میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۲۳
 
 
افزایش شکاف در ساختار سیاسی آمریکا همچنان ادامه دارد
رویارویی تیلرسون و نزدیکان ترامپ در وزارت‌ خارجه
رویارویی تیلرسون و نزدیکان ترامپ در وزارت‌ خارجه
 

بحران در ساختار سیاسی آمریکا و البته ناتوانی ترامپ در چینش کابینه یکدست همچنان ادامه دارد چنانکه در ادامه جنگ داخلی نزدیکان ترامپ با وزیران دولتی، وزیر امور خارجه آمریکا باز هم از داماد و برخی از نزدیکان ترامپ بابت دست درازی به حوزه اختیاراتش انتقاد کرد.
رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا از جارد کوشنر، داماد رئیس‌جمهوری آمریکا و دو تن دیگر از مقام‌های دولتی شامل نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد و هربرت مک‌مستر، مشاور امنیت ملی بابت تلاش برای مداخله در نقش وزیر امور خارجه با غضب سخن گفت. طبق این گزارش تیلرسون گفته است: ما نمی‌توانیم چهار وزیر خارجه داشته باشیم!
بخشی از وظایف کوشنر شامل درگیری اسرائیل – فلسطین می‌شود و علاوه بر این، او همچنین در سیاست‌های چین و مکزیک مداخله می‌کند.
طبق گزارش پولیتیکو، زمانی که جان کلی، رئیس دفتر کاخ سفید هم انتقاد تیلرسون را تکرار کرد، کوشنر برآشفت. داماد دونالد ترامپ گفته است: نه، اما ما به وزیر خارجه‌ای نیاز داریم که حامی رئیس‌جمهوری باشد. شکوه و شکایت کوشنر – تیلرسون از دیگر نمونه‌های درگیری شخصیت‌های پیرامون رئیس‌جمهوری آمریکا در ۱۳ ماه نخست روی کار آمدن اوست. انتخاب جان کلی به عنوان رئیس دفتر کاخ سفید هم قرار بود به فرو نشاندن این بحران کمک کند. کوشنر و ایوانکا ترامپ، دختر و مشاور رئیس‌جمهوری آمریکا از انتصاب او استقبال کردند تا به جای راینس پریبس روی کار بیاید. اما با گذشت اندک زمانی کلی مجبور بود اندکی از قدرت سازمانی خودش را خرج کوشنر کند و تلاش کرد تا دسترسی شماری از مشاوران به ترامپ را منع کند. با این وجود، ژنرال کلی اخیرا در موقعیتی قرار گرفت که مجبور شد در حوزه‌ای که تیلرسون هم در آن فعالیت می‌کند، طرف کوشنر را بگیرد و از عملکرد او دفاع کند.
او در بیانیه‌ای گفت: همانطور که به جارد گفتم، من به توانایی او در اجرای وظایفش در حوزه سیاست خارجی از جمله نظارت بر روند صلح اسرائیل – فلسطین و نیز خدمت به عنوان بخش جدایی‌ناپذیر روابطمان با مکزیک اطمینان کامل دارم. رئیس دفتر کاخ سفید همچنین از طرف ترامپ در موقعیتی قرار گرفته است که درباره اعطای مجوز امنیتی به کوشنر تصمیم بگیرد. گزارش پولیتیکو اولین باری نیست که نشان می‌دهد پر تیلرسون به کوشنر و همسرش ایوانکا گیر می‌کند. سی‌ان‌ان ماه نوامبر گزارش داد تیلرسون تصمیم گرفت که هیات عالی‌رتبه آمریکا را به همراه ایوانکا ترامپ به هند اعزام نکند و تیلرسون هم موافق بود.
خبر دیگر از آمریکا آنکه رئیس‌جمهوری آمریکا در واکنش به عملکرد ضعیف مقامات پلیس فلوریدا در حادثه تیراندازی به یک دبیرستان اظهارات عجیبی مطرح کرد. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و در اعتراض به عملکرد معاون کلانتر فلوریدا در حادثه تیراندازی به یک دبیرستان که منجر به کشته شدن چندین دانش‌آموز شد ادعا کرد: "حتی اگر اسلحه در دست نداشتم" خود را برای متوقف کردن عامل تیراندازی به دبیرستان می‌رساندم.
