میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۰۲:۱۵
 
 
وقتی فرانسه به دنبال محور قرار گرفتن در تحولات جهانی است
بازی ماکرون در زمین ترامپ
بازی ماکرون در زمین ترامپ
 

این روزها رایزنی مقامات فرانسوی با همتایان آمریکایی خود بیش از حد معمول شده است و در این میان «امانول ماکرون» رئیس‌جمهور این کشور وقت بیشتری را برای گفت‌وگو با همتای آمریکایی‌اش در قبال برجام و به نوعی راضی نگه داشتن وی دراین توافق هسته‌ای به کار گرفته است.
البته انگلیس و آلمان نیز پای کارند و به اصطلاح برای حفظ توافق هسته‌ای از هیچ خوش خدمتی به آمریکا دریغ نمی‌کنند.
یک مقام فرانسوی مطرح کرده، ماکرون با رهبران آلمان و انگلیس درباره پیشنهادش پیش از سفر به آمریکا صحبت کرده است. اما، آنچه مورد توجه محافل سیاسی قرار گرفته اینکه ماکرون در نقش پلیس خوب فعال شده و طی گفت‌وگوهای متعدد با دونالد ترامپ برای برجام خودسرانه تصمیم گرفته‌اند، تصمیمی که نقض کامل و ‌آشکار این برنامه جامع اقدام مشترک از هم‌اکنون هویدا است.
رئیس‌جمهور فرانسه در نشست مشترک با رئیس‌جمهور آمریکا که سه‌شنبه برگزار شد گفت، قصد دارد روی یک توافق جدید با تهران درخصوص برنامه هسته‌ای این کشور کار کند که شامل چهار مسئله می‌شود: متوقف کردن برنامه هسته‌ای ایران تا سال ۲۰۲۵ میلادی، ممنوعیت طولانی‌تر هرگونه فعالیت هسته‌ای، توقف برنامه موشکی بالستیک ایران و فراهم کردن شرایط ثبات سیاسی در منطقه!
جدا از بی‌تعهدی‌های آمریکا و غرب در قبال برجام که بارها در گزارش‌های مختلف به آن پرداختیم، آنچه مدنظر است اینکه فرانسه در تصمیم‌گیری‌های آتی و البته یک‌طرفه برای توافق هسته‌ای نقش فعال و پررنگی را ایفا می‌کند. نقشی که ناظران سیاسی در پاسخ به چرایی آن در کنار همه منافعی که حفظ برجام برای پاریس دارد و از آن به عنوان دلایل مختلف این نقش‌آفرینی یاد می‌کنند اما، تلاش برای دیده شدن و کانون محور تصمیم‌گیری در تحولات منطقه و بین‌الملل قرار گرفتن بیشتر از دلایل دیگر نگاه کارشناسان حوزه سیاست خارجی را به خود جلب کرده است.
فرانسه در این بازی، بازیگر چیره‌دستی است و خوب به ایفای نقش پرداخته و امیدواریم مسئولان نظام با رفتار و سیاستی انقلابی و نیز با در نظر گرفتن منافع ملت ایران، از حقوق برحق ملت دفاع کنند و در قبال این بدعهدی‌ها تصمیم به جا و قاطع بگیرند.
درحالی رئیس‌جمهور آمریکا سیگنال‌های متناقضی درباره اقداماتش بعد از ضرب‌الاجل ۱۲ می ارسال می‌کند که وی دو روز پیش در یک کنفرانس خبری با «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه در آمریکا گفت: هیچ‌کس نمی‌داند که من قصد دارم در دوازهم (می) چه اقدامی صورت دهم، اما آقای (ماکرون)، شما ایده بسیار خوبی دارید.
البته از منظر ناظران سیاسی لحن سخنان ماکرون، خوشبینانه بود. وی گفته است، برکسی پوشیده نیست مواضع اولیه ما مشابه نیست. من معتقدم که مذاکره‌ای که ما با یکدیگر داشتیم، امکان باز شدن راه و هموار کردن مسیر برای یک توافق جدید را فراهم کرد.
رئیس‌جمهور فرانسه ضمن اشاره به اینکه خواستار تقویت توافق فعلی است، گفت: من نمی‌گویم که از یک توافق به توافق دیگر برویم.
وی ادامه داد: آنچه که باید درباره ایران کار کنیم این است که یک توافق منصفانه پیدا کنیم تا این وضعیت را ترمیم کنیم. این تنها راهی است که استقلال و صلح در منطقه را تضمین می کند.
ماکرون با بیان اینکه درباره راه‌حل‌های جدید برای برجام و سوریه با رئیس‌جمهوری آمریکا صحبت کرده است، گفت: اینکه امروز اینجا و به اتفاق در سوریه هم هستیم، باید راهی برای اصلاح وضعیت این کشور از نظر سیاسی و نه نظامی بیابیم. وی افزود: من نمی‌دانم ترامپ چه تصمیمی خواهد گرفت. هرگز نگفته‌ام که برنامه دوم درباره برجام داریم، ما بر روی چهار رکن مهم از جمله برجام توجه داریم؛ فعالیت‌های کنونی و بلندمدت هسته‌ای، برنامه موشکی و نفوذ منطقه‌ای ایران.
رئیس‌جمهوری فرانسه با یادآوری اینکه توافق هسته‌ای ایران مورد حمایت دولت پیشین آمریکا بوده است، اظهار کرد: توافق جدید درباره ثبات منطقه‌ای است و آن چیزی است که بر بستر آن توافق کرده‌ایم. این درباره از بین بردن برجام نیست بلکه اصلاح آن است.
البته هنوز برخی سناتورهای آمریکایی ذیل اصلاح برجام، اظهار نگرانی کرده‌اند چنانچه سناتور رند پائول از حامیان برجام نیست اما می‌گوید که خروج ترامپ در زمان فعلی از این توافق، معنا و مفهومی ندارد.
وی استدلال کرده است: فکر می‌کنم ایده بدی باشد. این یک توافق چندجانبه است و دلیل کارساز بودن تحریم‌ها علیه ایران، اتحاد ما در مذاکره درخصوص این توافق بوده است.
صحبت از توافق جدید آن هم پای توان موشکی ایران را به میان کشیدن درحالی مطرح می‌شود که مقامات کشورمان بارها تأکید کرده توافق هسته‌ای بایستی به شکل فعلی اجرا شود.
مقام معظم رهبری نیز چند ماه پیش درباره همراه شدن کشورهای اروپایی با آمریکا در موضوع موشکی تصریح کردند: «اروپایی‌ها باید مقابل اقدامات دولت آمریکا از جمله نقض برجام همچون تحریم‌هایی که انتظار دارند از کنگره بیرون بیاید بایستند و از هم صدایی با آمریکایی‌ها در مسائلی نظیر قدرت دفاعی ایران و حضور ایران در منطقه بپرهیزند چراکه ما مطلقاً هم‌آوازی اروپایی‌ها با زورگویی‌های آمریکا را قبول نمی‌کنیم. آنهایی که موشک و سلاح اتمی دارند ملت ایران را از داشتن موشک ۲ یا ۳ هزار کیلومتری نهی می‌کنند، این موضوع و دیگر مسائل مربوط به ایران به شما چه ربطی دارد؟»

