میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۵۸
 
 
با کنار رفتن سایر کاندیداها محسن هاشمی تنها نامزد ریاست شورای شهر پنجم شد
جبران کنار گذاشتن «نفر اول» از بهشت
جبران کنار گذاشتن «نفر اول» از بهشت
 

ترکیب هیات رئیسه شورای شهر پنجم مشخص شد و محسن هاشمی برای سال نخست شورا به عنوان رئیس انتخاب شد.
هنوز چند روز مانده به جلسه رسمی شورای پنجم تکلیف پست‌های اصلی مشخص شده است. منتخبان شورای پنجم طی ۳۵ جلسه غیررسمی هم گزینه نهایی شهرداری تهران را مشخص کردند و با ۲۱ رای محمدعلی نجفی را به عنوان گزینه نهایی برگزیدند و هم ترکیب هیات رئیسه شورای شهر را معرفی کردند.
آنچه در رای‌گیری قابل توجه بود انصراف نامزدهای شکست خورده به نفع گزینه پیروز به بهانه انسجام شورا بود. در انتخابات شهردار کولایی، مهرعلیزاده به نفع نجفی کنار رفتند تا او هر ۲۱ رای را به دست آورد. هرچند قبل از این انصراف حسین مرعشی به شوخی و کنایه به منتخبان گفته بود که قرار است به فرد دیگری رای داده شود و ارائه برنامه توسط آنها چندان جدی نیست.
او حتی زودتر از مهرعلیزاده خبر استعفایش را داد هرچند به شوخی اما چند ساعت بعد وقتی منتخبان پشت درهای بسته در حال انتخاب گزینه نهایی بودند. او انصراف داد. می‌گویند رای اعضا به برنامه‌ها بوده، اما مشخص نشد این برنامه‌ها در کمیسیون‌های تخصصی موقت بررسی شده یا اعضا هر کدام جداگانه برنامه‌ها را بررسی کرده اند. کتاب برنامه‌های مهر علیزاده در دو جلد، برنامه‌های الهه کولایی یا محمدعلی نجفی در چه فرصتی بررسی شد.
دیروز نیز ترکیب هیات رئیسه شورای شهر مشخص شد. گفته می‌شود هر ۲۱ عضو به محسن هاشمی رای داده‌اند. اما یکی از اعضا در نیمه جلسه و وقتی نتایج رای‌گیری اعلام شده بود به صحن غیرعلنی آمد.
در این جلسه هم احمد مسجدجامعی و مرتضی الویری به نفع هاشمی کنار کشیدند و هاشمی نیز بی‌رقیب پیروز شد. به نظر می‌رسد انتخاب نایب رئیس کار آسانی نبوده و زمان انتخاب آن بیش از معمول به طول انجامید. میزان رای سخنگو و منشی اول و دوم نیز اعلام نشد و احتمالا این انتخاب نیز بی‌حاشیه نبوده است. اعضا برای آن که هر عضو مسئولیت و عنوانی داشته باشد تصویب کردند که هر فرد تنها یک پست داشته باشد.
محسن هاشمی در حاشیه جلسه غیررسمی منتخبان پنجم با بیان اینکه امروز اعضای شورا تمایل خود را برای انتخاب من به عنوان رئیس شورا اعلام کردند، گفت: این انتخاب نهایی نیست، بلکه رأی تمایل است تا زمانی که شورا به طور رسمی تشکیل جلسه دهد و اعضا رسماً هیأت رئیسه را انتخاب کنند.
وی ادامه داد: در جلسه امروز (دیروز) انتخاب سخنگو و دو منشی نیز انجام گرفت و گزینه‌ نهایی برای پست‌های مختلف مشخص شد.
هاشمی افزود: خِجِل هستم در کنار بزرگوارانی که می‌توانستند پست ریاست را عهده‌دار باشند و کنار کشیدند، انتخاب شدم و یک تشکر ویژه از این بزرگواران دارم. همچنین از سایر اعضا که با بحث‌های کارشناسی و تذکرات صادقانه خود، مسائل را با من مطرح کردند.
وی تأکید کرد: رابطه با شهرداری، رابطه تعاملی است اما جنبه‌های نظارتی شورا در نظر گرفته می‌شود و مسیر قانونی بدون حاشیه را دنبال می‌کنیم.
دیروز در حاشیه شورای شهر تهران یک شایعه نیز در حال انتشار بود و آن احتمال جایگزینی فرد به جای نجفی که مرتضی الویری آن را تکذیب کرد. او تاکید کرد این شایعات واقعیت ندارد و قرار نیست گزینه نهایی تغییر کند.
او درباره جزییات آخرین جلسه غیررسمی منتخبان شورای پنجم با بیان اینکه امروز محسن هاشمی با رأی قاطع اعضا به عنوان رئیس شورا انتخاب شد، گفت: در ابتدای جلسه سایر دوستان احمد مسجدجامعی و بنده را به عنوان نامزد انتخاب کرده و ما به خاطر حفظ وحدت و انسجام شورا از آن انصراف داده و نامزد اصلی ما برای ریاست شورا محسن هاشمی خواهد بود، همچنین دوستان پیشنهاد دادند بنده نایب رئیسی را قبول کنم که احساس کردم سایر دوستان توانایی انجام این مسئولیت را دارند بنابراین از نامزدی نایب رئیسی هم انصراف دادم و دکتر امینی با رأی قاطع دوستان نایب رئیس شورای شهر پنجم شدند.
وی افزود: سخنگوی شورای شهر علی اعطا، بهاره آروین و زهرا نژادبهرام منشی اول و دوم شدند که هیچ کدام از این آرا جنبه قطعی ندارد تا جلسه ما قانونی شود.
الویری درخصوص انتخاب سرپرست برای شهرداری تصریح کرد: در دوران گذار که ممکن است چند روز باشد باید فردی به عنوان سرپرست انتخاب شود زیرا تا انتخاب نهایی شورا و حکم وزیر کشور ممکن است مدت کوتاهی فاصله بیفتد که من (الویری) به همراه نجفی براساس چارچوب‌های قانونی، فردی که در مجموعه شهرداری فعالیت می‌کند و بازنشسته نیز نشده باشد به عنوان سرپرست انتخاب می‌شود.
الویری درخصوص سوگندنامه توضیح داد: متن سوگندنامه مورد تأیید دکتر نجفی است و تأکیدی است بر رابطه شورا و شهرداری و نقش نظارتی شورا. این سوگندنامه در دولت نیز توسط رئیس‌جمهور خوانده می‌شود در حالی که رئیس‌جمهور وظیفه قانونی برای اجرای قانون دارد و این سوگندنامه تنها تأکید بیشتر برای ایجاد قانون است.
متن این سوگندنامه که به طور اختصاصی در اختیار یک رسانه اصلاح‌طلب گذاشته شده و نشان از مشی تبعیض آمیز در ارائه اطلاعات به رسانه‌ها دارد به شرح زیر است:
من به عنوان شهردار منتخب شورای پنجم شهر تهران، ری و تجریش در پیشگاه قرآن کریم و در برابر شورای شهر و شهروندان گرانقدر تهران به پروردگار یکتا سوگند یاد می‌کنم که با به کارگیری دانش و تجربه خود و انتخاب همکاران و مدیران پاکدست، شایسته و امین و تکیه بر مشارکت مردم، بهره‌مندی از خرد جمعی و کارشناسی، ‌شرایط مناسبی را برای نیل به اهداف و برنامه‌های توسعه پایدار شهر فراهم نمایم.
بر شفافیت در اقدامات، پاسخگویی به افکار عمومی و توجه به جریان آزاد اطلاعات اهتمام ورزیده و ارتقای جایگاه شورا اجرای کامل مصوبات قانونی و پذیرش نظارت جامعه آن را نصب‌العین قرار دهم و عدالت در توزیع منابع، رعایت صرفه و صلاح جامعه و مبارزه با فساد و خودکامگی را سرلوحه فعالیت‌های خود و همکارانش قرار دهم.

