میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۳۸
 
 
ترامپ با ولیعهد سعودی تماس گرفت
بلندتر شدن زمزمه‌های پادشاهی بن سلمان

رئیس جمهوری آمریکا با ولیعهد عربستان تلفنی گفت‌وگو کرد که به گفته بسیاری از ناظران سیاسی بیانگر قوت گرفتن تغییرات در ساختار سیاسی سعودی و پادشاهی بن سلمان است.
در تماس تلفنی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان روابط دوجانبه میان دو کشور و تحولات منطقه و جهان مورد بررسی قرار گرفت. این دو مقام همچنین بر لزوم پایبندی تمامی کشورها به تعهدات خود در نشست ریاض که هدف از آن "شکست تروریسم و مبارزه با اندیشه‌های رادیکالی" بود، تاکید کردند.
در همین حال منابع خبری از گفت‌وگوی امیر قطر با ولیعهد عربستان خبر داده‌اند. خبرگزاری قطر گزارش داده نمایندگانی برای حل اختلافات میان قطر و چهار کشور عربی تحریم‌کننده تعیین شده‌اند. خبرگزاری قطر اعلام کرد «تمیم بن حمد بن خلیفه آل ثانی»، امیر این کشور با «محمد بن سلمان»، ولیعهد عربستان تماس گرفته است.
در این میان وزیر خارجه قطر اعلام کرد که شروط ۱۳ گانه طرح شده از سوی ریاض و همپیمانانش ناقض حاکمیت کشورش است و از نظر دوحه دیگر به تاریخ پیوسته است. امیر قطر در پاسخ به تلاش ترامپ برای میانجیگری میان قطر و دیگر اعراب، تهدید آنها به استفاده از گزینه نظامی در طی بحران را یادآورد شد و گفت که قبول درخواست ۱۳گانه شورای همکاری، حاکمیت ملی قطر را مخدوش می‌کند. وزیر خارجه بحرین در واکنش به ورود هزاران سرباز ترکیه‌ای به قطر به محض آغاز بحران بین دوحه و چند کشور عربی، این کشور را به تشدید تنش نظامی متهم کرد.
پادشاهی بن سلمان در حالی قوت گرفته است که سازمان دیده بان حقوق بشر اعلام کرد: اعضای ائتلاف تحت رهبری عربستان درصدد برآمده اند با خودداری از ارائه اطلاعات درباره نقش خود در حملات هوایی غیر قانونی در یمن، از عمل به تعهدات قانونی بین المللی طفره بروند. پایگاه اینترنتی سازمان دیده بان حقوق بشر نوشت:‌ این سازمان، سال ۲۰۱۷ با ارسال نامه ای به این ائتلاف و اعضای فعلی و قبلی آن، از آنها خواست، آنطور که قوانین بین المللی ایجاب می‌کند، اطلاعات مربوط به بررسی‌ها و یافته‌های خود را درباره تخلفات جنگی اعلام کنند.

کد مطلب: 100861
 
Share/Save/Bookmark