همنوایی اروپا با آمریکا
عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی تاکید دارد که اروپایی‌ها از عکس‌العمل ایران می‌هراسند لذا در تلاشند شکل ظاهری برجام حفظ شود.
محمدابراهیم رضایی در گفت‌وگو با خانه ‌ملت، درخصوص تاکید رئیس‌جمهور فرانسه بر حفظ برجام از سوی همه طرف‌های مذاکره به ویژه ترامپ، گفت: ترامپ با روحیه استکباری و سر و صدا کار خود را پیش می‌برد از این‌رو اروپایی‌های طرف مذاکره در تلاشند ضمن آرام کردن رئیس‌جمهور آمریکا به اهداف خود جامه عمل بپوشانند.
وی معتقد است: تلاش اروپایی‌های طرف مذاکره برای جلوگیری از بروز واکنش جمهوری اسلامی است، اروپایی‌ها از بازگشت ایران به شرایط گذشته و افزایش فعالیت هسته‌ای و غنی‌سازی نگرانند، آنها به دنبال اجرای برجام و حفظ توافق هسته‌ای نیستند. رضایی یادآور شد: اروپایی‌ها در سایر زمینه‌ها با اروپایی‌ها و آمریکا یکسان بوده و ایران را هم دشمن واحد خود تلقی می‌کنند، لذا با اتحاد در این زمینه خواهان دور کردن ایران از عکس‌العملی است که به موجب خروج آمریکا از برجام بروز پیدا خواهد کرد.
وی تصریح کرد: فرانسوی‌ها به عنوان یکی از طرف‌های مذاکره که بیشترین سود اقتصادی را هم از آن بردند، حفظ برجام را بهترین راهکار معرفی کرده و به دنبال اقناع آمریکا است.

کد مطلب: 104119
 
Share/Save/Bookmark