میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۳۷
 
 
چرا چنین است؟

دنیای اسلام در عصر حاضر را در یک جمله می‌توان خلاصه کرد و آن جنگ داخلی، بحران‌های اقتصادی و اجتماعی، درگیری منطقه و اختلاف میان همسایگان، خطر تروریسم و ناامنی سراسری، اشغالگری توسط کشورهای دیگر و در نهایت نقض گسترده حقوق مسلمانان در سراسر جهان به گونه‌ای که از جوامع اروپایی گرفته تا کشورهای کوچک همه و همه وضعیت بحران مسلمانان را می‌توان مشاهده کرد.
به عنوان نمونه کشورهایی مانند سوریه، عراق و لبنان درگیر تروریسم اجاره‌ای هستند، فلسطینی‌ها همچنان توسط رژیم صهیونیستی قتل‌عام و سرزمین آنها اشغال می‌شود، در بحرین و عربستان سرکوب مردم توسط رژیم وهابیت ادامه دارد، در یمن نیز متجاوزان ائتلاف آمریکایی - سعودی جز کشتار و ویران‌سازی کارکردی ندارند، در افغانستان شاهد تشدید تروریسم هستیم، در کشوری مانند میانمار کشتار سیستماتیک مسلمانان ادامه دارد که سکوت جهانی در قبال آن استمرار دارد، در کشورهای مدعی حقوق بشر در اروپا و آمریکا نیز مسلمانان از کمترین حقوق خود محروم می‌شوند و با هر حمله تروریستی بر شدت اسلام‌ستیزی افزوده شده و حتی مساجد و خانه‌های مسلمانان ویران می‌شود، جالب توجه آنکه مبارزه با تروریسم بهانه‌ای شده تا سرکوب مسلمانان و نادیده گرفتن حقوق آنها در جهان به امری روزمره مبدل شود. حال این سوال مطرح است که چرا این رویه همچنان ادامه دارد و جهان اسلام نتوانسته از این بحران‌ها خارج شود؟
پاسخ به این پرسش در مرحله نخست ادامه یافتن حاکمیت حاکمانی است که چشم به غرب داشته و از اسلام نشانه‌ای ندارند وضعیتی که در ساختار وهابیت حاکم بر برخی کشورها می‌توان مشاهده کرد. نکته دیگر عدم وحدت جهان اسلام است و متاسفانه همچنان وحدت حلقه مفقوده‌ای است که موجب شده تا جهان اسلام نتواند نه بر مشکلات داخلی و نه توطئه‌های خارجی پیروز شود. این وحدت از یک سو در قالب وحدت ملت‌هاست و از سوی دیگر در چارچوب وحدت دولت‌ها. اگر این رویه اجرا شود قطعا جهان اسلام می‌تواند بسیاری از مشکلات را مرتفع سازد. نمود عینی این وحدت در مبارزه با تروریسم در سوریه و عراق در قالب مدافعان حرم قابل مشاهده است چنانکه امت اسلامی بدون توجه به ملت و سرزمین خود در کنار هم قرار گرفته با تروریسم به مبارزه پرداخته‌اند که دستاوردهای بی‌شمار آن را می‌توان مشاهده کرد.
آنچه دشمنان جهان همواره به دنبال آن بوده‌اند معطوف شده به حاشیه‌ها به جای پرداختن به مشکلات اصلی جهان اسلام است چنانکه اکنون تروریسم و برخی درگیری‌های داخلی مسئله اصلی جهان اسلام شده و مسئله‌ای مانند فلسطین و یا یمن و میانمار به حاشیه مبدل شده‌اند. این رویه موجب شده تا جایگاه مسلمانان در جهان بیش از پیش تخریب و حتی زمینه‌ساز تشدید اقدامات ضد اسلامی شده است.
بر این اساس اگر جهان اسلام به دنبال حل مشکلاتی همچون بحران میانمار است باید اختلافات را کنار نهاده و با وحدت درونی و نیز مقابله واحد با نظام سلطه در این راه گام بردارد که قطعا دستاوردهای بسیاری در ارتقای جایگاه جهانی اسلام نیز خواهد داشت که تاکنون این امر به دلیل اختلافات درونی محقق نشده است. 

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 100762
 
Share/Save/Bookmark