میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۳۱
 
 
مردم در انتظار برخورد قاطع با مفسدان اقتصادی
اعتراض مردم اقتصادی است، معیشتی است، سیاسی نیست، این اعتراضات را سیاسی نکنید چه از سوی معترضین و...

اعتراض مردم اقتصادی است، معیشتی است، سیاسی نیست، این اعتراضات را سیاسی نکنید چه از سوی معترضین و چه از سوی دستگاه‌های امنیتی، جریان‌های سیاسی یا هر فرد و سازمان دیگری.
طبیعی است که مردم پس از بروز مشکلات اقتصادی در کشور زمانی که با بی‌توجهی مسئولین به ویژه دولتمردان روبه‌رو می‌شوند، اعتراض می‌کنند و این اعتراض را در خیابان‌ها نشان می‌دهند تا مسئولین ببینند.
البته در این میان برخی از آنهایی که در میان اعتراض‌کنندگان حضور دارند شعارهای سیاسی سر می‌دهند و خواهان بازگشت خاندان پهلوی برای حکومتداری می‌شوند.
حکایت این افراد حکایت آن کبکی است که سرش را در برف فرو کرده و هیچ چیزی را نمی‌بیند و گمان می‌کند که دیگران هم او را نمی‌بینند.
چنین افرادی یا آن دوران دهشتناک شاهنشاهی را ندیده‌اند یا اینکه تاریخ را به او بد فهمانده‌اند، خودش هم همت نکرده تا مطالعه‌ای کند، آنگاه شعار سر می‌دهد و از دوران شاهنشاهی دفاع می‌کند.
یک وجه دیگر هم دارد، چنین افرادی با سوء‌استفاده از فضای اعتراضات مردمی که اقتصادی است، سعی دارند تا آن را تبدیل به اعتراضات سیاسی کنند، اکنون هنر وزارت کشور، نیروی انتظامی و همه دستگاه‌های مربوطه این است که اجازه ندهند که چنین اعتراضات اقتصادی به اعتراضات سیاسی تبدیل شود. جایگاه رسانه‌ها به ویژه صداوسیما در این برهه، از حساسیت زیادی برخوردار است.
اینکه یک مطالبه اقتصادی را تبدیل به یک اعتراض سیاسی کنیم هنر نیست، دیگران، از عوامل خارجی گرفته تا عوامل نفوذی داخلی، همه تلاششان را می‌کنند تا اعتراضات اقتصادی مردم تبدیل به اعتراض سیاسی شود.
مسئولین وظیفه دارند به این اعتراضات پاسخ منطقی و قانع کننده بدهند، حتی اگر اکنون پروژه‌های اقتصادی و عمرانی افتتاح و به بهره‌برداری برسد باز هم این اقدامات بر روی اعتراضات مردم تأثیر نخواهد داشت.
مردم اکنون زخم خورده هستند، از کسانی و افرادی زخم خورده‌اند که با رأی آنها به مسئولیت رسیده‌اند اما اکنون پاسخگو نیستند. با مردم سخن نمی‌گویند، حرف نمی زنند، عذرخواهی هم نمی‌کنند به همین خاطر است بخش زیادی از اعتراضات مردمی به وعده‌هایی است که از سوی مسئولین به خصوص دولتمردان به آنها داده شده است.
طبیعی است که مردم ناخرسند باشند پس از گذشت ۵ سال از عمر دولت تدبیر و امید، وعده‌های اقتصادی داده شده به مردم تحقق نیافته بلکه شرایط اقتصادی از ۵ سال پیش تاکنون وخیم‌تر هم شده است.
مردم خواهان برخورد جدی با متخلفینی که در بحران اقتصادی ایجاد شده که رنگ و بوی کودتای اقتصادی دارد، هستند. هم آمر و هم عامل، دانه‌درشت‌ها باید به مجازات برسند و همانگونه که ریاست قوه قضاییه گفته است برخی تخلفات اقتصادی مصداق فساد فی‌الارض است که حکم آن نیز در قوانین اسلامی روشن است.
آرامش مردم در گرو برخورد قاطع با مفسدین و اخلالگران اقتصادی است، تا زمانی که با چنین افرادی مماشات شود، نمی توان انتظار داشت اعتراضات فروکش کند.
کافی است که چند نفر از آنهایی که باعث چنین اوضاع اقتصادی شده‌اند به مجازات برسند، آنگاه مردم خود آنهایی که از اعتراضات اقتصادی سوء‌استفاده کرده و سعی می‌کنند سمت و سوی سیاسی به آن بدهند و به اغتشاش بکشند، ترد و با آنها برخورد خواهند کرد.
اکنون نیز دشمنان از شرایط ایجاد شده بهره می‌برند، سوء‌استفاده می‌کنند و با بزرگنمایی در رسانه‌های خود شرایط را به گونه‌ای نشان میدهند که با این اعتراضات یا جمهوری اسلامی ایران سرنگون خواهد شد یا تن به مذاکره با آمریکا و خواسته‌های این کشور خواهد داد.
عواملی هم در داخل با برخی تصمیماتی که می‌گیرند، بر آتش اعتراضات می‌دمند در حالی که بیشترین درصد ناخرسندی مردم از شرایط موجود به عملکرد مسئولین و تصمیماتی است که آنها گرفته‌اند.
اینکه در چند ماه گذشته بیش از ۲۰ میلیارد دلار به واردات کالاهای لوکس و غیرضروری اختصاص داده شده آیا در راستای اهدافی نیست که دشمنان درپی آن هستند؟
آیا نباید با وجود علم به این موضوع که برجام هیچ دستاوردی نداشته، در خزانه را باز کرد و بی‌رویه ارز را در اختیار برخی قرار داد که کالاهایی را وارد کنند که نیازی به آنها نیست؟
آیا نباید در شرایط جنگ اقتصادی که آمریکا و اروپا علیه ایران آغاز کرده‌اند آرایش جنگی گرفت و برای هر دلار از موجودی ارزی کشور برنامه‌ریزی کرد؟
مردم همچنان منتظر برخورد قاطع با متخلفین در هر درجه‌ای و در هر پست و مقامی هستند. 

نویسنده: سیاوش کاویانی

کد مطلب: 105514
 
Share/Save/Bookmark