میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۳۴
 
 
روزگار غمگین سیاه‌پوستان تورنتو

حقوق بشر واژه‌ای گمشده در خیابان‌های آمریکا بویژه برای اقلیت‌های نژادی و دینی است. براساس گزارش کمیسیون حقوق بشر انتاریو، سیاه‌پوستان بزرگترین شهر کانادا، ۲۰ برابر بیشتر از دیگر ساکنان آن در معرض تیراندازی از سوی پلیس قرار دارند.
روزنامه گاردین انگلیس به نقل از گزارش مذکور نوشت ساکنان سیاه‌پوست این شهر بزرگ که تنها ۱۰ درصد کل جمعیت آن را تشکیل می‌دهند، بخشی از ۶۱ درصد از برخورد‌هایی که در آن‌ها پلیس از زور استفاده کرده است و ۷۰ درصد تیراندازی‌های مرگبار از سوی پلیس بوده‌اند. این گزارش نتیجه تحقیقات کمیسیون حقوق بشر انتاریو بر روی اطلاعات درباره برخورد پلیس تورنتو با سیاه‌پوستان این شهر در طول ۷ سال بوده است.
گزارش مذکور می‌افزاید ساکنان سیاه‌پوست تورنتو در معرض تبعیض‌نژاد و خشونت بوسیله نیرو‌های پلیس هستند. این گزارش همچنین خاطرنشان می‌کند سیاه‌پوستان این شهر در اغلب موارد بدون دلیل مورد تفتیش پلیس قرار می‌گیرند و به اتهامات نامربوط بازداشت می‌شوند. به دلیل همین برخورد‌های نامناسب، این خطر وجود دارد که تاثیر و نفوذ پلیس کاهش یابد. پلیس تورنتو در بیانیه‌ای که منتشر کرد ضمن تایید آزاری که مردم رنگین‌پوست این شهر طی سال‌ها متحمل شده‌اند، اعلام کرد: «درک می‌کنیم که این مسئله نوعی حس بی‌اعتمادی ایجاد کرده که نسل‌ها دوام داشته است.»
یک استاد جامعه‌شناسی دانشگاه تورنتو در همین خصوص گفت: هرگز از دیدن نتیجه این تحقیقات شگفت‌زده نشدم، زیرا مدت‌هاست درباره آن در حال گفت‌وگو هستیم. این معضل مدتهاست در کانادا وجود دارد. مشکلی است که خود پلیس نمی‌تواند از عهده حل آن برآید. باید قانون‌گذاران و جامعه ما اذعان کنند که نتیجه مسائلی مثل فقر و عدم رعایت قوانین، معضلاتی از این دست است. او ابراز امیدواری که این گزارش باعث شود کانادایی‌ها با حس همدردی بیشتری به مسائلی مانند نژادپرستی و خشونت توجه کنند. وی در پایان گفت: این افراد بچه‌ها، پسر‌ها و دخترها، برادر‌ها و خواهرها و مادران و پدران ما هستند.

نویسنده: ماهورا کیهانی

کد مطلب: 107215
 
Share/Save/Bookmark