ترامپ در نشستی با فرمانداران آمریکایی در کاخ سفید گفت: شما تا زمانی که این کار را انجام ندهید نمی‌دانید چه اتفاقی خواهد افتاد، اما واقعاً معتقدم که اگر اسلحه هم نداشتم به آنجا می‌رفتم و به‌نظرم اکثر افراد حاضر در این اتاق نیز همین کار را انجام می‌دادند. ترامپ با انتقاد از عملکرد معاونان کلانتر بروارد کانتی که حاضر به ورود به مدرسه در زمان تیراندازی نشدند نیز گفت که این افراد "دقیقاً برنده مدال شجاعت نبوده" و اینکه "نحوه عملکرد آنها به‌وضوح منزجرکننده بود. افسر پلیس آمریکایی که در حادثه تیراندازی هفته پیش به دانش‌آموزان مدرسه‌ای در فلوریدا بیرون از محوطه مدرسه پنهان شده بود و کاری برای جلوگیری یا توقف این حادثه انجام نداده بود، پیشتر در سال ۲۰۱۴ به‌خاطر عملکردش به‌عنوان «پلیسِ سال» برگزیده شده بود.
اسکات پترسون، که هفته پیش بعد از ماجرای تیراندازی و کشته‌شدن ۱۷ دانش‌آموز ــ از سمت خود به‌عنوان افسر محافظ مدارس کناره‌گیری کرد، از سوی کمیسیون جرایم ناحیه برووارد به‌خاطر عملکردش به‌عنوان افسر برگزیده مدارس در سال ۲۰۱۴ برگزیده شده بود.
یک نظرسنجی جدید نشان می‌دهد اکثریت قریب به اتفاق آمریکایی‌ها صرف نظر از وابستگی حزبی دیدگاه ناخوشایندی نسبت به کنگره دارند. این نظرسنجی نشان داد ۸۹ درصد از دموکرات‌ها و ۸۲ درصد ازجمهوری‌خواهان از عملکرد مجلس قانونگذاران این کشور راضی نیستند. این نظرسنجی جدید که از سوی مرکز ان او آر سی آسوشیتد پرس منتشر شد، نشان داد که ۸۵ درصد از کل آمریکایی‌ها معتقدند عملکرد کنگره آمریکا پایین‌تر از حد انتظار است. همچنین نگرش عمومی نسبت به قانون تحت کنترل جمهوری‌خواهان و در چارچوب خطوط حزبی چندان تغییری نکرده است. در این نظرسنجی تعداد دموکرات‌های که نظر نامساعدی نسبت به کنگره دارند، ۸۹ درصد برآورد گردید، که تنها ۷ درصد بالاتر از نظر جمهوری‌خواهان (۸۲ درصد) است. در این نظرسنجی مشخص شد تنها ۴۴ از مردم آمریکا از عملکرد نماینده منتخب خود در کنگره راضی هستند که از این تعداد ۴۱ درصد دموکرات‌ها و نیمی از آنها نیز جمهوری‌خواه بودند. کمتر از ۲۰ درصد از آمریکایی‌ها معتقدند که نمایندگان کنگره شایسته در اختیار داشتن چنین مسئولیتی هستند، با این حال بیش از یک سوم از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی معتقدند که اکثر نمایندگان کنگره شایسته قانونگذاری نیستند. باقی شرکت‌کنندگان نتوانستند به نظر مثبت یا منفی در این باره برسند.
خبر دیگر آنکه گزارش شده که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا خواهان مسلح کردن ناوشکن‌های رادارگریز آمریکا و بخشی از زیردریایی‌های این کشور به موشک‌های کروز هسته‌ای شده است که با مخالفت منتقدان روبرو شده است. گفته شده که این پیشنهاد شامل مسلح کردن کشتی‌های جنگی برخوردار از موتور هسته‌ای و همچنین ناوشکن رادار گریز زوموالت به همراه زیردریایی‌های دارای موشک هدایت شونده و زیردریایی‌های رزمی است. در همین حال منابع خبری اعلام کردند نتايج مطالعه تازه‌اي که به وسيله موسسه رند (RAND) انجام شده است نشان مي‌دهد «کمک هاي نظامي آمريکا به ديگر کشورها با شدت گرفتن سرکوب هاي دولتي و افزايش احتمال جنگ داخلي در اين کشورها ارتباط دارد.»اين انديشکده وابسته به ارتش آمريکا که منابع مالي آن نيز از سوي ارتش اين کشور تامين مي‌شود در گزارش خود اعلام کرد هرچند حضور نيروهاي نظامي آمريکا مانع وقوع و اعلام جنگ مي‌شود اما فعاليت‌هايي نظامي را به دنبال دارد که دست کمي از جنگ ندارند.

کد مطلب: 103417
 
Share/Save/Bookmark