میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۰۲
 
 
انتقاد چیستا یثربی از سرمایه‌سالاری حاکم بر حوزه تئاتر
رقص و آواز را به اسم تئاتر به خورد مردم می‌دهند!

یک کارگردان و نمایشنامه‌نویس تئاتر در پی تداوم هنجارشکنی‌های گسترده در حوزه تئاتر و همچنین وفور تئاترهای لاکچری و بازشدن بساط پولشویان به حوزه نمایش گفت: تا زمانی که مدیران ارشد تئاتر جزو درصدبگیران از اسپانسرها هستند نمی‌توان انتظار بهبود شرایط را داشت امروزه هیچ چیز در تئاتر کشور درست در جای خود قرار ندارد افراد کاربلد بیکار و خانه‌نشین شده و بی‌هنران در تئاتر جولان می‌دهند.
چیستا یثربی افزود: بسیاری از آثاری که امروزه به اسم تئاتر روی صحنه می‌روند ضدتئاتر هستند و باعث خرابکاری شدید در حیطه تئاتر شده‌اند. ما در کدام بخش سرمایه‌سالاری نداریم که بخواهیم در تئاتر نداشته باشیم؟ متأسفانه سرمایه‌سالاری در حوزه فرهنگ حرف اول را می‌زند.
این مدرس دانشگاه ادامه داد: شعار «تئاتر برای همه» دروغ است چراکه «تئاتر تنها برای پولدارها است!» شاید در دوره‌هایی که مدیران دلسوزی در حوزه تئاتر کشور وجود داشتند اینگونه بود اما الآن مدیران فقط دنبال فروش هستند. چند وقت پیش مدیری به من گفت برایمان مهم نیست هنری در تئاتر نباشد؛ همین است که تئاتر فاجعه‌بار شده، این خیلی دردناک است که یک مدیر هنر برایش مهم نباشد و تنها پول را بشناسد و بس!
یثربی یادآور شد: زنده‌یاد محمود استادمحمد همیشه گریه می‌کرد و می‌گفت هیچ‌کس نمی‌داند ما برای رشد تئاتر چه زحماتی کشیدیم و یک دفعه اکیپی به اسم اسپانسر آمد و کل حوزه تئاتر را خراب کرد! تئاتر تا همین چند سال قبل داشت خوب رشد می‌کرد، قبل از اینکه مسأله اسپانسر و مدیر تولید خصوصی در آن مطرح شود. امروزه اما نمایش‌ها با هر شیوه‌ای می‌خواهند بفروشند و دیده شوند. الآن فقط تئاتر لاکچری می‌خواهند. تئاترهایی که حاضر هستند برای دکور تئاترشان ده‌ها میلیون تومان پول خرج کنند اما برایشان هنری بودن آن اصلاً مهم نیست.
این هنرمند مطرح سپس تصریح کرد: تا وقتی مدیران ما خودشان جزو کسانی هستند که درصد می‌گیرند و خودشان جزو تهیه‌کنندگان و اسپانسرها هستند و زیر لوای اسم‌های دروغین و کذب که بچه‌ها و فامیل‌های‌شان هستند کار می‌کنند وضعیت اینگونه است. جالب‌تر این است که برخی از این افراد مستقیم به کارگردانان می‌گویند درصد ما چقدر است؟ بنده تأکید می‌کنم ما تا وقتی این مدیران را داریم هرگز تئاتر هنری نخواهیم داشت!
این کارگردان مطرح تئاتر کشور با انتقاد شدید از وضعیت امروز تئاتر تصریح کرد: رقص و آواز را به اسم تئاتر به خورد مردم می‌دهند آن هم به اسم تئاتر موزیکال! از سالن‌های بسیار کوچک گرفته تا بزرگ همه دارند قر کمر می‌ریزند! این یعنی تئاتر تمام شده! تئاتر در کشور ما به پایان رسیده و فاتحه‌اش خوانده شده است و دیگر هیچ امیدی هم به نجات آن نداریم. سینماپرس

کد مطلب: 107314
 
Share/Save/Bookmark