دلایل انتخاب سرپرست برای شهرداری تهران
عضو هیأت رئیسه شورای پنجم شهر تهران، گفت: با توجه به اینکه انتخاب شهردار مراحل قانونی خود را باید طی کند بنابراین ما موظفیم سرپرستی برای شهرداری تهران انتخاب کنیم تا آقای نجفی به صورت رسمی و قانونی به عنوان شهردار معرفی شود.
زهرا نژادبهرام در گفت‌وگو با فارس، درباره انتخاب سرپرست برای شهرداری تهران، اظهار داشت: براساس قانون تا زمانی که حکم آقای نجفی به عنوان شهردار تهران به امضای وزیر کشور برسد و تا زمانی که مراحل قانونی انتخاب شهردار طی شود باید یک نفر به عنوان سرپرست انتخاب کنیم چرا که شهر نمی‌تواند بدون مدیر اداره شود.
وی با تأکید بر اینکه شهردار قطعی تهران نجفی است، گفت: در صورتی که قانون اجازه دهد آقای نجفی را به عنوان سرپرست انتخاب خواهیم کرد.
عضو هیأت رئیسه شورای پنجم شهر تهران در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چرا تا زمانی که شهردار جدید معرفی نشده است از آقای قالیباف استفاده نمی‌شود، گفت: ترجیح بر این بوده که در روز آغاز به کار شورای پنجم شهردار تهران نیز تغییر کند. بنابراین نیاز است یک نفر به عنوان سرپرست شهرداری تهران انتخاب شود و آن نیز باید کارمند رسمی شهرداری باشد.
نژادبهرام افزود: در جلسه روز چهارشنبه به احتمال زیاد سرپرست شهرداری تهران انتخاب می‌شود و شاید قبل از آن نیز یک جلسه فوق‌العاده در این خصوص برگزار شود.

کد مطلب: 100564
 
Share/Save/Bookmark