پلاسکو کار خود را از دست داده و بیکار شده‌اند را جذب کنند. شیوه تبلیغ آنها نیز انتشار یک پیام در فضای مجازی است. این روزها پیام آنها، دست به دست می‌شود تا شاید به دست افراد بیکار شده حادثه ساختمان پلاسکو برسد.
در همین رابطه، حسن علیپور، یکی از سرپرستان این کارگاه‌ها به میزان گفته که حادثه پلاسکو، حادثه بسیار تاثیرگذاری برای همه مردم ایران بود. در این حادثه اگر چه تمام توجهات به آتش‌نشان‌ها و دلاوری‌های آنها معطوف شده اما نمی‌توان از افراد بیکار شده در این حادثه نیز غافل شد.
وی می‌افزاید: در روز حادثه و پس از انتشار تصاویر آن، تمام کارگرانی که در کارگاه ما مشغول به فعالیت بودند، از این واقعه متاثر شده و دوست داشتند که به نوعی به این کارگران کمک کنند. در نهایت نیز مقرر شده برای جذب چند تن از این نیروها برنامه‌ریزی شود.
علیپور با اشاره به روش جذب افراد بیکار شده در حادثه پلاسکو می‌گوید: به این خاطر که به اطلاعات افراد بیکار شده در صحنه حادثه پلاسکو دسترسی نداشتیم، تصمیم گرفتیم یک اطلاعیه را در فضای مجازی منتشر کنیم تا شاید این اطلاعیه دست به دست شود و افراد بیکار شده برسد.
سرپرست این کارگاه می‌گوید: در اطلاعیه ما ذکر شده که در صورت امکان اطلاعیه را دست به دست در فضای مجازی منتشر کنند تا به دست کارگران و افراد بیکار شده پلاسکو برسد.

پیشنهادات خلاقانه برای حمایت
برای حمایت از مالباختگان و آسیب‌دیدگان حادثه پلاسکو یک ایده جالب دیگر هم مطرح شده که اگر جدی گرفته شود آثار مثبتی به همراه خواهد داشت. بعضی کاربران شبکه‌های اجتماعی قرار گذاشتند تا شب عید فقط لباس ایرانی بخرند تا رونق گرفتن تولید داخلی کارگران بیکار شده سریعا در کارگاه‌های دیگر جذب شوند. اولین‌بار مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی این ایده را مطرح کرد و بعد با استقبال کاربران مواجه شد. گروه دیگری از کاربران هم پیشنهاد دادند امسال مراسم چهارشنبه‌سوری از مواد آتش‌زا استفاده نشود تا آتش‌نشانان به دردسر نیفتند.
همه این صحنه‌ها در کنار حمایت‌هایی که هر یک از افراد جامعه به سهم خود از پلاسکو انجام داده‌اند باعث شده است تا در دل تل ویرانه‌های پلاسکو در دل اخبار نا امید کننده جرقه امیدی زده شود که بتواند اندوه پلاسکو را قابل تحمل کند، یکی نذری می‌آورد، یکی جلسه ختم قران می‌گیرد، دیگری خون اهدا می‌کند و آن یکی حاضر است مغازه‌اش را با کسبه تقسیم کند. درست است که برای خانواده‌هایی که سرپناه و سرپرستشان را از دست داده‌اند نمی‌توان جبران مافات کرد اما این اقدامات می‌تواند اندک مرهمی بر زخم عمیقشان باشد.
دیدن صحنه‌های خودجوش حمایتی از مردمی که بارها و بارها در روزهای نخست مورد بی‌مهری برخی رسانه‌ها قرار گرفتند این امید را در دل ایجاد می‌کند که مردم می‌توانند خیلی سریع کار نامناسب خود و دیگران را اصلاح کنند و به جای صحنه‌های بد اتفاقات زیبا خلق کنند، این حرکت خودجوش مردمی جدای از همه زیبایی‌ها و قشنگی‌هایی که می‌تواند در دل زمختی‌ها بیافریند، توانایی الگوپذیری از سوی مسئولان را نیز داراست.
مسئولانمان هم می‌توانند از این الگوی اصلاح رفتار در زمان کمتر از ۲۴ ساعت برای پذیرش اشتباهات خود استفاده و ضمن قبول اشتباهشان و به عهده گرفتن مسئولیت اشتباه تلاشی برای جبران آنچه از اشتباهاشان در پس زمینه ذهنی مردم شکل گرفته است انجام دهند تا ضمن اصلاح آن اتفاق اشتباه خاطره خوشی از تغییر رفتار غلط را به نمایش بگذارند. درس‌های پلاسکو تمامی ندارد و برای هر اقدام آن می‌توان هزاران سطر نوشت از هشدار و تلاش تا خلق زیبایی و الگوسازی برای مسئولان و مردم!
پلاسکو حتی با ویرانه‌هایش دارد تلاش می‌کند که بخشی از فرهنگ غلط و ناهنجاری‌های جامعه را اصلاح کند و این مهم شاید به دلیل همان جوششی است که از خون شهدا بر می‌خیزد و باعث می‌شود صحنه‌های ماندگاری را تا سال‌های متمادی در اذهان مردم و برای آیندگان در تاریخ ثبت کند.
حالا بعد از جمع کردن ویرانه‌های پلاسکو نوبت مرور اتفاقات و دیدن زشتی‌ها و زیبایی‌هایی است که باید برای بعد برطرف شده یا تقویت شوند. مهم این است که با اتمام آواربرداری پلاسکو درس‌هایی که می‌توان از آن گرفت را بدون مرور کنار نگذاریم و پرونده را تمام شده تلقی نکنیم. پلاسکو حرف‌های زیادی برای هر یک از ما دارد.

سوشیانت آسمانی

کد مطلب: 98296
 
Share/Save/Bookmark